روزنامه‌های صبح تهران: اهمیت آخرین مناظره تلویزیونی

روزنامه‌های ایران در روز پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶، آخرین مناظره زنده تلویزیونی ۶ نامزد انتخابات ریاست جمهوری را مهم تلقی کرده و در این میان لیست شورای اصلاح‌طلبان هم برای انتخابات شوراهای شهر به بحث و بررسی گذاشته شده است.

از اعتدال تا انتحار

حق نشر عکس کیهان

جعفر بلوری در سرمقاله روزنامه کیهان نوشته که فردا دور آخر مناظره تلویزیونی ۶ رقیب انتخابات ریاست جمهوری است. این مناظره بنابه دلایلی برای همه نامزدها حیاتی است و به دلیل همین اهمیت بالا، نامزدها قطعا نمی‌خواهند این فرصت را از دست بدهند و با دست پر به میدان خواهند آمد. دلیل اهمیت این مناظره به این خاطر است که موضوع مناظره اقتصاد است و اقتصاد هم پاشنه آشیل این دولت است.

در ادامه یادداشت روز کیهان از جمله آمده که شاید برخی اطرافیان دولت، خواب تکرار فتنه ۸۸ را می‌بینند اما دیروز رهبر انقلاب پاسخ این عده را هم داد. در پایان نویسنده خطاب به آقای روحانی نوشته که مراقب اطرافیانتان باشید؛ چرا که هیچ ردایی حتی ردای ریاست جمهوری ارزش افتادن در این ورطه را ندارد. با اعتدال آمدید، انتحار کجا، شما کجا؟

توصیه به روحانی برای مناظره آخر

حق نشر عکس شرق

مرتضی مبلغ، فعال سیاسی در گفت‌وگویی با روزنامه شرق در پاسخ به این سوال که آقای روحانی در مناظره فردا که آخرین دور مناظرات تلویزیونی است باید چگونه حضور یابد؟ گفته که نباید چند نکته کلیدی را فراموش کرد، یکی اینکه خیلی از مسائل باید برای مردم روشن شود. باید فجایع شعارهای توخالی و غیرواقع‌گرایانه و از همه مهم‌تر پول دادن به مردم برای همه بازگو شود. هرچند مردم ایران آگاه هستند و یک بار این شعارها را تجربه کرده‌اند، ولی بازهم باید به خوبی به آنان توضیح داده شود.

اما به نظر آقای مبلغ نکته دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که جریان رقیب به گونه ظریفی جای پاسخ‌گو و سوال‌کننده را عوض کرده است، در حالی که جریان اصولگرا باید تا دو دهه پاسخ‌گوی عملکرد هشت سال گذشته خودشان و خرابی‌هایی که بر کشور وارد شد، باشند.

تصویربرداری کاندیداها و اعتراف به واقعیت‌ها

حق نشر عکس اعتماد

سعید لیلاز، فعال اقتصادی در روزنامه اعتماد نوشته که تجربه ناب عوام‌زدگی و عوام‌فریبی را فقط ۴ سال است که پشت سر گذاشته‌ایم و این حرف غلط است که می‌گوید، ملت ایران حافظه تاریخی ندارد. همین که مناظره جمعه گذشته در بین مردم برای کسانی که سعی می‌کردند دو قطبی ایجاد کنند، بازتاب منفی داشته است، نشان‌دهنده این امر است که ملت ایران هرچه بیشتر در حال دور شدن از آن شکاف‌های طبقاتی عمیق است. نگاهی که سعی می‌کرد همه چیز را دو قطبی کند و از نگاه ایدئولوژیک به جامعه نظر کند. این نگاه برای هر چیز راه‌حلی رادیکال داشت؛ نه یک راه‌حل کارشناسی و علمی.

به نظر آقای لیلاز، جامعه متوجه می‌شود که حل هر مشکلی فقط باید با سرپنجه تدبیر باشد و با چاقو نمی‌توان گره‌ها را باز کرد. این امر بسیار فراتر از انتخابات سال ۹۶ فارغ از نتیجه آن، خوشحال کننده است.

لزوم وحدت مضاعف اصلاح‌طلبان

حق نشر عکس آرمان

احمد شیرزاد در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته که لیست شورای عالی اصلاحات بعد از انتشار با واکنش‌های منفی و مثبتی از سوی اصلاح‌طلبان روبه‌رو شده است. نویسنده اذعان کرده که به عنوان شخصی که همواره تمایل به پیروزی اصلاح‌طلبان دارد معتقد است حال که در شورای عالی اصلاحات بر روی ارائه این لیست توافق شده، نباید در تضعیف اقدام این شورا کوشید.

به نظر آقای شیرزاد، اصلاح‌طلبان در شرایط فعلی هیچ چاره‌ای جز با هم بودن ندارند، آنها در دوره‌های قبل، شوراهای شهر را به خاطر همین اختلافات جزئی از دست دادند. از همین رو در چنین شرایطی هر لیستی که مورد تایید شورای عالی اصلاحات باشد، باید مورد تایید همه نامزدهای اصلاح‌طلب هم قرار گیرد تا بتوان از پیروزی لیست شوراها در انتخابات مطمئن شد.

موضوعات مرتبط