روحانی با انتقاد از 'اعدام و تفکیک جنسیتی' به رقبای خود تاخت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
چرا لحن روحانی تندتر شده است؟

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و از نامزدهای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران امروز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت با اشاره به موضوعات حساسی مانند اعدام و تفکیک جنسیتی، از دو رقیب خود محمد باقر قالیباف و ابراهیم رئیسی بدون نام بردن از آنها انتقاد کرده است.

آقای روحانی در یک سخنرانی در همدان گفت: "ملت ما در انتخابات خرداد ۹۲ اعلام کرد خشونت را قبول ندارد. اردیبهشت ۹۶ هم یکبار دیگر مردم ایران اعلام می‌کنند آنهایی که در طول ۳۸ سال فقط اعدام و زندان بلد بودند، را قبول ندارند."

او همچنین گفته است: "ما انحصارگرایان را نمی‌خواهیم. ما آنهایی که پشت میز نشسته‌اند و حکم صادر کرده‌اند، نمی‌خواهیم."

این بخش از سخنان آقای روحانی احتمالا به ابراهیم رئیسی، نامزد ریاست جمهوری ایران اشاره دارد که از بیست سالگی سمت‌های عالی قضایی در ایران را عهده‌دار بوده است.

آقای رئیسی همچنین در جریان اعدام‌ زندانیان مخالف جمهوری اسلامی در تابستان ۱۳۶۷ در همین سمت بود.

نام آقای رئیسی در مکاتبات و گزارش‌های مربوط به اعدام گسترده زندانیان مخالف جمهوری اسلامی در تابستان سال ۱۳۶۷، در کنار هیئت سه نفره حسینعلی نیری، مرتضی اشراقی و مصطفی پورمحمدی آمده است. این افراد از سوی آیت الله خمینی مسئول بررسی وضعیت زندانیان سیاسی و اعدام آن دسته از زندانیان شده بود که هنوز "سر موضع" بودند.

مصطفی پورمحمدی که در هیات سه نفره اعدام‌های ۶۷ حضور داشته، هم اکنون وزیر دادگستری دولت آقای روحانی است.

منتقدان حسن روحانی به کارگیری آقای پورمحمدی در دولت کنونی و اظهارات آقای روحانی درباره مخالفت با اعدام را متناقض می‌دانند.

Image caption بعضی از منتقدان عکسی از اظهارات آقای روحانی درباره اعدام‌ها در سال ۵۹ را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند

هم‌زمان با صحبت‌های امروز آقای روحانی در همدان، بعضی از منتقدان تصویری از اظهارات او درباره اعدام‌ها در سال ۵۹ را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.

در آن سال آقای روحانی پیشنهاد کرده بود: "توطئه‌گرها در مراسم نماز جمعه به دار آویزان شوند" تا به گفته او مردم مشاهده کنند و تاثیرش بیشتری باشد.

روحانی در همدان چه گفت؟


  • اگر در انتخابات شرکت نکنید پیاده روها را هم دیوار می‌کشند
  • ملت ایران در خرداد ۹۲ اعلام کرد راه "حصر و انزوا" را نمی‌پذیرد
  • آنها را که پشت میز نشسته‌اند و حکم صادر کرده‌اند را نمی‌خواهیم
  • در ۸ سال ۸۶۰ هزار زن را بیکار کردند
  • آیا می‌خواهید کسانی که چهره هاشمی را مخدوش کردند به کارشان ادامه دهند؟

"دیوار در پیاده‌رو"

آقای روحانی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود بدون ذکر نام، محمد باقر قالیباف، دیگر نامزد رقیب را به باد انتقاد گرفته است.

آقای روحانی گفته است: "اگر شما جوانان در خانه بنشینید بدانید در پیاده‌روهای ما هم دیوار خواهد بود. شما آنها را نمی‌شناسید من آنها را می‌شناسم. آنها روزی در جلسه‌ای تصمیم گرفتند که در تهران و در پیاده رو دیوار بکشند. آنها می خواستند پیاده رو زنانه و مردانه ایجاد کنند همانطور که در محل کارشان بخشنامه تفکیک جنسیتی را صادر کردند."

اشاره رئیس جمهوری ایران در این اظهارات احتمالا به طرح تفکیک جنسیتی در شهرداری تهران بوده است.

حدود سه سال پیش شهرداری تهران در صورت جلسه‌ای حکم عدم به‌کارگیری زنان در پست‌های مسئول‌ دفتر، منشی و تایپیست را در شهرداری صادر کرد.

بر این اساس تمام مدیران ارشد و میانی زیرمجموعه شهرداری تهران موظف شده‌ بودند که "صرفا از نیروهای کارمند آقا جهت سمت‌هایی مانند مسئول دفتر، منشی، اپراتور تلفن، ماشین‌نویس و مسئول پیگیری" استفاده کنند.

آقای قالیباف در تیر ماه ۱۳۹۳ در سخنرانی خود پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران از اقدام شهرداری دفاع کرد و گفت که زنان نباید با "نامحرمان" بیشتر از "محرمان" خود معاشرت داشته باشند.