تیراندازی میرجاوه؛ ابهام درباره سرنوشت مرزبان اسیر

نقشه منطقه

به دنبال اظهارات ضدو نقیض درباره سرنوشت یکی از نیروهای ایرانی در حادثه اخیر میرجاوه، علی‌اصغر میرشکاری، معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان، گفته است که "این مرزبان ایرانی اکنون اسیر گروهک تروریستی و زنده است."

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) درگزارشی در همین زمینه افزوده است که خبر پیشتر منتشر شده درباره "کشته شدن" این سرباز صحت ندارد.

بامداد امروز برخی از رسانه‌های ایرانی از جمله خبرگزاری صدا وسیمای جمهوری اسلامی در خبری به نقل از محمدتقی ایرانی، معاون سیاسی امنیتی استاندار خراسان شمالی، گزارش کردند که جسد یک سرباز ایرانی که در حادثه اخیر مرزی مجروح و سپس کشته شده به ایران تحویل داده شده است.

شامگاه چهارشنبه ۲۶ آوریل (۶ اردیبهشت) یک واحد از مرزبانان ایرانی در نقطه صفر مرزی میرجاوه هدف حمله افراد مسلح قرار گرفت که بر اثر آن تعدادی از سربازان و درجه‌داران ایرانی جان خود را از دست دادند.

گروه جیش‌العدل مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

دررابطه با این حمله و تعداد قربانیان این حادثه نیز آمار ضد و نقیضی منتشر شده است.

درباره حمله میرجاوه بیشتر بخوانید:

آمارهای ضد و نقیض

براساس خبر امروز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ایرنا به نقل از استاندار سیستان و بلوچستان، گزارش شده است که در این حادثه ۳ درجه‌دار و ۶ سرباز وظیفه مرزبانی کشته، ۲ سرباز وظیفه زخمی و یک سرباز وظیفه زخمی نیز توسط "اشرار و تروریست‌ها" ربوده شده است.

پیشتر خبرگزاری تسنیم گفته بود که سه تن از کشته‌شدگان این حمله از درجه‌داران کادر هنگ مرزی میرجاوه و بقیه نفرات سرباز وظیفه این واحد بوده‌اند. این خبرگزاری ضمن انتشار اسامی کشته‌شدگان این حمله، از درگذشت یکی از سربازان زخمی در بیمارستان و افزایش شمار قربانیان به ۱۰ نفر خبر داده اما این گزارش از سوی منابع رسمی تایید نشد.

در همین خصوص سپس این خبرگزاری به نقل از دادستان عمومی و انقلاب زاهدان درباره آخرین آمار مرزبانان کشته شده در منطقه میرجاوه گزارش کرد که تعداد کشته‌شدگان در تیراندازی گروه جیش العدل ۱۰ نفر اعلام شده بود، اما آمار صحیح ۹ نفر است.

هیچ یک از رسانه‌های ایران اما اظهار نظری درباره مجروح، مفقود شدن و یا به اسارت گرفته شدن نیروهای مرزبان ایرانی در حادثه میرجاوه نکردند.

حادثه اخیر در میرجاوه تازه‌ترین مورد حوادثی مشابه در طول مرز ایران و پاکستان است. در بسیاری از این موارد آمارهای ارایه شده از سوی مقامات ایرانی با تاخیر اعلام می‌شود و معمولا ضد و نقیض است. حدود دو سال پیش نیز درباره سرنوشت گروهبان جمشید دانایی‌فر یکی از نیروهای ایرانی در حادثه مشابه‌ای تا ماهها اطلاعات متفاوتی از سوی مقامات ایراد شد.

مقامات ایرانی همواره ادعا می کنند که مخالفان از داخل خاک پاکستان عملیات خود را به انجام می رسانند و خواهان اقدامات بیشتر مقامات پاکستان هستند.

پاکستان با این برداشت ایران از وقایعی این چنینی در طول مرز مخالف است انا همواره تاکید کرده اند که با مقامت ایرانی همکاری خواهند کرد.