قالیباف: درخواستی برای نامزدی ندارم، برای تغییر دولت تلاش می‌کنم

محمدباقر قالیباف اکنون نزدیک به ۱۲ سال است که شهردار تهران است حق نشر عکس Mehr
Image caption محمدباقر قالیباف اکنون نزدیک به ۱۲ سال است که شهردار تهران است

محمدباقر قالیباف شهردار تهران گفته است که نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیش رو نخواهد شد.

آقای قالیباف امروز ۱۶ فروردین (پنجم آوریل) با انتقاد شدید از دولت حسن روحانی گفت که "درخواستی برای نامزدی ندارم" و تغییر دولت فعلی را "ضرورتی انکارناپذیر" دانست. او وعده داد برای این تغییر "تمام تلاش" اش را به کار خواهد گرفت.

او گفته است "وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور در شرایط بحرانی قرار دارد و تردیدی وجود ندارد که شرایط فعلی در نتیجه سوءمدیریت و ناکارآمدی دولت فعلی است، لذا برای هر فرد دلسوزی تلاش برای جایگزین کردن رئیس‌جمهوری مناسب به جای رئیس‌جمهور فعلی در ۲۹ اردیبهشت ضرورتی انکارناپذیر برای مردم است".

شهردار تهران گفت "معتقدم همه کسانی که به دنبال نجات کشور از بحران‌های اقتصادی و اجتماعی هستند باید با اتحاد و یکپارچگی برای تحقق هدف رفع بحران مدیریت کلان کشور، کارآمدی و تغییر دولت فعلی تلاش کنند".

محمدباقر قالیباف پیش از این دوبار در سال های ۱۳۸۴ و ۱۳۹۲ نامزد انتخاب ریاست جمهوری شده بود اما هر دو بار شکست خورد. او از چهره های نظامی ایران محسوب می شود و مدتی هم فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران بوده است.

درباره محمدباقر قالیباف و شهرداری تهران:

آقای قالیباف در سال ۱۳۸۴ با استعفا از فرماندهی نیروی انتظامی ایران به رقابت های انتخاباتی وارد شد و به فاصله کوتاهی از شکست اول در انتخابات، به انتخاب شورای شهر تهران به سمت شهرداری پایتخت که تا پیش از آن در اختیار محمود احمدی نژاد بود، منصوب شد.

آقای قالیباف اکنون نزدیک به ۱۲ سال است که شهردار تهران است. دوره تصدی نسبتا طولانی او بر شهرداری پایتخت ایران با انتقادهایی از شیوه مدیریت او همراه بوده است.

حق نشر عکس fars
Image caption محمدباقر قالیباف شهردار تهران و حسن روحانی رئیس جمهور ایران

در ماجرای آتش سوزی در ساختمان پلاسکو که به فروریزی این ساختمان و کشته شدن چندین شهروند از جمله چندین آتش نشان منجر شد، انتقادها از آنچه ناکارآمدی مدیریت شهرداری تهران خوانده می شد بالا گرفت و شماری از شهروندان تهرانی و چند چهره سیاسی خواستار کناره گیری آقای قالیباف از سمت شهرداری تهران شدند.

قرار است گزارش ملی بررسی حادثه پلاسکو که با دستور رئیس جمهور ایران در این باره تهیه شده است، روز شنبه هفته آینده برای اطلاع شهروندان ایرانی منتشر شود.

در بیش از یک دهه که آقای قالیباف شهردار تهران است، زیرگذرهای متعدد و بزرگراه‌های تازه‌ای در تهران برای کمک به مشکل ترافیک این شهر ساخته شده است اما هم‌زمان کارشناسان شهری از گسترش بی‌رویه تهران و فروش روز افزون تراکم انتقاد داشته‌اند.

واگذاری املاک با تخفیف های گسترده به اعضای شورای شهر تهران و برخی از مدیران شهرداری که به پرونده "املاک نجومی" معروف شد، از جمله خبرسازترین و جنجالی ترین رویدادهای مدیریت آقای قالیباف بر شهرداری تهران در ۱۲ سال گذشته بوده است.

این ماجرا اولین بار از سوی یاشار سلطانی، مدیر مسئول نشریه معماری نیوز مطرح شد. آقای سلطانی بعد ازاین افشاگری برای مدتی در بازداشت بود.

نمایندگان مجلس ایران تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری تهران در واگذاری املاک و پروژه‌ها به اشخاص حقیقی و حقوقی را رد کرده‌اند. آقای قالیباف پس از این تصمیم از نمایندگان مجلس تشکر کرد.