وزیر کار ایران: ٣۵ معدن‌کار جان خود را از دست دادند

حق نشر عکس Mehrnews/Aboutaleb Naderi
Image caption هنوز شماری از معدن کاران در داخل تونل‌های معدن محبوس‌اند

در آخرین آمار از قربانیان حادثه انفجار در معدن زغال سنگ در استان گلستان در ایران، وزیر کار جمهوری اسلامی گفته است که در این حادثه ٣٥ معدن‌کار جان خود را از دست داده‌اند. این حادثه واکنش‌های متفاوت جناح‌های مختلف جمهوری اسلامی و نامزدهای آنها در انتخابات ریاست جمهوری را در پی داشته است.

در مورد قربانیان این انفجار، صبح پنجشنبه، ١٤ اردیبهشت (٤ مه)، پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گلستان به نقل از مدیرکل مدیریت بحران استان گزارش کرد که حدود ۳۵ نفر در حادثه انفجار در زمستان یورت آزادشهر محبوس شدند که امدادگران، پیکر بی‌جان ۲۱ نفر را پیدا کردند و احتمالا ۱۴ نفر دیگر همچنان محبوس هستند. آمار جدیدی که در مورد تلفات این حادثه داده شده است این گزارش را تایید نمی‌کند اما به گفته منابع محلی، با ادامه عملیات جستجو، احتمال تغییر در این ارقام منتفی نیست.

به گفته منابع محلی، حدود ساعت ١٢ روز گذشته انفجار در این معدن باعث شد شماری از کارگران در داخل تونل‌های عمیق آن محبوس شوند.

برخی منابع گفته بودند که اجساد ٢١ نفر از معدن کاران یافت شده که متعلق به کسانی است که برای کمک به همکارانشان داخل معدن شده بودند و ٣٣ نفر دیگر هنوز در داخل معدن گرفتار هستند که احتمالا آنان هم جان خود را از دست داده‌اند.

در مورد زخمی‌های این واقعه آمار متفاوتی منتشر شده و رئیس خانه صنعت و معدن گلستان شمار مصدومان را تا کنون نزدیک به ٧٠ نفر اعلام کرده است.

هنوز منابع رسمی در مورد علت وقوع این حادثه اظهار نظری نکرده‌اند و به گزارش منابع خبری، محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعزام هیئتی از این وزارت‌خانه به منطقه، دستور بررسی این حادثه را داده است.

علی ربیعی، وزیر کار که به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهوری به منطقه اعزام شده، گفته است که کمیته‌ای برای یافتن علت این حادثه تشکیل یافته است.

پیشتر، خبرگزاری تسنیم در مورد عامل انفجار در این معدن گفته بود که یکی از لوکوموتیوهای حمل و نقل در داخل تونل خاموش شده بود و هنگام روشن کردن لوکوموتیو به شیوه باطری به باطری، گاز متان انباشت شده در داخل معدن در اثر جرقه منفجر شد.

حق نشر عکس golestanp.ir
Image caption تا کنون کشته شدن سی و پنج نفر تایید شده و تلاش برای یافتن اجساد ادامه دارد

به گفته مقامات دولتی، عملیات امدادرسانی در جریان است و مدیرکل بحران استان گلستان گفته است که گرچه دیواره‌های داخلی معدن به دلیل انفجار فرو ریخته و هنوز میزان گاز منوکسید کربن در داخل معدن بسیار زیاد است اما آوار برداری برای دستیابی به انتهای تونل و اکسیژن رسانی ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، در پی وقوع این حادثه، علی ربیعی، وزیر کار، به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهوری همراه با محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان گلستان رفته‌اند.

در استان گلستان سه روز عزای عمومی اعلام شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption نامزدهای ریاست جمهوری نسبت به حادثه انفجار در معدن آزادشهر واکنش‌های متفاوتی نشان داده‌اند

این حادثه که در دوره تبلیغات انتخابات رئیس جمهوری روی داده به رقابت بین نامزدهای جناح‌های سیاسی جمهوری اسلامی هم راه یافته است. به گزارش منابع خبری، در پی وقوع این حادثه، ستادهای تبلیغاتی ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف، دو تن از این نامزدها با صدور اطلاعیه‌هایی، از این واقعه ابراز تاسف کردند.

مصطفی هاشمی‌طبا، نامزد دیگر این انتخابات، در واکنش به حادثه انفجار اظهار داشت که کار در معدن زغال سنگ را به دلیل شرایط دشوار آن "انسانی و اسلامی" نمی‌داند و افزود که اگر رئیس جمهوری بود، دستور می‌داد معادن زغال سنگ تعطیل شود. آقای هاشمی طبا گفته است که در سال ٦٢ به دولت پیشنهاد کرد که کلاه ایمنی خاصی برای معدن‌کاران تهیه شود که چون هزینه آن زیاد بود، مورد قبول واقع نشد.

مصطفی میرسلیم نیز با ابراز تاسف از این حادثه گفته است که "امیدوارم سرگمی‌ها و فعالیت‌های انتخاباتی باعث سستی در مدیریت بحران و کم توجهی به وضعیت و حال کارگران محبوس شده نشود." وی بر لزوم بازرسی نوبه‌ای معادن تاکید کرده است. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری و یکی دیگر از نامزدهای انتخاباتی هم دستور ویژه‌ای را برای رسیدگی به این حادثه صادر کرده است.

حسن روحانی در پیامی به مناسبت این حادثه، به خانواده‌های قربانیان تسلیت گفته و از دستورهای خود به مقامات دولتی برای تسریع در امدادرسانی و رسیدگی به وضعیت مصدومان و خانواده‌های قربانیان سخن گفته است.

نحوه نگرش رسانه‌های متمایل به جناح‌های رقیب هم در نحوه گزارش حادثه، واکنش مقامات دولتی و چگونگی رسیدگی به آن متفاوت بوده است. درحالیکه رسانه‌های خبری متمایل به دولت تصویری از فعالیت قابل توجه مقامات و دستگاه‌های دولتی برای امدادرسانی و رسیدگی به این حادثه ترسیم کرده‌اند.، در رسانه‌های رقیب نگرانی نسبت به وقوع اینگونه حوادث و تردیدهایی نسبت به کارآیی اقدامات صورت گرفته منعکس شده است. خبرگزاری فارس در صفحه گزارش لحظه به لحظه از این حادثه، نظرات مخاطبان خود را نیز درج کرده که شماری از آنان این حادثه را با ماجرای اخلال در سخنرانی حسن روحانی در مراسم روز کارگر در آرامگاه آیت‌الله روح‌الله خمینی مرتبط دانسته و اظهارات تند مجری این برنامه خطاب به معترضان نسبت به وضعیت کارگران را یادآور شده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption آمادگی آمبولانس ها در دهانه معدن
حق نشر عکس Tasnim
حق نشر عکس Reuters
حق نشر عکس AFP
Image caption عملیات نجات
حق نشر عکس Tasnim

موضوعات مرتبط