اعضای هیئت اجرایی مرکزی انتخابات ایران انتخاب شدند

عکس از انتخابات میان دوره‌ای مجلس حق نشر عکس Getty
Image caption عکس از انتخابات میان دوره‌ای مجلس

هفت عضو هیئت اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ به عنوان "معتمدان مردم" انتخاب شدند. این هفت نفر در کنار وزیر کشور، دادستان کل کشور، وزیر اطلاعات و یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس هیئت اجرایی مرکزی انتخابات را تشکیل می‌دهند.

وزارت کشور برگزارکننده انتخابات است و زیر نظر هیئت اجرایی مرکزی فعالیت می‌کند.

کل روند برگزاری انتخابات زیر نظر هیئت نظارت بر انتخابات انجام می‌شود که اعضای آن از سوی شورای نگهبان انتخاب می‌شوند.

مطابق قوانین ایران هیئت اجرایی نمی‌تواند تصمیم‌هایی بگیرد که با وظایف هیئت نظارت شورای نگهبان "تداخل" داشته باشد. مرجع تشخیص این تداخل خود شورای نگهبان است.


هفت عضو حقیقی هئیت اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری

  • کاظم میرولد: پیش از این رئیس هیئت مدیره بانک پاسارگاد، معاون سیاسی وزیر کشور، رئیس کل دیوان محاسبات، استاندار ایلام و نماینده مجلس بود.
  • علی اصغر احمدی: معاون سیاسی وزیر کشور، پیش از این دبیرکل هلال احمر، استاندار گلستان، دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و نماینده مجلس بود.
  • حمید میرزاده: رئیس دانشگاه، پیش از این معاون نخست‌وزیر، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه بود.
  • محسن حاجی میرزایی: دبیر هیئت دولت و پیش از این رئیس مرکز ملی بهره‌وری، معاون بررسی‌های دفتر هیئت دولت نهاد ریاست جمهوری و مشاور وزیر آموزش و پرورش بود.
  • محمد علی شهیدی محلاتی: معاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران جمهوری اسلامی ایران و نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران است.
  • حسینعلی امیری: معاون پارلمانی رئیس جمهور ایران، و پیش از این قائم مقام وزیر کشور و سخنگوی وزارت کشور بود.
  • غلامرضا تاجگردون: نماینده مجلس و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه.

گمانه‌زنی درباره نامزدهای احتمالی

خبرگزاری‌های فارس و تسنیم نامه‌هایی را منتشر کرده‌اند که مطابق آنها برخی خواهان حضور ابراهیم رئیسی، متولی آستان قدس رضوی، در انتخابات ریاست جمهوری هستند.

حق نشر عکس Mehr
Image caption رسانه‌های محافظه‌کار در روزهای اخیر اخباری درباره حضور ابراهیم رئیسی در انتخابات منتشر کرده‌اند

جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد در مجلس، درباره ابراهیم رئیسی به افکارنیوز گفته است: "با توجه به استقبال مردمی و درخواست های انجام شده، انشاالله ایشان ثبت نام می کنند و پیروز انتخابات خواهند بود."

باشگاه خبرنگاران جوان از قول محمدرضا عارف نوشته است که اصلاح‌طلبان می‌خواهند در کنار حسن روحانی از یک "کاندیدای پوششی" نیز حمایت کنند که در صورت بروز مشکلی برای نامزد اصلیشان، همچنان امکان حضور در انتخابات را داشته باشند.

عزت‌الله ضرغامی، رئیس پیشین صدا و سیما، خطاب به هوادارانش گفته است: "خاضعانه می‌خواهم از غلو و اغراق در بیان ویژگی‌های فردی و مدیریتی اینجانب پرهیز کرده و تا اظهارنظر نهایی جبهه مردمی نیروهای انقلاب (جمنا) از تبلیغ اینجانب به عنوان کاندیدای اصلح و برتر جدا خودداری فرمایید."

موضوعات مرتبط