روزنامه های تهران؛ انتخابات بلاتکلیف، نامزدهای نامعلوم

روزنامه های امروز صبح تهران، چهارشنبه ۱۶ فروردین بخش اصلی مطالب خود را به انتخابات ریاست جمهوری و شوراها اختصاص داده اند در حالی که همچنان نامزد اصولگرایان که رقیب اصلی حسن روحانی خواهد بود معلوم نیست، و پاره ای از اصلاح طلبان هم از لزوم وجود یک نامزد پوششی سخن می گویند که بتواند جایگزین روحانی شود.

انتخابات آینده بحث های اقتصادی روزنامه ها را نیز دیگرگون کرده. نشریات اصولگرا و تندرو یکسره از وضعیت بد اقتصاد کشور و معیشت مردم سخن می گویند تا مخالفت خود را با دولت حاضر نشان دهند. اصلاح طلبان بدون انکار نارضایتی مردم از وضعیت اقتصادی کشور معتقدند این ها دردهای مزمن سال ها و به ویژه متعلق به دوره احمدی نژاد است.

حق نشر عکس جوان
Image caption عکس صفحه اول روزنامه جوان

با برجام جور شد

روزنامه جوان در تیتر اصلی خود نوشته «الف و میم اقتصاد با برجام جور شد» و افزوده: نوبخت و ظریف برای برجام، هویت جدیدی تراشیدند که با شعار سال جور باشد و به نوعی با یک چشم برهم زدن دولت یازدهم را عامل به شعار سال ۹۶ حتی در سال‌های قبل و در زمان تصویب برجام نشان دهند. ظریف دوشنبه شب گفت «از امروز برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) یعنی برنامه جامع اقتصاد مقاومتی در حوزه سیاسی و امنیتی، اجرای برجام با نگاه به اقتصاد مقاومتی از یک‌سو و تقویت امنیت در منطقه از سوی دیگر، اولویت اصلی ماست...»

روزنامه سپاه پاسداران ضمن انتقاد از برداشت وزارت خارجه درباره برجام نوشته: صبح فردای سخنان ظریف خبرنگاران از نوبخت پرسیدند آیا این سخن ظریف را که برجام یعنی برنامه جامع اقتصاد مقاومتی قبول دارید که نوبخت با نگاه مقتصدانه‌تری به آن پاسخ داد: «بله این حرف درستی است، اما مردم باید سر سفره برجام بیشتر صبر کنند.»

جوان افزوده: شاید از نوبخت انتظار می‌رفت که مانند وعده‌های ۱۰۰ روزه تبلیغات انتخابات در سال ۹۲ حالا نیز وعده قریب‌الوقوع بدهد، اما او می‌داند حالا باید به مردم القا شود که برای رسیدن به دستاوردهای برجام «ناچار» از تمدید یک دوره چهارساله دیگر دولت فعلی هستند.

برجام و اقتصاد مقاومتی

داوود هرمیداس باوند در سرمقاله وقایع اتفاقیه اشاره کرده: اقتصاد مقاومتی، یکی از موضوعاتی است که در چند مقطع مورد توجه قرار گرفته با این تفاوت که اضافاتی بر آن افزوده شده است. اقتصاد مقاومتی در شرایطی معنا پیدا می‌کند که محدودیت‌ها و تحریم‌هایی بر کشور اعمال و دشواری‌هایی پیش‌روی نظام اقتصادی کشور ایجاد شود. دراین‌شرایط باید نظام اقتصادی کشور به‌نحوی تعیین و برنامه‌ریزی شود که بتواند امور جامعه را تداوم ببخشد و با مقاومت در برابر آثار تحریم‌ها، محدودیت‌ها را تاحدودی کاهش دهد. ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت در دولت قبل موجب شد استراتژی تهاجمی، مقاومتی و نگاه به شرق در دستور کار دولت قرار بگیرد.

به نوشته این استاد دانشگاه سیاست های احمدی نژاد درنتیجه موجب شد شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، موضوع پرونده هسته‌ای ایران را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهد. تحریم‌هایی بزرگ در ارتباط با تکنولوژی هسته‌ای و حتی فراتر از آن، سیستم موشکی و سیستم متعارف دفاع موشکی بر ایران تحمیل شد. به موازات این تحریم‌های تحمیلی، کشورهای غربی نیز تحریم‌های جدیدتری را اعمال کردند.

این کارشناس مسایل خارجی باتاکید بر این که در شرایط دولت سابق حمله نظامی به ایران هم امکان پذیر می نمود نوشته:

با چنین وضعیتی، خرد سیاسی اقتضا می‌کرد اختلافات ایران با غرب به نحوی عقلانی حل‌وفصل شود. برجام نیز درجهت برداشته‌شدن تحریم‌ها و ازمیان‌رفتن تنگناهای اقتصادی کشور نتایجی مثبتی را دربرداشت و به‌طور نسبی، تأثیری بزرگ را می‌تواند در رفع مشکلات و تنگناهای اقتصادی کشور داشته باشد. درمجموع، برجام با گشایشی که پیش‌روی اقتصاد کشور قرار داده، می‌تواند در اجرایی‌شدن اصول و مفاد اقتصاد مقاومتی، تأثیر چشمگیری داشته باشد.

حق نشر عکس شهروند
Image caption کارتون سلمان طاهری، شهروند

فتوای حل معضلات اقتصادی

یدالله جوانی در سرمقاله روزنامه جوان از فتوایی نوشته که می تواند مشکلات اقتصادی کشور را حل کند و توضیح داده که رکود اقتصادی و بی‌رونقی فضای کسب و کار، بیکاری بخش قابل توجهی از نیروی کار کشور خصوصاً نیروهای تحصیلکرده و فشارهای اقتصادی روی مردم و تنگناهای معیشتی برای اقشاری از جامعه، شاخص‌های نشان‌دهنده این مشکل اصلی در مقطع کنونی کشورست و برای این کار تمرکز روی عوامل پدیدآورده این مشکل باید دقیق شد اما گرفتاری در بی‌توجهی عده‌ای از مسئولان و برخی از دستگاه‌های مسئول، تمرکز نکردن آنان بر این ریشه‌ها در راه‌حل‌هاست.

نویسنده سرمقاله روزنامه سپاه پاسداران توضیح داده که: در برخی از خانواده‌ها علاوه بر چند جوان بیکار، پدر خانواده یا سرپرست آن خانواده هم بیکار است! اکنون براساس برخی آمارهای اعلامی، فقط حدود ۵/۴ میلیون نفر جوان تحصیلکرده بیکار در کشور وجود دارد. متأسفانه روز به روز بر این لشکر بیکاران هم اضافه می‌شود. بیکاری یعنی فقر، بیکاری یعنی رشد آسیب‌های اجتماعی و بیکاری یعنی پدیدآیی مجموعه‌ای از مشکلات در حوزه‌های گوناگون که نمی‌توان روی آنها چشم پوشید. ریشه این بیکاری در رکود اقتصادی و نبود رونق در فضای کسب و کار است.

سرمقاله جوان در پاسخ این پرسش که چرا کارخانجات و بخش‌های مختلف اقتصادی، نه تنها برای جذب نیروی جدید کار نمی‌کنند تا مشکل بیکاری ها حل شود نوشته: به دلیل انباشت بازارهای ایران از کالای خارجی، تولیدات داخلی خریدار به اندازه کفایت را ندارد. وقتی تولید داخل خریدار نداشته باشد، نتیجه‌اش بیکاری تولیدکننده داخلی، تعطیلی کارخانه‌ها، تعدیل نیروی انسانی، رکود و رشد بیکاری خواهد بود. بنابراین راهبرد اصلی برای حل مشکلات اقتصادی، توجه به تولید ملی و برداشتن موانع سر راه تولید داخلی و ریشه‌کنی عوامل چالش‌ساز این تولید است. و این فتوایی است که می تواند مشکلات اقتصادی را حل کند.

از کجا آمده این همه قاچاق

اعتماد در سرمقاله خود ضمن انتقاد از آل اسحاق وزیر پیشین بازرگانی و دبیرسابق اتاق بازرگانی تهران به بخشی از تازه ترین گفته های وی انتقاد کرده و نوشته که وی در بخشی از مصاحبه اش با یک خبرگزاری اصولگرا گفته «میزان ورود کالای قاچاق به کشور سالانه ١٥، ٢٠ و ٢٥ میلیارد دلار عنوان می‌شود و باید در نظر داشت که این کالاها از کوچه پس کوچه که به کشور وارد نمی‌شود... در حوزه امنیت ملی شاهد اقتدار کامل هستیم به طوری که حتی یک داعشی نمی‌تواند به ایران وارد شود اما چطور هزاران تریلی کالای قاچاق به کشور می‌آید؟ از مرز خاکی کشور یک سانتیمتر به جلو نمی‌توانند بیایند اما به این راحتی از مرزهای اقتصادی کشور عبور می‌کند.»

اعتماد نوشته: به این ترتیب پرسش درستی مطرح می شود که در واقع چگونه ممکن است که این حجم وسیع از کالا وارد کشور شود ولی چند نفر داعشی از چشم تیزبین ماموران نتوانند عبور کنند؟ پاسخ این است که فعلا و تا اطلاع بعدی پاسخی وجود ندارد! روشن است که این افراد در دولت جدید نیامده‌اند که بخواهیم اتهام را متوجه آنان کنیم.

میترا زمانی در ستون طنز جهان صنعت نوشته: در کرمانشاه، اعضای یک خانواده، با دسته بیل ماموران اورژانس را مورد حمله قرار دادند. دلیل‌شان این بود که اورژانس دیر رسیده!در مشهد هم یک همسایه بر سر یک جای پارک، همسایه دیگر را با چاقو کشته!دعوا بر سر یک دانه جای پارک! انتظار دارید آدم طنز هم بنویسد؟

طنزنویس خبر دیگری نقل کرده با این مضمون: سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، یک سوال ساده را مطرح کرده. چطور می‌شود که داعش نمی‌تواند از مرزهای ما عبور کند ولی یک چهارم واردات کشور قاچاق است؟! سوال خیلی خوبی است. جوابش هم برخلاف تصور خیلی ساده است. ورود داعش به داخل کشور برای کسی سود ندارد ولی ورود کالای قاچاق به داخل کشور جیب خیلی‌ها را پر از پول می‌کند.

طنزنویس جهان صنعت افزوده: اگر بازهم مساله بغرنج و لاینحل داشتید تشریف بیاورید پیش خودم، دو سوته برایتان حلش کنم. این هم شد سوال؟

حق نشر عکس اعتماد
Image caption ازدواج دشوار کارتون سهیل محمدی، اعتماد

تداوم ابهام در انتخابات

علی شکوهی در تحلیلی در اعتماد با اشاره به این که حدود یک ماه به انتخابات ریاست جمهوری مانده و هنوز نامزدهای انتخاباتی نهایی نشده اند آن را نشان وجود آسیب جدی در فضای سیاسی کشور است زیرا نامشخص بودن نامزدهای انتخاباتی در فاصله کمتر از دو ماه مانده به روز انتخابات، حکایت از نابسامانی فعالیت احزاب و جریان‌های سیاسی درون نظام دارد و تصمیم‌گیری برای انتخاب نامزد مورد نظر را برای مردم دشوار می‌کند.

به نوشته این مقاله درست است که ظاهرا جریان اصلاح‌طلب قصد حمایت از نامزدی دکتر روحانی را دارد اما استراتژی مورد نظر آنها در این انتخابات هنوز نهایی نشده است. برخی معتقدند که بدون هر ابهام و شبهه‌ای باید از روحانی دفاع و او را مطمئن کرد که اصلاح‌طلبان از فرد دیگری دفاع نخواهند کرد و اما هستند کسانی که معتقدند دفاع بدون شرط از روحانی در شأن اصلاح‌طلبان نیست و آنان باید در صحنه انتخابات ریاست جمهوری، نماینده خودشان را داشته باشند و از گفتمان و مطالبات خودشان سخن بگویند تا آرمان‌های اصلاح‌طلبانه در انتخابات سخنگو داشته باشد.

مقاله اعتماد در مورد اصولگرایان نیز اشاره کرده که آن ها چند جریان مختلف هستند که رسیدنشان به وحدت ممکن نیست اول دسته احمدی نژاد که با بقایی آمده دیگر گروه موسوم به جمنا و دیگری پایداری ها که زیر علم مصباح یزدی هستندو این سه جریان در این مرحله با رویکرد نفی روحانی و تغییر دولت کنونی به هم نزدیک شده‌اند ولی روشن است که در درون خود دارای اختلافات شدیدی هستند.

لزوم یک کاندیدای پوششی

مهدی مطهرنیا در تحلیلی انتخاباتی در روزنامه آرمان حسن روحانی را نماینده جبهه تحول‌خواهان دموکراتیک خوانده که بخش مهمی از آنها را اصلاح‌طلبان تشکیل می‌دهند و نوشته در کنار وی نومحافظه‌کاران جدیدی وجود دارند که طرفدار وضع مو جود و ادامه وضع موجود در چارچوب تعاریفی هستند که راست سنتی و محافظه‌کار آن را بنیان گذاشته و هم‌اکنون در چارچوب‌های نومحافظه‌کارانه طرح و مورد توجه قرار می‌گیرد. با توجه به تلاش جبهه نومحافظه‌کاران بر‌ای ایجاد فضای سیاسی معطوف به اراده حکومتی و معرفی یک کاندیدای مطرح در حکومت در برابر حسن روحانی، تلاش در قطبی کردن انتخابات از سوی نومحافظه‌کاران جدید چهره نشان داده است.

نویسنده معتقد است اگر در درون جبهه تحول‌گرایان دموکراتیک سازماندهی معناداری صورت بپذیرد که این سازماندهی معنادار متوجه انتخاب یک کاندیدای پوششی باشد و تا روز نهایی تبلیغات به عنوان کاندیدا در کنار حسن روحانی قرار بگیرد یک امر پسندیده خواهد بود. به هرتقدیر می‌توان یک تیم انتخاباتی را با توجه به یک هافبک میانی پاس‌دهنده به جبهه نخست حرکت در امر تبلیغات دارابود اما این نکته باید تضمین شده باشد که فرد کاندیدای پوششی از طرف اصلاح‌طلبان و دیگر جناح‌های مطرح در جبهه تحول‌گرایان دموکراسی‌خواه مورد وثوق باشد و از هم‌اکنون بعد از ورود به تبلیغات زمینه‌های انتقال صادقانه جایگاه او به افکار عمومی مورد توجه قرار گیرد.

مقاله آرمان با اشاره به انتخابات سال ۹۲ و رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی نتیجه گیرد که این بار هم مطرح شدن یک کاندیدای پوششی بسیار قوی در حد واندازه‌های یک رئیس‌جمهور برای آینده در جبهه تحول‌گرایان دموکراسی خواه ضرورت دارد اما اگر شوراینگهبان حسن روحانی را تایید کرد آنگاه در جبهه تحول‌گرایان وجود این کاندیدا تنها در چارچوب تبلیغات سیاسی مطرح می شود و باید به‌طور رسمی برای مردم شفاف‌سازی شود.

رسانه ها زیر فشار انتخابات

رضا دهکی در سرمقاله ابتکار نوشته: در آستانه هر انتخابات و به ویژه انتخابات ریاست جمهوری، نگرانی‌های فراوانی درباره امنیتی شدن فضای رسانه مطرح می‌شود. این نگرانی‌ها با شکل‌گیری شبکه‌های اجتماعی و تبدیل شدن آ‌ن‌ها به یک بستر رسانه‌ای جدید، درباره این فضا نیز وجود دارد.

نویسنده اظهار نظر کرده که: نگاه امنیتی به رسانه خشک و تر را با هم می‌سوزاند. رسانه‌های رسمی در ایران با توجه به شرایط خاص اخذ مجوز و فعالیت، در ذات دایره عمل خود محدودیت‌های بسیاری دارند که مانع بیرون زدن آن‌ها از خط قرمزهای مختلف می‌شود. البته باید یادآور شد که برخورد با خارقان خط قرمزها نیز به نسبت رسانه متفاوت بوده است. در این میان، رسانه‌هایی که بر بستر شبکه‌های اجتماعی شکل می‌گیرند چنین محدودیت‌هایی را ندارند.

سرمقاله ابتکار پیشنهاد کرده: دلایل برخوردهایی است با برخی رسانه‌ها و اهالی رسانه صورت گرفته برای مردم شفاف سازی شود چرا که عدم شفافیت درباره دلیل برخورد با رسانه و اهالی رسانه باعث می‌شود که نگاه امنیتی به ذات رسانه و نه عملکرد آن و برخی اذنابش برگردد. تداوم و تکرار جاری شدن احساس امنیتی شدن فضای رسانه به حساب کل نظام نوشته خواهد شد و نارضایتی حاصل از آن نیز نتایج مطلوبی برای نظام نخواهد داشت.

جوانان و انتخابات؛ چرا جوانان عقب ماندند؟

عباس عبدی در مقاله ای در روزنامه ایران درباره جوانان و انتخابات نوشته: چنین برداشت می‌شود که بیشتر جوانان نسبت به‌موقعیت خود معترض و منتقد هستند و چنین برداشتی دارند که نسل پیش از ما، بویژه آنان که در انقلاب بوده‌اند راه را بر حضور آنان بسته‌اند. در سال‌های اخیر دولت پیش کوشید که از این نگاه استفاده کند و بخشی از جوانان را به خود جذب نماید. ولی چون در اجرای این کار هدف دیگری داشت، بخشی از بی‌صلاحیت‌ترین آنان را مصدر امور کرد و چنان کلاه گشادی را بر سر جوانان گذاشت که برخی را نسبت به اعتراض بحق جوانان بدبین کرد.

نویسنده جامعه شناس یادآوری کرده: جوان‌گرایی به معنای امتیاز ویژه دادن به جوانان نیست، بلکه باز بودن راه برای حضور هرکسی است که صلاحیت عهده‌دار شدن کاری را دارد. چرا این اتفاق به جوان‌گرایی منجر خواهد شد و چرا در ایران چنین اتفاقی رخ نداده است؟ وضعیت متحول فناوری و دانش و سرعت تحولات به گونه‌ای است که نیروهای پا به سن گذاشته کمتر قادر هستند که خود را با تحولات دانش و فناوری‌ها انطباق دهند، لذا در صورت وجود رقابت، بسیاری از جوانان در رقابت پیروز خواهند شد. ولی در ایران و برخی جوامع مشابه به دلایل خاصی این راه بسته است.

به عبارت دیگر در ۳۵ سال گذشته بر میانگین سنی آنان اضافه شده است، گویی که همان‌ها همواره در مسند امور بوده‌اند و این یعنی شکست آنان. چرا که نتوانسته‌اند محیطی را فراهم کنند که افرادی بهتر از خودشان پرورش پیدا کند و اگر آنان ۲۰۰ سال هم عمر کنند، همچنان خود را لایق‌ترین فرد می‌دانند. ضمن آنکه در۸ سال دولت احمدی‌نژاد شکافی جدی در عرصه مدیریت کشور ایجاد شد که امکان ارتقای جوانان از میان رفته بود. از این‌رو بالا بودن میانگین سن این دولت قابل فهم است، ولی برای دولت بعدی باید قول روشن و دقیقی داده شود. پیشنهاد می‌شود به طور روشن گفته شود که میانگین سنی دولت بعدی به حدود ۵۰ سال خواهد رسید.

حق نشر عکس ایران
Image caption کارتون فیروزه مظفری، ایران

تنوع زیاد است نمی توانیم انتخاب کنیم

آیدین سیارسریع در صفحه طنز بی قانون نوشته: شبانه روز داریم به بیست و نهم اردیبهشت فکر می‌کنیم که می‌گویند انتخابات فرا رسیده، حالا بیایید انتخاب کنید. می‌رویم پای صندوق رای، می‌گوییم: «می‌تونیم کاندیداهاتون رو ببینیم؟» می‌گویند: بله حتما. بعد ویترین را نشان می‌دهند و می‌گویند: گزینه اول آقای حسن روحانی، گزینه دوم آقای حسن فریدون، گزینه سوم رییس دولت یازدهم... بعد یک سری می‌گویند ما می‌ریم یه دوری می‌زنیم بعدا خدمت می‌رسیم. بعضی هم برای این که دست خالی برنگردند یکی از همین گزینه‌ها را برمی‌دارند.

به نوشته این طنزنویس: امیدوارم خبرنگاران با آمادگی کامل به این جلسه بروند چون احتمالا جواب همه سوالات این است که «من از شما می‌پرسم» آقای جوانفکر هم اعلام کرده که «کاندیداتوری دکتر احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری یک مطالبه ملی است و ایشان به‌شدت از سوی مردم برای این منظور تحت فشار قرار دارند» حالا مطالبه ملی‌اش را نمی‌دانم ولی آن تحت فشار را کاملا قبول داریم. بالاخره هشت سال مردم تحت فشار قرار گرفتند، هشت سال هم دوستان بهاری تحت فشار قرار بگیرند. چه اشکالی دارد. نوبخت سخنگوی دولت گفته بقایی باید به بسیاری از سوالات جواب دهد. یکی از سوالاتی که ایشان باید جواب دهد این است که چرا درخت را با پیت حلبی کاشتید؟ البته آقای جوانفکر در مصاحبه اخیر فرمودند کاشت نهال با پیت حلبی خاک را غنی‌تر می‌کند و مشت محکمی به دهان یاوه گویان زدند.

طنز بی قانون به این جا رسیده که: دیگر سوالی نمی‌ماند. فقط نمی‌دانیم این شایعه ساختن فیلم انتخاباتی حسن روحانی به کارگردانی اصغر فرهادی از کجا در آمد. از آن خبرهایی بود که با هیچ عقل و منطقی جور در نمی‌آید. البته فرضا اگر فرهادی هم نسازد از آنجایی که بقیه کارگردان‌ها تحت تاثیر سینمای فرهادی قرار دارند بعید نیست فیلم انتخاباتی در مورد قضاوت‌های اخلاقی ساخته و با پایان باز تمام شود.

موضوعات مرتبط