پیشنهاد ایران برای تشکیل کمیته حقیقت یاب برای حملات اخیر در سوریه

حق نشر عکس president.ir
Image caption حسن روحانی رئیس جمهور ایران خطاب به آمریکا گفته "تجاوزگرانه، وقیحانه و ظالمانه برخلاف همه اصول بین المللی به کشور سوریه حمله کردید"

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران پیشنهاد کرده یک "هیات بین المللی حقیقت یاب برای روشن شدن اتفاق اخیر سوریه از جمله "ادعای وجود سلاح های شیمیایی" در این کشور تشکیل شود.

آقای روحانی امروز ۱۹ فروردین (هشتم آوریل) در یک سخنرانی در تهران گفته "البته در این هیات نباید از افراد مغرض استفاده شود و یا ریاست آن را آمریکا بر عهده بگیرد بلکه باید توسط کشورهای بی طرف موضوع بررسی شود تا معلوم شود سلاح شیمیایی از کجا آمده، توسط چه کسانی آمده یا اصلا سلاح شیمیایی بوده یا نبوده است. به گفته مسئولان سازمان ملل، دو سال پیش سلاح شیمیایی را در سوریه جمع کرده بودند؛ ادعای وجود سلاح های شیمیایی از کجا آمده؟ باید روشن شود".

رئیس جمهور ایران گفته "آمریکایی ها خود را به عنوان پلیس جهان و رهبر دنیا می پندارند و خود را قاضی دنیا می دانند؛ بریدند و دوختند و وارد عمل شدند. نیمه شب با موشک به یک پایگاه هوایی در سوریه حمله کردند و عده ای مردم بی گناه را شهید کردند".

"معلوم نیست چه خوابی برای منطقه و جهان دیده‌اند"

رئیس جمهور ایران ضمن انتقاد شدید از اقدام نظامی آمریکا در سوریه گفته است:"افرادی که در آمریکا بر سر کار آمده اند معلوم نیست چه خوابی برای منطقه و جهان دیده اند".

آقای روحانی گفت: "تجاوز به یک کشور مستقل به چه مناسبت صورت گرفته است؟ آقایی که امروز در آمریکا حاکم شده ادعا داشت که می خواهم با تروریست ها مبارزه کنم ولی با این اقدام آمریکا، همه تروریست های موجود در سوریه خوشحال هستند و جشن گرفته اند".

یک روز پیش از این آمریکا با موشک های هدایت شونده یک پایگاه هوایی سوریه را بمباران کرد. ایالات متحده می گوید آماده اقدام نظامی گسترده تر در سوریه است.

این حمله به دنبال انتشار گزارش ها درباره وقوع یک بمباران شیمیایی در سوریه آغاز شد. ایالات متحده حکومت بشار اسد را مسئول این حمله معرفی می کند اما دولت روسیه این موضوع را رد می کند.

یک روز پس از انتشار گزارش ها در باره وقوع حمله با استفاده از گازهای شیمیایی در سوریه، وزارت امور خارجه ایران هرگونه استفاده از سلاح های شیمیایی را فارغ از بکارگیرندگان و قربانیان آن محکوم دانسته بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تصویر هوایی وزارت دفاع آمریکا از پایگاه شعیرات در حمص که هدف حمله موشکی ایالات متحده قرار گرفت

ایران و روسیه از مهمترین حامیان حکومت بشار اسد هستند. این دو کشور از زمان آغاز درگیری های داخلی در سوریه مانع از سقوط حکومت آقای اسد شده اند.

رئیس جمهور ایران در اظهارات امروز خود بدون نام بردن از رئیس جمهور جدید آمریکا از تصمیم‌های او انتقاد کرده و گفته "با کدام مجوز و قانونی چنین اقدامی را انجام دادید؟ حتی از سازمان ملل که ایراد فراوانی به آن وارد است و از کنگره خودتان که ایرادات فراوانی به آن هم وارد است، مجوز نگرفتید و تجاوزگرانه، وقیحانه و ظالمانه برخلاف همه اصول بین المللی به کشور سوریه حمله کردید".