روزنامه‌های صبح تهران: بوی دوم خرداد ۷۶ می‌آید

ماجرای انفجار معدن زغال‌سنگ در آزادشهر گلستان در روزنامه‌های پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶، انعکاس وسیعی داشته و جناح‌های سیاسی هم در جراید خود از آن به نفع نامزدهای خود بهره‌برداری تبلیغاتی کرده‌اند، ضمن آن که مناظره فردا موجب شده که روزنامه‌نگاران نکاتی را به نامزدهای انتخابات یادآور شوند.

گلستان کارگران ایرانی!

حق نشر عکس جوان

روزنامه جوان در گزارش اول خود نوشته که ۱۹ روز پس از اینکه سیلاب بی‌سابقه در آذربایجان غربی ۴۸ نفر را به کام مرگ برد، وقوع انفجاری هولناک در معدن زغال سنگ شهرستان آزادشهر کارگران زیادی را در عمق زمین حبس کرد. هرچند دولتمردان برای فرار از پاسخگویی به فراوانی کشته‌های سیلاب آن را به بلایای طبیعی گره می‌زنند اما راه فراری برای بی‌تدبیری در انفجار معدن وجود ندارد.

گزارش روزنامه جوان بدون اشاره به مالکیت معدن و اینکه دولتی نبوده و سهم حداکثری آن مربوط به بسیج و سپاه و نگین طبس است، به نقل از یک معدنچی نجات یافته نوشته که بوی گاز از روز قبل می‌آمد اما مسئولان توجه نکردند و یا این که از سال ۹۲ (یعنی از زمان آغاز به کار دولت یازدهم) هر سال سه تا چهار ماه از حقوق کارگران معدن پرداخت نشده است.

نبرد مرگ و زندگی در عمق ۱۳۰۰ متری

حق نشر عکس شرق

روزنامه شرق نوشته که قالیباف چنان از نخستین مناظره انتخاباتی نقره‌داغ شده که برای انتقام از هیچ راهی کوتاهی نمی‌کند؛ حتی اگر آن راه جان مردم باشد یا بهتر بگوییم کارگران معدن. روز گذشته در حادثه‌ای تلخ معدن زغال سنگ قشلاق در استان گلستان منفجر شد. عمق فاجعه چنان زیاد بود که تعدادی از کارگران کشته و تعداد بیشتری در عمق هزارو۸۰۰ متری زمین محبوس شدند. دولت و خانواده‌های معدنچیان در هول و ولا، اما قالیباف در فکر انتقام. رئیس ستاد قالیباف در توییتی نوشت: «به داد کارگران مظلوم معدن زغال سنگ برسید؛ دولت چهاردرصدی خسته، غایب بزرگ بحران‌هاست.»

شرق نوشته که فراوان‌اند این توییت‌هایی که تنها هدفشان بازی با احساسات مردم و تحریک آنها علیه دولت است و نکته جالب ماجرا این است که حمله‌کنندگان دولت را مالک معدن منفجر شده می‌دانند در حالی که مهم‌ترین مالک آن صندوق مهر ایرانیان متعلق به بسیج است.

فکر می‌کنند مردم نمی‌فهمند

حق نشر عکس اعتماد

روزنامه اعتماد در گزارش اول خود نوشته که فوق نجومی، تنها واژه‌ای است که وزیر نفت می‌تواند برای وعده‌های برخی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری به کار ببندد. زنگنه که خود از بنیانگذاران پتروشیمی نوین در ایران است، ارقام اعلام شده از قدرت اشتغالزایی این صنعت در کشور را آنقدر عجیب و غریب می‌داند که از مدعیان می‌پرسد، عددهای‌تان را چطور حساب می‌کنید.

آقای زنگنه گفته که با هر یک میلیون تن محصول پتروشیمی، فقط هزار و ۱۰۰ شغل مستقیم و ۲۰ هزار شغل غیرمستقیم ایجاد می‌شود، رقم ۶۰۰ هزار شغلی که آقایان مدعی هستند، فوق نجومی است. اگر به این ۶۰۰ هزار نفر یک و نیم میلیون تومان حقوق بدهند، سالانه سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار می‌شود، چطور از یک تولیدی که یک میلیارد دلار ارزش دارد، سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار حقوق می‌دهند.

گفتنی‌ها برای مناظره فردا

حق نشر عکس جهان صنعت

نادر کریمی جونی در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است که قرار است موضوع مناظره فردا حوزه‌های سیاست و فرهنگ باشد. از این بابت پرسش آن است که چه سوژه‌ها و موضوعات مهمی وجود دارد که می‌تواند در این مناظره مطرح شود.

به نظر نویسنده این مقاله، یکی از مهم‌ترین محورها در حوزه سیاست داخلی تعامل میان قوا و به ویژه احترام به خانه ملت و مصوبات آن است. در این میان اگر آقای قالیباف مجلس را در راس امور و براساس قوانین موضوعه، دایره عمل قوه مجریه را محدود به مصوبات پارلمان می‌داند آیا می‌تواند در باره هزینه‌کرد بودجه کشور از جمله پرداخت یارانه و کارانه، وعده‌های فریبنده دهد؟

موضوع دیگر در حوزه سیاست رعایت حقوق شهروندان و تکریم ایرانیان است. در این باره آقای رئیسی باید توضیح دهد که پیگیری پرونده اسیدپاشان به کجا انجامید و چرا فعالان عرصه‌های مدنی و روزنامه‌نگاران در دوران زمامداری او تا آن حد مورد بی‌مهری دستگاه قضایی قرار گرفتند.

تکرار ۷۶ در ۹۶

حق نشر عکس قانون

روزنامه قانون در گزارشی نوشته که نزدیک شدن به انتخابات ۲۹ اردیبهشت سبب شده است تا شخصیت‌ها و جریان‌های سیاسی، مواضع خود را در قبال کاندیداهای حاضر روشن‌تر کنند. با وجود سکوتی که در میان دو بال اصولگرایی یعنی جامعتین (جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز) شکل گرفته بود، اما این روزها اعلام موضع کردند و تمام تخم‌مرغ‌های خود را در سبد ابراهیم رئیسی قرار دادند. بدون شک نمایش نامناسب درایت و مدیریت بحران قالیباف و نیز نتایج نظرسنجی‌هایی که به اطلاع سران جامعتین رسیده، آن‌ها را وادار کرده است تا بار دیگر تجربه تلخ شکست در سال ۷۶ را بازنمایی کنند.

گروه سیاسی روزنامه قانون پرسیده که آیا با وجود اینکه جریان حامی هاشمی، تفکر اصلاح‌طلب، مریدان شیخ نور و بخش عظیمی از اصولگرایان، از گفتمان اعتدال حمایت می‌کنند، شانسی برای موفقیت جامعتین و شاخه‌های دیگر محافظه‌کاری باقی خواهد ماند.

گل به خودی!

حق نشر عکس آرمان

روزنامه آرمان در گزارشی نوشته که حامیان ابراهیم رئیسی این روزها به شدت از محمدباقر قالیباف دلخور هستند؛ چرا که به اعتقاد آنها کاندیدایشان درمناظره نخست تحت‌الشعاع رفتارها و دوقطبی‌سازی‌های قالیباف قرار گرفت و می‌کوشند در مناظره بعدی مانع اقدامات آقای شهردار شوند. رقابت‌های انتخاباتی همواره به صورتی است که دو طرف رقابت که معمولا دارای دیدگاه‌های مختلف هستند، به رقابت با هم می‌پردازند و اگر دو رقیب همسو در برابر رقیب دارای افکار متفاوت قرار گیرند، به پشتیبانی از یکدیگر مبادرت می‌کنند مانند اسحاق جهانگیری که نقش حمایت کننده حسن روحانی را برعهده دارد و در مسیری حرکت می‌کند که برنامه‌ریزی صورت گرفته است. اما اوضاع در اردوگاه اصولگرایان متفاوت است، به نحوی که سه کاندیدای این جریان، هریک ادعای پیروزی دارند. رئیسی، میرسلیم و قالیباف اصرار دارند که می‌توانند آرای حداکثر رای‌دهندگان را جذب کنند و این اختلافات در مناظره‌های انتخاباتی خود را نمایان کرده است.

موضوعات مرتبط