اعلام جرم علیه کرباسچی برای انتقاد از حضور نظامی ایران در سوریه

کرباسچی حق نشر عکس iSNA

دادگستری اصفهان برای انتقاد غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی، از سیاست منطقه‌ای ایران و حضور نظامی در سوریه علیه او اعلام جرم کرده است.

به گفته احمد خسروی وفا، رئیس دادگستری اصفهان، اتهام آقای کرباسچی "توهین به شهدای مدافع حرم" است. مدافعان حرم عنوانی است که در ادبیات رسمی جمهوری اسلامی به نظامیان ایرانی در سوریه داده شده است.

رئیس دادگستری اصفهان روشن نکرده است که "توهین" به نظامیان ایرانی کشته‌شده در سوریه بر چه مبنایی جرم تلقی می‎شود.

آقای کرباسچی چند روز پیش در جلسه‌ای انتخاباتی در اصفهان خواهان استفاده از توان دیپلماتیک ایران برای حل مسائل منطقه شد. او می‌گوید حرف‌هایش در این جلسه "تقطیع‌شده" پخش شده است.

در بخشی از جلسه که ویدیوی آن منتشر شده آقای کرباسچی می‌گوید: "ما هم دلمان می‌خواهد در سوریه و لبنان و یمن صلح برقرار شود. دفاع از مظلوم بشود و شیعیان آن جا تقویت بشوند. ولی این کار فقط با پول دادن و اسلحه خریدن و کشتن و زدن درست می‌شود؟"

او گفت: "دولت با غیرت دینی می‌گوید بگذارید از توان دیپلماسی برای حل مسائل منطقه استفاده کنیم."

رسانه‌های نزدیک به محافظه‌کاران مانند تسنیم و فارس، پس از انتشار این سخنان آقای کرباسچی به او حمله کرده‌اند.

برخی کاربران محافظه‌کار شبکه‌های مجازی، تصویری از آقای کرباسچی منتشر کرده‌اند که او را در وضعیتی مثل گروگان‌های گروه دولت اسلامی (داعش) در حالی که چاقویی بر گردنش است به تصویر می‌کشد.

رئیس دادگستری اصفهان گفته است که آقای کرباسچی به دادسرای اصفهان احضار می‌شود.

غلامحسین کرباسچی به ایلنا گفته است: "من هم از طریق رسانه متوجه این شکایت شدم و هنوز هیچ احضاریه‌ای به دست من نرسیده است."

"آن بخش از اظهارات من بیش از ۲ دقیقه است و فقط قسمت تقطیع شده آن پخش شده متن آن صحبت‌ها موجود است و به طور کامل همه چیز روشن است."

آقای کرباسچی در سال ۱۳۷۷ برای جرایم مالی به سه سال حبس محکوم شد. او پس از گذراندن دو سال زندان با عفو رهبر آزاد شد.