روزنامه‌های صبح تهران: آمدن یا نیامدن رئیسی

۴۳ روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در ایران، اغلب روزنامه‌ها در روز پنجشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۶، با توجه به استعفای ابراهیم رئیسی از هیات نظارت بر انتخابات، حضور او در رقابت‌های دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را جدی قلمداد کرده‌اند.

آمدن یا نیامدن رئیسی

حق نشر عکس شرق

شرق در گزارشی که عنوان آن تیتر اول این روزنامه است نوشته که چهارشنبه یکی از روزهای پرخبر در جریان اصولگرا بود. به طوری که تکلیف گزینه‌های جدی اصولگرایان برای انتخابات تا حدودی روشن شد؛ از جمله آمدن رئیسی و نیامدن قالیباف. صادق زیبا کلام هم در سرمقاله این روزنامه نوشته که اغراق نیست اگر گفته شود تا اینجا مهم‌ترین و حساس‌ترین مسئله در باره انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، موضوع آمدن یا نیامدن تولیت آستان قدس رضوی در عرصه این رقابت است.

آقای زیباکلام نوشته که آمدن حجت‌الاسلام رئیسی، دست کم بن‌بست اصولگرایان در انتخاب نامزد برای رقابت‌های پیش رو را حل می‌کند و به استثنای محمود احمدی‌نژاد و جریانش، سایر اصولگرایان دست بیعت به سمت نامزد اصلی خود دراز خواهند کرد.

در عین حال نویسنده پرسیده که آیا اصولگرایان می‌توانند با همه این اوصاف بر آقای روحانی و پشتیبانی مردم از او غلبه کنند؟

انصراف از کاندیداتوری، حمله به روحانی

حق نشر عکس اعتماد

روزنامه اعتماد در ابتدای گزارش اول خود آورده که او هیچ وقت مرد شماره یک برای اصولگرایان نبود و از طرف دیگر سال ۹۵ هم سال خوش یمنی برای محمدباقر قالیباف نبود. از افشای ماجرای واگذاری املاک نجومی شهرداری تهران و حادثه ساختمان پلاسکو گرفته تا پشتی که اصولگرایان برای چندمین بار به شهردار ۵۶ ساله کوچ کرده از لشکر پنج نصر خراسان کردند.

این گزارش با اشاره به انتقاد شدید آقای قالیباف از دولت نوشته که ابراهیم رئیسی، همشهری خراسانی او گزینه جدید اصولگرایان بود، گزینه‌ای که ترجیج اصلی آنهاست تا با یک چهره جدید شکست نخورده به میدان بیایند. همین هم شد که قالیباف ترجیح داد از صحنه انتخابات کنار برود.

گزارش روزنامه اعتماد در پایان حاکیست که آقای قالیباف حالا دیگر کاندیدای انتخابات نیست و احتمال ماندش در شهرداری هم صفر است و باید دید که چه آینده کاری برای خود در نظر گرفته است.

مثبت و منفی نشست احمدی‌نژاد

حق نشر عکس آفتاب

احمد شیرزاد در سرمقاله روزنامه آفتاب یزد نوشته که احمدی نژاد این بار تلاش کرد کمتر در پاسخ به سوالات به مسخره کردن خبرنگار بپردازد یا سوال را با سوال پاسخ دهد، او صریح‌تر سخن گفت، سعی کرد در پاسخ به پرسش‌های رسانه‌های اصلاح طلب، نشان دهد که سعه صدر دارد و انتقاد پذیر شده است، حتی این رسانه‌ها را خوش‌ انصاف‌تر از حسین شریعتمداری و کیهان دانست.

به نوشته این مقاله، حالا که احمدی نژاد نشست خبری گذاشته از این پس فضای بسیار خوبی است تا مناظرات جدی بین دو دولت صورت بگیرد تا مشخص شود که دولت نهم و دهم با پول مردم چه کرده است؟

به نظر آقای شیرزاد باید از چنین فضایی استقبال کرد، چرا که حضور فعلی آقای احمدی‌نژاد در برابر رسانه‌ها با سال ۸۴ متفاوت است؛ او تنهاست و نهادی از او حمایت نمی‌کند.

این زلزله‌ها بیدارمان می‌کند؟!

حق نشر عکس خراسان

کورش شجاعی در سرمقاله روزنامه خراسان نوشته، زلزله‌ای که دیروز مشهد و چند شهر و تعداد زیادی از روستاهای خصوصا نزدیک به سفیدسنگ فریمان را به شدت لرزاند، نه اولین و نه آخرین زلزله‌ای است که در خراسان رضوی و ایران اتفاق افتاده است. مسئله آن گاه قابل توجه‌تر می‌شود که بدانیم گزارش‌های علمی پژوهشی از وجود ۲۱ گسل در خراسان رضوی و همچنین قرارداشتن ۶۵ درصد از خراسان رضوی روی خط زلزله حکایت دارد.

آقای شجاعی پرسیده که با در کنارهم گذاشتن این واقعیت‌ها و این که بیشترین خطر در هنگام وقوع زلزله متوجه ساختمان و بناهای غیرمستحکم و بافت‌های فرسوده است، آیا مردم و مسئولان را بیدار می‌کند که در صورت وقوع زلزله‌های قوی‌تر با وجود هزاران هکتار بافت فرسوده در جای جای ایران از پایتخت گرفته تا نقاط مرزی، چه فاجعه‌ای در کمین کشور است؟

لات بازی در پاستور

حق نشر عکس وطن امروز

انتقاد از برخورد فیزیکی وزیر راه در پاسخ به سوال یک خبرنگار صدا و سیما و تصاویر آن در اغلب روزنامه‌های اصولگرا منتشر شده است. زهرا طباخی در روزنامه وطن امروز نوشته که نقض حریم خصوصی و خشونت ورزی کلامی و فیزیکی در برابر بانوی خبرنگار صدا و سیما که جرمی جز انجام وظیفه در حوزه اطلاع‌رسانی مرتکب نشده بود، همراه با پرت کردن میکروفن خبرنگار از فردی که ۸ سال سابقه وزارت در کارنامه خود دارد، بعید است. اما مرور سوابق عباس آخوندی موجب شد درخواست‌ها برای پیگیری حقوقی این جریان و ورود مدعی العموم به پرونده جدی شود.

نویسنده با انتقاد از برنامه‌های معاونت امور زنان و خانواده دولت نوشته که حتی اعضای تیم منتسب به دولت در حمایت از کمپین «نه به خشونت علیه زنان»، کاورهای تصاویر خود در شبکه‌های اجتماعی را نارنجی کردند اما در برابر نقض بدیهی‌ترین حقوق زنان ایرانی در کاخ دولت، سکوت پیشه کرده اند.

ارائه گزارش ملی حادثه پلاسکو

حق نشر عکس ایران

برخی نتایج مقدماتی هیات ویژه گزارش ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو در روزنامه ایران منتشر شده است. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران هم در جلسه‌ای تاکید کرده که برای اولین بار بررسی چنین حادثه‌ای توسط یک هیات مستقل و علمی صورت گرفته است.

براساس برخی از یافته‌های این گزارش تکلیف نگهداری عمده از ساختمان پلاسکو بر عهده مالک یعنی بنیاد مستضعفان بوده ولی با وجود اخطارها مبنی بر ناایمن بودن ساختمان، مالک اقدام موثری انجام نداده است.

شهرداری هم برای تعیین روش نگهداری و بهره‌برداری ایمن و مطمئن بناهای موجود، برغم ابهامات آن حساس نبوده است.

این گزارش حاکیست که در جهت اجرای وظایف قانونی مالک و شهرداری در جهت ایمن سازی ساختمان، مستلزم تعطیل کردن ساختمان یا ممانعت از تداوم کسب و کار در ساختمان پلاسکو نبوده و ایمن سازی امکانپذیر بوده است.

موضوعات مرتبط