روزنامه‌های صبح تهران؛ در انتظار مناظره زنده تلویزیونی

روزنامه‌های روز پنجشنبه، هفتم اردیبهشت ۱۳۹۶، در آستانه پخش زنده نخستین مناظره تلویزیونی شش نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، صفحه اول و گزارش و تحلیل خود را به این موضوع اختصاص داده‌اند.

جدال وعده و عمل

مهشید ستوده در گزارش اول روزنامه اعتماد نوشته است که فردا عصر عقربه‌های ساعت که به هفت نزدیک شود، میلیون‌ها ایرانی یک ارزیابی اولیه از داشته‌های شش کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم خواهند داشت. عنوان مناظره قرار است که اقتصادی باشد، اما وابستگی‌های پیچیده همه مقوله‌ها در کشور با سیاست، این ظن را قوی می‌کند که این مناظره سیاسی باشد.

به نوشته این گزارش در روزهای اخیر، وعده‌های اقتصادی دو کاندیدای اصولگرا بسیار حاشیه‌ساز شده است؛ ابراهیم رئیسی که گفته سالانه یک میلیون و نیم شغل یعنی در عرض چهارسال شش میلیون شغل ایجاد و یارانه سه‌دهک پایین جامعه را افزایش می‌دهد و محمدباقر قالیباف که اعلام کرده است، علاوه بر ایجاد پنج میلیون شغل، به هر فرد بیکار ۲۵۰ هزار تومان هم کارانه پرداخت خواهد کرد.

گزارشگر روزنامه اعتماد پیش‌بینی کرده است که به این ترتیب، احتمال دارد که همین وعده‌های اقتصادی کاندیداها باشد که در مناظره فردا به چالش کشیده می‌شود.

چهار سال دیر روی دکه آمدید!

روزنامه جوان در واکنش به مطالب دیروز روزنامه‌های اصلاح‌طلب یا هوادار دولت در نقد وعده‌های دو نامزد اصولگرا، در گزارش اول امروز خود، این روزنامه‌ها را زنجیره‌ای خوانده و نوشته است که آنها در واکنش به وعده اشتغال میلیونی نامزدهای ریاست جمهوری چهار سال دیر به روی دکه آمده‌اند.

گزارش جوان یادآوری کرده است که چهار سال پیش، روحانی هم در تبلیغات انتخابی خود به میلیون‌ها بیکار آن زمان وعده‌های نجومی حل مشکل بیکاری را داد و در اظهاراتی مدعی شده است که با یک حرکت صحیح اقتصادی می‌توان بیکاری را حل کرد و فقط در بخش گردشگری ۴ میلیون شغل ایجاد خواهد کرد.

روزنامه جوان نوشته است: گیریم که وعده‌ اشتغال در حد سالی یک میلیون و اندی وعده نامتناسب با اوضاع فعلی کشور باشد، آیا نباید حداقل اصلاح‌طلبان از خودشان که همین چهارسال پیش برای وعده مشابه میلیونی روحانی یقه می‌دریدند، شرم کنند.

صداوسیما بی‌طرف نیست

روزنامه شرق در گزارش اول خود نوشته است که روز گذشته کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات کشور، با صدور اطلاعیه‌ای روند رصد و پیگیری تخلفات انتخاباتی رسانه‌ها را اعلام کرد. این اطلاعیه تعداد تخلفات را ۶۱ مورد ذکر کرده که از سوی ۱۰ رسانه انجام شده است. همچنین دو خبرگزاری که از منابع مالی عمومی برخوردار هستند، بین این ۱۰ رسانه متخلف وجود دارند که به نوشته روزنامه شرق نام آنها ذکر نشده است.

شرق نوشته که در این اطلاعیه همچنین ضمن انتقاد از صدا و سیما، از این سازمان خواسته شده است که پخش برنامه‌هایی با عنوان "آشنایی با نامزدها" را بابت احساس سوگیری و جهت‌گیری خاص، فورا متوقف کند. آنطور که در اطلاعیه گفته شده است، رئیس ستاد انتخابات پیش از این هم نامه‌ای به صدا و سیما نوشته، اما این سازمان روند خود را اصلاح نکرده است.

در ادامه گزارش شرق آمده است که حتی پیش از ثبت‌نام نامزدها، صداوسیما اقدامات جدیدی را عملیاتی کرد؛ مانند پخش نکردن سخنرانی رئیس‌جمهوری، آن هم در حالی که هنوز ثبت‌نامی برای انتخابات ریاست‌جمهوری انجام نشده بود. هرچند سخنرانی روحانی پخش نشد، ولی نماز جماعت حجت‌الاسلام رئیسی پس از اذان در کنداکتور پخش صدا و سیما قرار داشت.

در نشست وین چه رخ داد؟

روزنامه رسالت نوشته است که نشست اخیر نمایندگان ایران و اعضای پنج بعلاوه یک در حالی در وین برگزار شد که این نشست، عملا تحت‌تاثیر اظهارات مقامات دولت ترامپ در قبال توافق هسته‌ای قرار داشت. به نوشته این گزارش، اگرچه منابع رسمی از تاکید همه اعضای کمیسیون بر بررسی برجام برای تعهد به توافق هسته‌ای خبر داده‌اند، اما رویکرد عملی آمریکا برخلاف این مسیر است. به عبارت بهتر، میان مواضع نماینده آمریکا در نشست وین و مواضع عملی مقامات کاخ سفید شکاف علنی وجود دارد.

به گزارش رسالت، نشست وین فرصتی برای بررسی روند اجرای توافق هسته‌ای و تعهدات مربوط به تحریم‌های هسته‌ای بوده و کمیسیون مشترک همچنین به طور خاص از پیشرفت مهم در پروژه مدرنیزه کردن اراک استقبال کرده است.

چند نکته در باره انتخابات شوراها

رها ایزدی در روزنامه ایران نوشته است که لیست نهایی اصولگرایان و اصلاح‌طلبان برای شورای شهر تا کمتر از دو هفته دیگر نهایی می‌شود و شهروندان تهرانی مقارن با انتخابات ریاست‌جمهوری برای انتخاب نمایندگان خود پای صندوق‌های رأی خواهند رفت.

به نوشته این مقاله، بازتاب فعالیت منفی برخی اعضای شورای شهر در شبکه‌های اجتماعی که یکی از مهم‌ترین ابزارهای دموکراسی هستند، شاید در رد صلاحیت چهره‌های مشهور شورا بی‌اثر نبوده است.

خانم ایزدی همچنین با انتقاد از شورای شهر تهران نوشته است که در شورای فعلی تعدادی از نمایندگان هر دو جناح در کسوت نمایندگان واقعی مردم عمل کردند، اما برخی نمایندگان هم بودند که نه تنها از فرصت شورا برای افشای رانت‌خواری‌ها و تصمیمات غیرمعقولی که پول شهروندان را به جیب تعدادی افراد خاص می‌ریخت، استفاده نکردند بلکه گاهی به آنها دست دوستی هم دادند.

این اشکال، ساختاری است

محمد توکلی در روزنامه بهار نوشته است که با اعلام اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده برای شورای شهر، صدای اعتراض اصولگرایان در برخی شهرها از جمله تهران بلند شده است و اصلاح‌طلبان هم در برخی دیگر از شهرها از جمله مشهد نسبت به رد صلاحیت گسترده همفکرانشان معترض بوده‌اند. در انتخابات ریاست‌جمهوری و مجلس هم در هر دوره، شاهد آن هستیم که اعتراضاتی نسبت به رد صلاحیت‌های چهره‌های سیاسی به واسطه اظهارنظرهایی که داشته‌اند، مطرح می‌شود.

به نوشته این مقاله، شاید راه‌حل مشخصی برای حل و فصل این قبیل بررسی‎ صلاحیت‌های سلیقه‌ای چه از سوی شورای نگهبان و چه از سوی نمایندگان مجلس، سپردن این کار به دست احزاب باشد.

به نظر نویسنده، چنین اقدامی می‌تواند فرهنگ تحزب را که امری گمشده در سیاست‌ورزی به سبک ایرانی است، تعمیق و گسترش دهد.