سند جامع مراودات بین‌المللی آموزش و پژوهش 'با دستور آیت‌الله خامنه‌ای تدوین شد'

حق نشر عکس KHAMENEI.IR
Image caption به گفته مقام های دولتی آیت‌الله علی خامنه ای رهبر ایران دستور تدوین "سند جامع مراودات بین‌المللی آموزش، پژوهش و علم و فناوری کشور" را صادر کرده

یک مقام دولتی در ایران از دستور آیت‌الله علی خامنه ای رهبر این کشور برای تدوین "سند جامع مراودات بین‌المللی آموزش، پژوهش و علم و فناوری کشور" خبر داده است.

محمدرضا مخبردزفولی دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به خبرگزاری تسنیم گفته است که آقای خامنه ای "برای صیانت و جلوگیری از آسیب‌های امنیتی احتمالی" دستور تدوین این سند را داده است.

جزئیات بیشتری از این سند منتشر نشده اما دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفته "ضروری است در عین تقویت تعاملات بین‌المللی و ارتباط با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی دنیا از محیط علمی، دانشمندان و ظرفیت‌های علمی‌ خود نیز صیانت کنیم".

به گفته این مقام دولتی ایران تدوین این سند به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ و کارگروه ویژه آن نیز تشکیل شده و انتظار می رود در هفته های آینده به تصویب نهایی برسد.

به نظر می رسد که یکی از اهداف تدوین این سند هم حفاظت از حقوق معنوی دست اندرکاران فعالیت های علمی و تحقیقاتی است که با دیگر کشورها در ارتباط هستند.

حق نشر عکس ISNA
Image caption رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس جمهور ایران است

به گفته دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی "هیچ کشوری نیست که ظرفیت بالای علم و فناوری را برای خود ایجاد کرده باشد، اما از آن صیانت نکند".

پس از توافق هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی که به تحریم های اتمی علیه این کشور خاتمه داد، برخی از فعالیت های علمی و مرودات فنی میان ایران و دیگر کشورها در زمینه فناورز اتمی هم بیشتر شده است.

احتمال می‌رود سند در دست تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران ترتیباتی برای محافظت از دستاوردهای علمی یا افراد و موسسات درگیر در فعالیت های پژوهشی ایران پیش بینی کند. به نظر می‌رسد این سند می‌تواند نظارت بیشتر بر فعالیت‌های علمی این افراد و موسسات را نیز در پی داشته باشد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی یک نهاد دولتی به ریاست رئیس جمهور ایران است اما اعضای آن را رهبر ایران منصوب می کند.

این نهاد که ابتدا ستاد انقلاب فرهنگی نام داشت در سال ۱۳۵۹ به فرمان آیت الله روح الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد.

"گسترش نفوذ فرهنگ اسلامی در محیط‌ های علمی و فرهنگی" از جمله اهداف تشکیل این شورا بوده است.