کاخ سفید از 'تبعات بالقوه منفی' بازنگری در تعلیق تحریم های ایران آگاه است

White House Press Secretary Sean Spicer

کاخ سفید می گوید که از "تاثیر بالقوه منفی" بازنگری در مساله ادامه تعلیق تحریم های ایران براساس توافق جامع اتمی آگاه است.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه گفته بود که کنگره را از قصد دولت برای بازنگری در اینکه آیا رفع تحریم های ایران براساس توافق اتمی (برجام) در راستای تامین امنیت ملی آمریکا بوده است یا نه آگاه کرده است.

او نوشت: "پرزیدنت دونالد جی.ترامپ شورای امنیت ملی را مسئول هدایت چند سازمان برای بررسی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و ارزیابی این مساله کرده که آیا تعلیق تحریم های ایران، در پی امضای برجام، برای تامین منافع امنیت ملی آمریکا حیاتی است یا نه."

در کنفرانس خبری روز چهارشنبه در کاخ سفید خبرنگاران از شان اسپایسر سوال کردند که آیا دولت ترامپ قصد خروج از توافق اتمی با ایران (برجام) را دارد یا نه.

او گفت که دستگاه های دولتی ظرف ۹۰ روز توصیه های خود را در مورد تعلیق تحریم های ایران اعلام خواهند کرد.

آقای اسپایسر در پاسخ به این سوال که آیا کاخ سفید نگران است تحریم های شدیدتر علیه ایران انگیزه ای برای نقض برجام خواهد شد گفت: "ما از همه پیامدهای بالقوه منفی که این اقدام می تواند داشته باشد آگاهیم."

او همچنین گفت آقای ترامپ به این دلیل دستور بازنگری در تعلیق تحریم ها را داده چون نگران "فریبکاری" ایران است: "اگر نگران نبود و اگر فکر می کرد که همه چیز به خوبی پیش می رود اجازه می داد روال فعلی ادامه یابد."

"بخشی از این بازبینی ... این است که معلوم شود آیا ایران به تعهداتش براساس توافق عمل می کند و در مورد گام های بعدی به رئیس جمهور توصیه کند."

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای که سه شنبه منتشر کرد نوشت که وزیر خارجه پال رایان رئیس مجلس نمایندگان را از این ارزیابی آگاه کرده که ایران تا روز ۱۸ آوریل به تعهدات خود براساس برجام عمل کرده.

براساس بیانیه وزارت خارجه آقای تیلرسون همچنین "نگرانی ها درباره نقش ایران به عنوان حامی دولتی تروریسم" را مطرح کرده است.

در این بیانیه آمده است: "ایران همچنان از دولت های اصلی حامی تروریسم است که به شیوه های متعدد صورت می گیرد."

شورای ملی ایرانیان آمریکا، نایاک، در بیانیه ای از ارزیابی دولت ترامپ دایر بر پایبندی ایران به تعهداتش براساس برجام استقبال کرد.

تریتا پارسی رئیس این شورا از دولت آمریکا خواست معافیت های ایران را تمدید کند.