گرانی ۱۹ درصدی گوشت در 'تورم تک رقمی ایران'

قصابی در ایران حق نشر عکس Getty Images
Image caption قیمت گوشت قرمز و مرغ نسبت به ماه مشابه پارسال حدود ۱۹ درصد افزایش یافته است

مرکز آمار ایران تورم در فروردین سال جاری را ۶/۹ (شش و نه دهم) درصد اعلام کرد. با آنکه تورم نسبت به دو ماه آخر پارسال، حدود یک دهم درصد بالا رفته است اما همچنان از اول زمستان پارسال زیر ۷ درصد باقی مانده است.

با این حال گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که فروردین امسال، قیمت گوشت قرمز و مرغ نسبت به ماه مشابه پارسال حدود ۱۹ درصد بالا رفته است. همچنین، افزایش قیمت ۳۲ درصدی قیمت سبزیجات (سبزی‌ها و حبوبات) بالاترین میزان در مقایسه با سایر کالاهای موثر بر تورم است. در مجموع، گروه خوراکی‌ها نسبت به پارسال ۱۶ درصد گران شده است.

قیمت گروه "آب، برق و سوخت" هم با افزایش ۱۸ درصدی، بالاترین تورم را میان کالاهای غیر خوراکی دارد.

تورم ایران در فروردین ۱۳۹۶

۶/۹ درصد

  • ۱۹ درصد گوشت قرمز و مرغ

  • ۳۲ درصد سبزیجات و حبوبات

  • ۱۸ درصد آب و برق و سوخت

GETTY IMAGES

تورم ایران در خرداد ماه پارسال برای اولین بار بعد از حدود ۲۶ سال تک رقمی شد. آوردن تورم زیر ۱۰ درصد، یکی از برنامه‌های اقتصادی دولت حسن روحانی بود. آقای روحانی چهار سال پیش در حالی به ریاست جمهوری رسید که تورم به حدود ۳۶ درصد رسیده بود.

نمودار زیر نوسان نرخ تورم ایران را از آغاز سال ۱۳۹۱ تا فروردین امسال نشان می‌دهد. این نمودار براساس داده‌های مرکز آمار ایران تنظیم شده است. نرخ تورمی که بانک مرکزی اعلام می‌کند معمولا کمی بالاتر از مرکز آمار است.

کاهش تورم به معنی کندتر شدن شتاب افزایش قیمت‌ها است و به معنی ارزان شدن کالاها و خدمات نیست.

بیشتر بخوانید:

با وجود تک رقمی شدن تورم در حدود یک سال گذشته، منتقدان دولت حسن روحانی، سیاست‌های انقباضی و کاهش هزینه‌های دولت را، که یکی از عوامل موثر بر کاهش تورم بوده است، عامل رکود می‌دانند. این منتقدان می‌گویند که کاهش تورم به قیمت ادامه بیکاری و پایین ماندن رشد در بخش صنعت است.

دولت در پاسخ، ضمن دفاع از کارنامه‌اش در ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی می‌گوید کنترل تورم یکی از اولویت‌هایش برای اصلاحات در بخش مالی و سرمایه و در نهایت رسیدن به رشد با ثبات اقتصادی است.