امام جمعه اهل سنت زاهدان کشتن مرزبانان ایرانی را محکوم کرد

عبدالحمید حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption مولوی عبدالحمید "گروهک‌های تروریستی" وابسته به "استکبار جهانی" را مسئول حمله به مرزبانان دانسته و آنان را به شدت محکوم کرده است

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، حمله و کشتن مرزبانان ایرانی را به شدت محکوم کرده و سخنگوی وزارت خارجه ایران دولت پاکستان را "پاسخگو" دانسته است.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در پیامی که در وبسایت او منتشر شده "گروهک‌های تروریستی" را مسئول این اقدام دانسته و گفته است که وقوع چنین واقعه‌ای در آستانه برگزاری انتخابات "برای مردم شریف استان غیرقابل تحمل است."

روز گذشته (۲۶ آوریل/۶ اردیبهشت)، یک گروه گشتی واحد مرزبانی نیروی انتظامی ایران در مرز ایران و پاکستان در منطقه میرجاوه هدف حمله افراد مسلح قرار گرفت که در نتیجه آن، دست‌کم ٩ نظامی ایرانی جان خود را از دست دادند و چند تن دیگر نیز زخمی شدند.

همزمان، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی با اظهار اینکه حمله به مرزبانان از داخل خاک پاکستان صورت گرفت، گفته است بی شک مسئولیت این دست از حوادث بر عهده دولت پاکستان است و افزوده: "قطعاً پلیس تا تعیین تکلیف این وضعیت موضوع را پیگیری می کند و دستگاه دیپلماسی کشور نیز خواهان پیگیری جدی این موضوع است."

خبرگزاری تسنیم گفته است که سه تن از کشته‌شدگان این حمله از درجه داران کادر هنگ مرزی میرجاوه و بقیه نفرات وظیفه این واحد بوده‌اند. این خبرگزاری ضمن انتشار اسامی کشته‌شدگان این حمله، از درگذشت یکی از سربازان زخمی در بیمارستان و افزایش شمار قربانیان به ده نفر خبر داده اما این گزارش از سوی منابع رسمی تایید نشده است.

در همین رابطه خبرگزاری به نقل از دادستان عمومی و انقلاب زاهدان درباره آخرین آمار مرزبانان کشته شده در منطقه میرجاوه گزارش کرده است که تعداد کشته‌شدگان در تیراندازی گروه جیش العدل ۱۰ نفر اعلام شده بود، اما آمار صحیح ۹ نفر است.

خبرگزاری صدا و سیما به نقل از سخنگوی نیروی انتظامی گفته است که افراد مسلح از داخل خاک پاکستان مرزبانان ایرانی را هدف قرار دادند و با مسئول دانستن دولت پاکستان در این زمینه، خواستار پیگیری این واقعه توسط وزارت خارجه ایران شده است.

ساعاتی پس از این حمله، وبسایت "عدالت نیوز" که اخبار و اطلاعیه های گروه موسوم به "جیش العدل" را منتشر می‌کند، متن اطلاعیه این گروه را منتشر کرد که در آن آمده است که روز چهارشنبه حدود ساعت ۱۹ به وقت محلی، افراد مسلح این گروه در یک عملیات کمین، نفرات گروهان هنگ چاهندو را هدف حمله قرار دادند. این گروه شمار نظامیان کشته شده را دوازده تن عنوان کرده و گفته است که مقادیری اسلحه و مهمات هم به غنیمت گرفته شده است.

گروه جیش العدل خود را یک گروه مسلح مدافع حقوق اقلیت بلوچ می‌داند اما مقامات ایرانی این گروه را به داشتن عقاید افراطی سنی، طرفداری از وهابیت و وابستگی به کشورهای خارجی متهم کرده‌اند. این گروه پیش از این نیز با حمله به نیروهای ایرانی در مناطق مرزی، تلفاتی را به آنان وارد کرده و با انتشار اطلاعیه در وبسایت وابسته به خود، مسئولیت این حملات را برعهده گرفته است.

استان سیستان و بلوچستان یکی از مناطق کمتر توسعه‌ یافته ایران است و در آن شاخص‌هایی نظیر درآمد و سطح سواد از بسیاری از مناطق پائین‌تر است. این استان به دلیل هم مرزی با دو کشور افغانستان و پاکستان سال‌هاست که صحنه درگیری مسلحانه قاچاقچیان مواد مخدر با نیروهای انتظامی ایران بوده است.

در استان سیستان و بلوچستان ایران، که اهل سنت در اکثریت قرار دارند، برخی گروه‌های مسلح سنی علیه حکومت ایران فعال بوده‌اند. این گروه‌ها نیز هدف خود را احقاق حق سنیان ساکن این منطقه اعلام کرده‌اند اما مقامات جمهوری اسلامی این گروه‌ها را سازمان تروریستی مرتبط با کشورهای خارجی متهم و اقدامات آنها را در راستای اجرای نقشه این کشورها قلمداد کرد‌ه‌اند.

مطالب مرتبط