نایب رئیس مجلس ایران خواستار پاسخگویی قوه قضاییه در مورد محدودیت‌های جدید تلگرام شد

حق نشر عکس ISAN
Image caption علی مطهری گفت "فقط کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه باید در خصوص فیلتر شبکه‌های اجتماعی و امکانات مرتبط با آن صمیم‌گیری کند"

علی مطهری نایب رئیس مجلس ایران با انتقاد از اقدام دستگاه قضایی در جلوگیری از برقراری تماس صوتی با پیام‌رسان تلگرام گفت: "مسئولان این دستگاه باید در خصوص اقدام اخیر خود توضیح دهند."

آقای مطهری امروز چهارشنبه ۳۰ فروردین، با تاکید بر اینکه "فقط کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه باید در خصوص فیلتر شبکه‌های اجتماعی و امکانات مرتبط با آن و در یک فرآیند رای‌گیری، تصمیم‌گیری کند" افزود: "ورود مستقیم قوه قضاییه به این موضوع کار درستی نبوده است."

در کارگروه مورد اشاره آقای مطهری، نمایندگانی از قوای قضاییه، مجریه و مقننه، نیروی انتظامی، سازمان تبلیغات اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور دارند.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، دیروز اعلام کرد که بسته شدن امکان تماس صوتی "با دستور قضایی" انجام گرفته است.

بیشتر بخوانید: اگر تلگرام قبل از انتخابات ۱۳۹۶ 'مهار' شود

بیشتر بخوانید: تبعات 'تلگرامی شدن' انتخابات برای اصلاح طلبان ایران

از روز جمعه هفته گذشته کاربران ایرانی تلگرام این امکان را پیدا کردند که با استفاده از این پیام‌رسان تماس صوتی مستقیم، مانند مکالمه تلفنی، برقرار کنند، اما کمی بعد این امکان مسدود شد.

آقای واعظی گفته است که شرکت تلگرام پس از هماهنگی با وزارت ارتباطات امکان تماس صوتی را در ایران فراهم کرده بود اما پس از آن حکمی قضایی به اپراتورها داده شد تا این امکان مسدود شود.

پاول دورف، مدیر تلگرام، به تازگی در پاسخ به گلایه یک کاربر توییتر از مسدود شدن گزینه تماس صوتی در ایران گفته است: "ما امکان تماس را برای کاربرانمان در ایران فعال کرده‌ایم، اما اپراتورهای ایرانی آن را فیلتر کردند،"

بیشتر بخوانید: تماس صوتی تلگرام در ایران 'با دستور قضایی بسته شده است'

انتقاد پزشکیان از ادامه بازداشت مدیران کانال های تلگرامی

همزمان با اظهارات علی مطهری نایب رئیس دوم مجلس، مسعود پزشکیان نایب‌ رئیس اول مجلس نیز خواستار پاسخگویی قوه قضاییه در مورد ادامه بازداشت گروهی از مدیران کانال های تلگرامی شده است. آقای پزشکیان همچنین خبر داده که قرار است نمایندگان مجلس، در جلسه ای وضعیت این بازداشتی ها را بررسی کنند.

وی گفته است: "این درست نیست که هشداری ندهیم و ناگهان ۱۲ کانال را ببندیم و اجازه ندهیم کسی این افراد را ببیند و تکلیف‌شان را هم روشن نکنیم که چرا و چگونه باید محاکمه شوند."

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، گفته که این وزارتخانه مخالف دستگیری گردانندگان کانال های تلگرامی است و آنها را مجرم نمی داند.

آقای محسنی اژه ای، هقفته پیش در جواب انتقاد وزیر اطلاعات از دستگیری تعدادی از مسئولان کانال های تلگرامی گفت: "در خصوص این پرونده خاص مطالبی در مورد خود وزیر اطلاعات مطرح است که طبعا حتی ایشان نمی تواند در این پرونده اظهار نظر و گزارش تهیه کند."

بیشتر بخوانید: تنش میان قوه قضاییه و وزارت اطلاعات بر سر دستگیری فعالان رسانه ای

اقای محسنی اژه ای افزود: "برخی از این افراد [مسئولان کانال های تلگرامی] به اتهام مسائل ضد امنیتی و بعضی هم علاوه بر مسائل ضد امنیتی به دلیل ارتکاب به جرایم خلاف عفت عمومی و انتشار مطالب مستهجن دستگیر شده‌اند."

پیشتر چند نماینده مجلس، تلویحا اطلاعات سپاه پاسداران را مسئول این دستگیری ها دانسته و از وزارت اطلاعات خواسته بودند وضعیت بازداشت شدگان را پیگیری کند.

در اواخر اسفند ماه، چند کانال تلگرامی حامی دولت یازدهم بسته و گردانندگان‌ آنها دستگیر شدند.

چند روزنامه نگار ازجمله جمله احسان مازندرانی، هنگامه شهیدی و مراد ثقفی نیز در طول هفته های گذشته بازداشت شده‌اند.