افزایش ناامنی‌ها 'بیش از دو هزار خانواده' را در قندوز آواره ساخت

قندوز
Image caption دفتر هیات ناروی برای مهاجران: صدها خانواده افغان به دلیل درگیری‌های مسلحانه در قندوز در حال فرار هستند

مسئولان ریاست مهاجران ولایت قندوز در شمال افغانستان می‌گویند بیشتر از دو هزار خانواده پس از سقوط ولسوالی قلعه زال و شدید شدن جنگ در ولسوالی "خان آباد" مجبور به فرار از خانه‌های‌ خود شده‌اند.

غلام سخی رسولی، سرپرست این ریاست می‌گوید که در حال حاضر مشغول بررسی وضعیت بی‌جاشده‌ها و نیازمندی‌های آنها هستند.

بر اساس اطلاعات وی، بی‌جاشده‌های ولسوالی قلعه زال به مناطق شیرخان بندر، دشت آبدان، دشت افغان مزار، ولسوالی امام صاحب و شهر قندوز رفته‌اند.

دفتر هیات ناروی برای مهاجران هم این موضوع را تایید کرده و گفته است که صدها خانواده افغان به دلیل درگیری‌های مسلحانه در قندوز در حال فرار هستند.

در اعلامیه این دفتر، به نقل شماری از بی‌جاشده‌ها آمده که طالبان در داخل خانه‌های غیرنظامیان جابه‌جا شده و سنگر گرفته‌اند.

درهمین حال شماری از نهاد های مدنی در کابل از وضعیت غیر نظامیان در مناطق جنگی ولایت کندز ابراز نگرانی کرده و از رهبران حکومت وحدت ملی خواسته‌اند که کشمکش‌های سیاسی‌شان را کنار گذاشته و بیشتر به مسایل کشوری توجه کنند.

طالبان روز گذشته کنترل ولسوالی قلعه زال ولایت قندوز را به دست گرفتند و درگیری‌های شدید میان این گروه و نیروهای امنیتی دولتی در ولسوالی خان آباد در جریان است.

اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان موسوم به سیگار نیز به تازگی اعلام کرده که شمار افرادی که در سال ۲۰۱۶ میلادی در افغانستان خانه‌های خود را ترک و آواره شده‌اند، بی سابقه بوده و به بیش از ۶۶۰ هزار نفر رسید‌ است.