دفاع وزیر کشور ایران از پخش غیرزنده مناظره‌های انتخاباتی

حق نشر عکس Tasnim

وزیر کشور ایران از پخش مناظره‌های انتخاباتی به صورت ضبط شده و غیرزنده حمایت کرده و گفته دلیل این تصمیم مسائل امنیتی بوده است.

عبدالرضا رحمانی فضلی، در جمع خبرنگاران به سوال‌‌ها و انتقادها از پخش غیرزنده مناظره‌ها پاسخ داده و گفته است: "در برنامه‌های زنده هر حرفی که زده شود، دیگر قابل مدیریت نیست و ما در سال ۸۸ هزینه‌های بسیاری را بابت این حرف‌ها پرداخت کردیم که آثار آن و کدورت‌های آن سال همچنان باقی است."

اخبار انتخابات را اینجا دنبال کنید: صفحه ویژه انتخابات ۱۳۹۶ ایران

مناظره‌های زنده میان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در سال های ۱۳۸۸ و ۱۳۹۲ از پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیون دولتی ایران بود، اما امسال کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری به طور ناگهانی اعلام کرد که مناظره‌ها زنده پخش نخواهد شد.

وزیر کشور ایران می‌گوید که از پنج عضو کمیسیون، چهار نفر رای دادند که مناظره‌ها از پیش ضبط شود.

پنج عضو کمیسیون تبلیغات انتخابات

  • دادستان کل کشور یا نماینده او
  • وزیر کشور یا نماینده او
  • دبیر هیئت اجرایی مرکزی انتخابات
  • یکی از اعضای شورای نظارت بر صدا و سیما
  • رئیس صدا و سیما یا نماینده او

به دلیل این که دو عضو این کمیسیون از وزارت کشور زیر نظر حسن روحانی هستند، رسانه‌های اصولگرا حسن روحانی را متهم کرده‌اند که خواسته با ممنوعیت پخش مناظره‌های زنده بر مباحث مطرح شده در این مناظره‌ها کنترل داشته باشد.

اما وزیر کشور ایران امروز به خبرنگاران گفت که این تصمیم بدون هماهنگی با رئیس جمهور گرفته شده است. او توضیح داد: "صادقانه عنوان می‌کنم در این موضوع هیچ مشورت و همفکری با رئیس‌جمهور نداشتم و حتی پس از اعلام این مصوبه رئیس‌جمهور نخستین‌ کسی بود که نسبت به آن معترض شد و نه تنها در شیراز بلکه دو بار در تماس مستقیم با خودم اعتراض خودش را به این تصمیم ابراز کرد."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
بحث درباره نحوه پخش مناظره های انتخاباتی؛ نامزدها می خواهند زنده باشد

وزیر کشور ایران با اشاره به انتقاد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از پخش غیرزنده مناظره ها، گفته که امروز شنبه دوم اردیبهشت جلسه‌ای برگزار و در این‌باره تصمیم‌گیری می‌شود.

او در توجیه استدلال خود برای حمایت از پخش مناظره‌ها به صورت غیرزنده پرسیده است: "در مناظرات آزاد و زنده چه حرف و مطلبی قابل بیان است که در مناظرات ضبط شده قابل گفتن نیست؟ تنها نگرانی آن است که عده‌ای بخواهند مواردی را سانسور کنند و از مناظرات دربیاورند که برای چنین مواقعی پیش‌بینی‌های لازم انجام شده و ناظران و نماینده‌های کاندیداها حضور خواهند داشت و هیچکس نمی‌تواند به جز مواردی که مصداق تهمت، خلاف و برهم زننده شئونات است، موضوعی را از مناظرات خارج کند."