'تنها بازمانده لهستانی‌تبار جنگ جهانی دوم' در ایران درگذشت

استلماخ حق نشر عکس TASNIM

هلن استلماخ، که گفته می‌شود تنها بازمانده لهستانی‌تبار جنگ جهانی دوم در ایران بود، پس از یک دوره طولانی بیماری امروز در ایران درگذشت.

به گزارش تسنیم، خانم استلماخ که از ابتدای کودکی در جنگ جهانی دوم به سیبری تبعید شده بود بعد از گذراندن دوران اسارت به همراه مادر خود و جمعی از آوارگان لهستانی به ایران آمد

هلن استلماخ در مصاحبه‌ای با روزنامه شهروند گفته بود که خانواده استلماخ در شرق لهستان مزرعه‌ای داشتند. پس از آغاز جنگ و حمله آلمان به غرب لهستان، این مزرعه گروهی بسیار از آوارگان جنگ را در خود می‌پذیرد.

"نزدیک سپتامبر‌ سال ١٩٤٠ میلادی، نیمه‌های شب، با ماشین سربازی، اهالی روسیه آمدند و گفتند آمده‌ایم شما را بگیریم. ملک ما تقریبا خراب شده بود. گفتند چون پدر تو افسر ارتش بود، شما را به مسکو می‌بریم."

خانواده استلماخ یک سال و نیم در کمپ سیبری بودند.

درباره نقش ایران در جنگ جهانی دوم:

حق نشر عکس fars
Image caption همسر هلن استلماخ خاطرات او را از دوران جنگ و پس از آن، در کتابی به نام "از ورشو تا تهران" منتشر کرده است.

او درباره اقامت در ایران چنین گفته بود: "مادرم تصمیم گرفت از کمپ فرار کنیم تا امیدهای بازگشت را از دست ندهیم. او به من گفت اگر در ایران بمانیم این امیدواری هست که روزی به ورشو برگردیم."

"ایرانی‌ها خیلی محبت داشتند. این گیلک‌ها مرتب کلوچه و کشمش برای لهستانی‌ها می‌انداختند و با دیدن وضع ما همواره گریه می‌کردند. لهستانی‌ها هم گریه می‌کردند. عده‌ای زیاد مردند و آنهایی که زنده ماندند، سوار اتوبوس‌هایی شدند که راننده‌هایشان ایرانی بود. يكي از اتوبوس‌ها در مسير رشت به تهران در رودخانه سپيدرود سقوط کرد و همه سرنشينان آن كشته شدند. انگار ما فقط براي گريستن و درد كشيدن خلق شده بوديم. اميدمان را اما از دست ندادیم، به ويژه آن كه مادرم استوار و مصمم بود تا در برابر رنج‌ها پايداري كند. همه‌مان آرزوي بازگشت به كشورمان را داشتیم. سرانجام با همین اتوبوس‌ها به تهران رسیدیم."

هلن استلماخ در ایران با محمدعلی نیک‌پور ازدواج کرد. همسرش خاطرات او را از دوران جنگ و پس از آن، در کتابی به نام "از ورشو تا تهران" منتشر کرده است.

حق نشر عکس Tarikhirani

موضوعات مرتبط