بحرین مدعی ارتباط بیش از ده 'مظنون تروریستی' با ایران شد

تصویر آرشیوی حق نشر عکس BAHRAIN INTERIOR MINISTRY

وزارت کشور بحرین گفته است که اعضای یک شبکه "تروریستی" که در حال برنامه‌ریزی برای حملاتی در این کشور بوده‌اند را دستگیر کرده است.

خبرگزاری بحرین به نقل از وزارت کشور گفته که این افراد "تحت حمایت ایران" بوده‌اند و ترور شخصیت‌های مهم این کشور هم از برنامه‌های احتمالی آنها بوده است.

وزارت امور خارجه ایران این اتهام را رد کرده و آن را "دروغ بی‌اساس و بی‌حاصل" خوانده است.

تعداد دستگیرشدگان ۱۴ نفر اعلام شده که بر اساس ادعای دولت بحرین، یازده نفر از آنها مظنون به دریافت آموزش‌های نظامی در خارج از این کشور "تحت نظارت سپاه پاسداران ایران و حزب‌الله عراق" بوده‌اند.

بنابر اعلام وزارت کشور بحرین، عملیاتی که منجر به دستگیری این افراد شده، به‌طور هم‌زمان در چندین نقطه این کشور انجام شده است.

بیشتر بخوانید:

وزارت کشور بحرین همچنین گفته است نتیجه این "عملیات امنیتی" در پی نظارت بر ۷۰ مورد سفر افراد مظنون به ایران در طول سه ماه به دست آمده است.

مقام‌های امنیتی این کشور گفته‌اند سلاح‌های خودکار، مواد منفجره و همچنین تجهیزات ساخت بمب از این افراد ضبط شده است.

آنها همچنین به مدارکی اشاره می‌کنند که در طی این عملیات ضبط کرده‌اند و به دست داشتن اعضای این گروه در بمب‌گذاری ماه فوریه در حوالی منامه، پایتخت این کشور اشاره دارد.

این حمله به مجروح شدن ۵ افسر پلیس بحرینی منجر شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption بهرام قاسمی، سخنگوی وزیر خارجه ایران ارتباط ایران با اعضای گروه "تروریستی" را رد کرده است

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران ارتباط کشورش با این گروه را "بی‌اساس" خوانده و از بحرین خواسته به جای "تکرار ادعاها" حقوق شهروندانش را رعایت کند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) آقای قاسمی گفته است: "جای تعجب است که مقامات بحرینی همچنان بر تکرار ادعاهای دروغ بی‌اساس و بی‌حاصل خود و اتهام زنی به جمهوری اسلامی ایران اصرار دارند."

این اولین بار نیست که بحرین شماری از بازداشت‌شدگان را به همکاری با ایران متهم می‌کند.

کمتر از یک ماه پیش، دولت این کشور اعلام کرد که یک گروه ۵۴ نفری "تروریستی" را شناسایی کرده و توانسته ۲۵ نفر آنان را در داخل کشور دستگیر کند.

وزارت اطلاع رسانی بحرین گفته بود پایگاه ۱۲ نفر از این گروه در ایران و عراق بوده است.

آبان ماه سال گذشته هم این کشور ۴۷ نفر را به اتهام عضویت در یک گروه "مرتبط با ایران" بازداشت کرد.

از زمان آغاز اعتراض مخالفان شیعه علیه حکومت سنی و اقلیت در بحرین٬ حکومت این کشور بارها تهران را به دخالت در اوضاع داخلی خود متهم کرده است.

ایران ضمن حمایت از شیعیان بحرین٬ دخالت در امور داخلی این کشور را همواره رد کرده است.

مطالب مرتبط