حادثه میرجاوه؛ ظریف خواستار تقویت همکاری مرزی با پاکستان شد

شریف و ظریف حق نشر عکس Irna
Image caption نواز شریف و جواد ظریف - سفر اخیر ظریف به منظور پیگیری ماجرای کشته شدن مرزبانان ایرانی انجام شده است (عکس آرشیوی)

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران، در سفر به پاکستان خواستار تقویت همکاری مرزی دو کشور شده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، آقای ظریف در ملاقات با چودری نثار علی خان، وزیر کشور پاکستان، با یادآوری حمله چهارشنبه گذشته به یک واحد مرزبانی ایران در منطقه مرزی میرجاوه، بر لزوم حل مشکلات مرزی "و مبارزه قوی با تروریسم و تعقیب و دستگیری گروه‌های تروریستی به خصوص مسئولان حمله اخیر" تاکید نهاد.

وزیر کشور پاکستان در پاسخ با تاکید بر روابط نزدیک ایران و پاکستان گفته است که دولت آن کشور آمادگی دارد "در سطوح سیاسی، نظامی و همچنین از طریق تماس با مقامات محلی" مشکلات موجود را حل کند.

وزیر خارجه ایران به منظور پیگیری حادثه حمله به مرزبانان ایران در هفته گذشته در راس هیئتی از مقامات نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی از جمله معاون ستاد کل نیروهای مسلح، فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور و استاندار سیستان و بلوچستان به پاکستان سفر کرده است.

در حمله اخیر افراد مسلح به واحد مرزبانی ایران، شماری از مرزبانان ایرانی کشته شدند و گروه موسوم به جیش العدل، که خود را مدافع حقوق اقلیت سنی در استان سیستان و بلوچستان معرفی می‌کند، مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

حق نشر عکس NEWS.POLICE.IR
Image caption مرزبانان ایرانی و پاکستانی - ایران و پاکستان بر تقویت همکاری مرزی تاکید نهاده‌اند

مقامات جمهوری اسلامی گفته‌اند که مهاجمان در داخل خاک پاکستان پناه گرفته و از آنجا عملیات حمله به مرزبانان ایرانی را به اجرا گذاشتند.

خبرگزاری صدا و سیما شمار کشته‌شدگان حادثه چهراشنبه گذشته را ٩ نفر گزارش کرده و گفته است که یکی از نظامیان نیز مفقود شده و مقامات وزارت خارجه و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی پیگیر وضعیت او هستند.

درباره حمله میرجاوه بیشتر بخوانید:

این خبرگزاری به نقل از اسکندر مومنی، جانشین فرمانده نیروی انتظامی گزارش کرده است که "براساس آخرین خبرهایی که داریم، این سرباز پس از مجروح شدن به خاک پاکستان منتقل شده است."

ایالت بلوچستان پاکستان از مناطق ناامن آن کشور محسوب می‌شود. علاوه بر ملی‌گرایان بلوچ که برای استقلال این منطقه فعالیت مسلحانه دارند، افراد مسلح گروه‌های اسلامگرای تندرو هم در سال‌های اخیر در این ایالت حضور داشته و به عملیات خشونت آمیز دست زده‌اند.

هیئت ایرانی در جریان سفر به پاکستان در ملاقات با شمار دیگری از مقامات آن کشور از جمله نواز شریف، نخست وزیر، ژنرال قمر جاوید باجوه، رئیس ستاد نیروی زمینی و سردار ایاز صادق، رئیس مجلس ملی پاکستان درباره همکاری مرزی دو کشور و پیگیری حمله اخیر به مرزبانان ایرانی با آنان گفتگو کرد.

مطالب مرتبط