معاون رئیس جمهور آمریکا: تلاش ایران برای بی‌ثبات کردن اسرائیل را تحمل نمی‌کنیم

مایک پنس حق نشر عکس AP
Image caption مایک پنس در نشست آیپک

مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا در افتتاحیه اجلاس سالانه قدرتمندترین لابی طرفدار اسرائیل در واشنگتن گفت که دولت دونالد ترامپ به ایران اخطار داده و تلاش این کشور برای بی‌ثبات کردن منطقه و به خطر انداختن امنیت اسرائیل را تحمل نخواهد کرد.

آقای پنس یکشنبه شب در افتتاحیه اجلاس سه روزه کمیته روابط عمومی آمریکا اسرائیل (آیپک) گفت: "آیت الله ها در تهران علنا آرزوی محو اسرائیل از نقشه و ریختن مردم اسرائیل به دریا را مطرح کرده اند".

او دولت جمهوری اسلامی ایران را متهم کرد که طی چند دهه به "تروریست ها در لبنان، سوریه و نوار غزه" پول و سلاح رسانده اند.

بیشتر بخوانید:

معاون رئیس جمهور آمریکا همچنین گفت که ایران گام های زیادی در جهت دست یافتن به سلاح اتمی و موشک های بالستیک برداشته، اما قول داد که دولت آقای ترامپ اجازه دست یافتن ایران به سلاح اتمی را ندهد.

در پی دست یافتن ایران و قدرت های جهانی به توافق جامع اتمی در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما در آمریکا، برنامه هسته ای ایران در ازای توقف اعمال تحریم ها محدود شد و نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی بر آن گسترش یافت.

اما آقای پنس این توافق را پایانی "فاجعه بار" برای تحریم ها خوانده و گفته که در نتیجه این توافق، ایران منابع مالی بیشتری برای دامن زدن به هرج و مرج در اسرائیل و به خطر انداختن امنیت آن دارد.

معاون رئیس جمهور آمریکا در بخش دیگری از سخنانش گفت که دولت آقای ترامپ موضوع انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس را به طور جدی بررسی می کند.

این یکی از وعده هایی بود که آقای ترامپ در دوره تبلیغات انتخاباتی داد و پس از پیروزی هم در دیدار با نخست وزیر اسرائیل گفت که به طور جدی به این موضوع فکر می کند.

اسرائیل و فلسطینی ها هر دو مدعی بیت المقدس هستند و آن را پایتخت خود می دانند.

ناظران معتقدند که انتقال سفارت آمریکا به این شهر پیش از تأسیس کشور فلسطینی آسیب زیادی به روند صلح وارد خواهد کرد و به معنای پایانی بر ایده راه حل تشکیل دو کشور برای حل اختلافات اسرائیل و فلسطینیان خواهد بود.