روزنامه های تهران؛ جولانگاه تهمت یا دولت بی جواب

روزنامه های اول هفته تهران، شنبه ۲۳ اردیبهشت در عنوان های اصلی خود مناظره سوم نامزدهای ریاست جمهوری را با تیترهای مختلفی منعکس کرده اند. روزنامه های هوادار دولت این مناظره را تیر خلاص بر رقیبان روحانی دیده اند و روزنامه های هوادار شهردار تهران وی را برنده مناظره دانسته اند و روزنامه های اصولگرا اقتصاد را مظلوم این مناظره دیده و از برنده اعلام کردن ابراهیم رییسی خودداری کرده اند.

محوریت اقتصاد

حق نشر عکس وقایع اتفاقیه
Image caption تیتر و عکس صفحه اول وقایع اتفاقیه

جوان در گزارش اصلی خود درباره مناظره سوم نوشته: آخرين مناظره با محوريت موضوعات اقتصادي برگزار شد اما توجه بيشتر روي موضوعاتي بود که سند آنها به صورت لحظه‌اي در فضاي مجازي انتشار مي‌يافت. در اين مناظره حسن روحاني و اسحاق جهانگيري همچنان بر تداوم مسير و وضع موجود اصرار و تلاش كردند نامزدهاي رقيب خود را متهم به بي‌اطلاعي كنند.

به نوشته روزنامه سپاه پاسداران: جهانگيري اما برخلاف مناظره قبلي ترجيح داد تمركز حمله خود را روي قاليباف معطوف كند. تقسيم وظيفه نيز در بخش اول ميان اين دو نامزد اصلي و كمكي مشهود بود به نحوي كه جهانگيري حمله وروحاني دفاع را بر عهده گرفتند.

سیاست روز دیگر روزنامه مخالف دولت نوشته: مشکل اقتصادی جامعه آنقدر بی‌راه‌حل رها شده بود که رهبری با ابلاغ برنامه‌های اقتصادی چون، فرمان هشت ماده‌ای مبارزه با مفاسد اقتصادی، سیاست‌های اصل ۴۴ و ابلاغ سند چشم انداز بیست ساله و مواردی از این دست به دولت‌ها کمک کردند تا موضوع اقتصاد سر و سامان گیرد، اما وقتی آقایان به قوانین توجه نکردند با نامگذاری اقتصادی سال‌ها تلاش شد برای آنها مسیر نشان داده شود شاید دلیل برآورده نشدن این انتظارات مردم و رهبری را می‌شد روز گذشته در مناظرات اقتصادی کاندیداها مشاهده کرد.

به نوشته این روزنامه فصل مشرک شش کاندیداها در این مناظرات نداشتن برنامه مشخص بود! برنامه‌ای که اقتصاد کشور را با راهکاری روشن مشخص و به پیشبرد اهداف برساند. در ادامه مناظرات باز کاندیداها بدون توجه به سوال مجری به یکدیگر بحث‌های خارج از برنامه می کردند از غلط خواندن فرصت تحریمها! توسط جهانگیری تا اشاره به زمینی که روحانی در دهه ۷۰ و جهانگیری در دهه ۸۰ با قیمت بسیار نازل در ونک و شهرک غرب گرفته است.

به نظر سیاست روز در نهایت این اقتصاد بود که مظلوم واقع شد چرا که برنامه کارآمدی برای مردم اگر وجود داشت در حوزه اقتصادی ارائه نشد.

جولانگاه تهمت

شهروند سومین مناظره‌ انتخاباتی را جلوه گاه تهمت خوانده و نوشته: آنچه در این مناظره بیش از دو مناظره قبل روشن و به چشم آمد، وجود دو دیدگاه در قالب دو تیم بود. ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف در قالب یک تیم و اسحاق جهانگیری و حسن روحانی در قالب تیم دیگر. از آن‌جا که این مناظره آخرین دور مناظره‌های مستقیم بود بدیهی بود که نامزدها از همه کارت‌های خود استفاده و سعی کنند به هر ترفندی رقیبان خود را منکوب کرده و به حاشیه برانند.

در این مناظره در مقایسه با مناظره قبل از ترفند حمله و اتهام‌زنی بیشتر استفاده شد. اتهام‌هایی که برخی از آنها با پاسخ مستقیم نامزدها در همان زمان مناظره روبه‌رو شد و برخی دیگر در میان انبوه تهمت‌ فراموش شده و به آن توجهی نشد. سیدابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف در حرکتی هماهنگ با یکدیگر، با همه توان حمله به دولت و دستاوردهای ٤ساله‌اش را به روی آنتن بردند. براساس آنچه رئیسی و قالیباف مطرح کردند، اساسا در ٤‌سال دولت مستقر، هیچ اقدام موثری صورت نگرفته و دولت تنها به اتلاف وقت پرداخته است.

وعده‌های جذاب نیز بخش دیگری از اظهارات رئیسی و قالیباف را تشکیل می‌داد. وعده‌هایی که از سوی دیگر نامزدها به چالش کشیده شد و نامزدهای دیگر نظیر‌ هاشمی‌طبا، روحانی و جهانگیری به کرات درباره منابع اجرایی کردن این وعده‌ها و برنامه عملی رئیسی و قالیباف پرسیدند که البته این پرسش‌ها عملا با پاسخ‌های شفاف و روشن مواجه نشد.

بی اخلاقی دولتی ها

حق نشر عکس شرق
Image caption کارتون سهیل محمدی، شرق

کیهان هم در گزارش اصلی خود نوشته: اگر از تهمت‌ها و بی‌اخلاقی‌ها و فرار به جلوهای نامزدهای دولتی در این مناظره بگذریم، خلاصه سخنان آنان در این مناظره در این دو جمله خلاصه می‌شود؛ به برکت اقدامات دولت یازدهم وضعیت معیشتی مردم خیلی خوب است و مردم باید به این دولت یکبار دیگر رای دهند تا این وضعیت عالی شود!

این روزنامه مخالف دولت از زبان دولت نوشته: ما برنامه داریم ۱۰ کالای اصلی که سهم عمده در قاچاق دارند را با آن مقابله کنیم، در دو سال گذشته تراز صادرات کالا نسبت به واردات بیشتر است، قیمت ارز را مناسب نگاه داشتیم، نظام بانکی در سال گذشته در راه‌اندازی تولید سهم مهمی داشت، ما منابع را به سمت تولید بردیم، ما اقتصاد کشور را راه انداختیم و ماشین اقتصاد کشور راه افتاده، از اول امسال طوری عمل کردیم که هیچ ایرانی نخواهد بود که برای تامین نیازهای خود مشکل داشته باشد، ما از تحریم‌ها عبور کردیم، دولت افتخارش این است که بازار صادرات را با برجام باز کرد.

به نوشته کیهان: اینها بخشی از ادعاهای نامزدهای دولتی در مناظره دیروز بود که نسبت چندانی با واقعیت و جیب مردم (به عنوان ملاک اعلامی آقای روحانی) ندارد و در عین حال برای 4 سال بعد و عالی شدن این وضع نیز وعده داده شد.

شکست دولت حرف

صبح نو روزنامه هوادار قالیباف نوشته: هیچ‌وقت چون مناظره دیروز، شکست دولت مستقر به این اندازه نزدیک و دست‌یازیدنی نبود. در این مناظره، از ناکارآمدی‌های گسترده اقتصادی #دولت4درصدی رونمایی و بی‌برنامه‌گی و تکرار حرف‌های قدیمی پیش چشمان ده‌ها میلیونی بیننده ایرانی آشکار شد.این فرصت بی‌بدیل‌تکمیل‌شدن پازل دست‌داشتن آقای حسن روحانی و معاون اولش در نجومی‌گیری تکمیل شد و در این هنگام بود که حتی سرسخت‌ترین مدافعان دولت مستقر، در صداقت و شفافیت آن تردید کردند.

به نوشته این روزنامه: آنچه به واسطه اطلاعات دقیق آقای محمدباقر قالیباف در معرض انتخاب عمومی قرار گرفت، نشان‌دادن دستگیره و گلوگاه‌هایی است که امکان مبارزه با فساد را متوقف و ناموفق می‌کند؛ چه این‌که معاون اول رئیس‌جمهور رییس ستاد مبارزه با فساد است و خود رییس‌جمهور کارگروه مستقلی برای این‌امر دارد. در مناظره مذکور پای برادران هر دو فرد نیز به میدان رقابت کشیده و معلوم شد چگونه در ساز و کارهای اقتصادی کشور مداخله داشته و به نفع خود بهره‌برداری می‌کنند. دولت تاجران در مناظره سوم رسوا شد و این در شرایطی است که روحانی هیچ برگ برنده‌ای برای رو کردن نداشت.

صبح نو در نهایت نوشته: ارجاع مشکل به دولت قبل هم تاکتیکی شکست‌خورده است، چه این‌که در چشم مردم، دولت قبل، همین دولت فعلی است. با وجود همه دست و پا زدن‌ها، لحظات پایانی سخنرانی #دولت_حرف بسیار لرزان و شکننده بود و با کلی‌گویی و درشت‌گویی همراه شد. مردم به کسانی که دست در جیب آن‌ها کرده‌اند و از ریشه گرفتار زد و بندهای مالی‌اند، رأی نخواهند داد و این اتفاقی است که ۲۹ اردیبهشت خواهد افتاد.

هر رفتگر ده میلیارد

صفحه طنز شهرونگ در تیتر اصلی خود از زبان باقر قالیباف شعار تبلیغاتی نامزد ریاست جمهوری را تکرار کرده: هر رفتگر یک خانه ده میلیاردی و از قول رئيسی نوشته: هر ایرانی یک گلابی و روحانی:: ایرانی بدون لوله.

این طنزنویس از قول هاشمی‌طبا نقل کرده: دولت مبارزه با فراخنای، و از قول میرسلیم نوشته: هر ایرانی یک موتور درون‌سوز. جهانگیری: ما گل‌های خندانیم

فضای مجازی با مناظره ها

حق نشر عکس اعتماد
Image caption کارتون جمال رحمتی، اعتماد

ایران در گزارشی نوشته: تب و تاب و تنش های فضای مجازی، همزمان با مناظره سوم به اوج خود رسید. این تنش‌ها در دو مناظره قبلی هم وجود داشت اما مناظره سوم به‌عنوان آخرین آوردگاه رویارویی نامزدهای انتخاباتی فرصتی جدی‌تر برای صف‌کشی هواداران آنها در فضای مجازی بود.

به نوشته این گزارش: اوج این درگیری های مجازی البته به رویارویی طرفداران دولت و منتقدان دولت از جمله حامیان قالیباف برمی‌گشت. از یک روز قبل از برگزاری مناظره سوم، طرفداران محمدباقر قالیباف مدام بر این موضوع تأکید می‌کردند که قرار است در این مناظره ناگفته‌های زیادی مطرح شود. روز پنجشنبه محمد دهقان، رئیس ستاد انتخاباتی قالیباف در توئیتر خود نوشت: «یقین دارم آخرین مناظره شگفت‌انگیز خواهد شد، فردا در مقابل همه ملت ایران نقاب از چهره دولت اشرافی ۴درصدی خواهد افتاد.»

هنوز دقایق زیادی از مناظره نگذشته بود که قالیباف دو رقیب دولتی خود یعنی حسن روحانی و اسحاق جهانگیری را متهم به دریافت زمین به‌صورت غیر قانونی کرد. همزمان با ادعای قالیباف کانال‌ها و صفحات مجازی طرفدار او هم اسنادی از دو زمین مورد ادعای وی را منتشر کردند.

روحانی مدیون کیست؟

احمد غلامی در سرمقاله شرق نوشته: روحانی را مخالفان دگرگون کردند تا ناگزیر به روش و منش خودش که تدبیر و اعتدال بود، پشت پا بزند و وارد گود سیاست شود. گودی که در سال‌های دوره اول از ورود به آن برای زورآزمایی پرهیز داشت. او راه سکوت و مهار را پیش گرفته و با این تئوری نشان داد سکوت و مهار بهترین شیوه برای برخورد با مخالفان است. اما شیوه سکوت و مهار چنان مخالفانش را به خشم آورد که دیگر پنهان‌کاری را تاب نیاورند و آشکار به هر بهانه‌ای با صراحت و خشم به او حمله کردند.

سردبیر شرق نظر داده که: رسانه‌های اصولگرا گاه از حد مجاز مواجهه‌های سیاسی فراتر رفته و با الفاظ و تصاویری که بیانگر خشم آنان بود به مقابله با روحانی پرداختند و چنان تخریبش کردند که اگر این کار از سوی هر روزنامه دیگری در دولت نهم و دهم رخ می‌داد، بی‌تردید با آن برخوردی جدی می‌شد. رسانه‌های اصولگرا اگرچه چندان رغبتی به آزادی ندارند اما به‌راحتی از فضای آزاد متکی بر نهاد‌های قدرت بهره‌برداری می‌کنند.

و بالاخره مقاله شرق که روحانی را برنده مناظره دیده است نوشته: آنان سال‌هاست که تلقی متفاوتی از آزادی دارند، آزادی، خیابانی یک‌طرفه است در اختیار آنان. روحانی برخلافِ مخالفانش تمایل به سوگیری نداشت و تلاش می‌کرد در میانه میدان بایستد و همه‌ چیز را چنان سروسامان دهد که موجب تخاصمی جدی میان دوستان و مخالفان نشود.

تكليف همه‌چيز روشن شد

احمد خرم در اعتماد نوشته: در وهله نخست كانديداهاي اصولگرا يعني آقايان رييسي، قاليباف و ميرسليم نشان دادند حاضر نيستند پاسخگوي كارنامه خود باشند و مسووليت حمايت‌شان از دولت‌هاي نهم و دهم را بپذيرند. حقيقت امر اين است كه هر سه اين افراد و جريان اصولگرا مهم‌ترين حاميان دولت نهم و دهم بودند و در طول آن هشت سال چشم بر سياست‌هاي غلط و برنامه‌هاي نابخردانه دولت احمدي‌نژاد بستند و در مقابل هزينه‌هاي سنگيني همچون تحريم‌ها سكوت كردند و امروز حاضر نيستند پاسخگوي حمايت‌ها و سكوت‌شان در قبال دولت قبل باشند.

به بيان ديگر اين عدم مسووليت‌پذيري و عدم پاسخگويي يك علامت سوال بزرگ و جدي مقابل نام اين افراد مي‌گذارد. از سوي ديگر شعارها، وعده‌ها و سياست‌هاي‌شان همان شعارها و برنامه‌هاي دولت سابق است. آقاي روحاني در اين انتخابات يك جمله مهم داشتند، اينكه «با شعار كشور اداره نمي‌شود». در اين مناظره ارزش اين جمله به خوبي روشن شد؛ زماني كه آقاي رييسي از سه برابر شدن يارانه‌ها دفاع كرد اما نتواست پاسخ دهد منابع اين پولي كه قرار است به مردم داده شود از كجا خواهد بود.

وزیر راه دولت اصلاحات در مقاله اعتماد افزوده: نكته بعدي بحث اخلاق در مناظرات بود. متاسفانه آقاي قاليباف در اين زمينه چندان قابل دفاع عمل نكردند و بحث زمين‌هايي را پيش كشيدند كه به صورت قانوني در دهه ٦٠ و ٧٠ با قيمت روز به مديران و كارمندان دولت فروخته مي‌شد و بسياري از كساني كه در آن سال‌ها در دستگاه‌هاي دولتي مشغول بودند از اين تسهيلات استفاده كردند. پيش كشيدن چنين مباحثي در واقع با هدف تحت پوشش قرار دادن نقاط تاريكي است كه در پرونده خود افراد وجود دارد كه آقاي روحاني هم در پايان مناظره به خوبي اين موضوع را درباره آقاي قاليباف روشن كردند.

شکست قریب الوقوع روحانی

حسین شمسیان در یادداشت روز کیهان به بررسی موشکافانه رفتار سیاسی نامزدها در مناظره سوم پرداخته و نوشته: آنچه در رفتار سه نامزد دولتی، به ویژه آقایان جهانگیری و روحانی دیده می‌شد، بیش از هر چیز عصبانیت، نگرانی و تشویش بود. سایه این وضعیت تا آخرین دقایق مناظره بر جو کلی مناظره سنگینی کرد و تاثیر خود را بر جای گذاشت. رازش هم این بود که در هفته‌های اخیر، هرجا دولتمردان با بدنه واقعی مردم و افراد گرفتار در مشکلات هزار توی معیشتی مواجه شدند، شاهد خشم و انزجار از فراموشی همه وعده‌ها و رها کردن مردم در زیر بار سنگین معضلات بوده‌ایم.

حق نشر عکس ابتکار
Image caption کارتون محمد طحانی، ابتکار

به نوشته این روزنامه تندرو: اتفاق بی‌سابقه در اعتراض کارگران محروم در روز کارگر به رئیس‌جمهور- که منجر به نا تمام ماندن مراسم و ترک جلسه از سوی رئیس‌جمهور شد- ویا اعتراض کارگران سختی کشیده معدن زمستان یورت آزاد شهر، نشان‌دهنده وضعیت حقیقی اقشار مستضعف کشور و نگاه آنها به مدیران ارشد دولت یازدهم است. اینها اتفاقات مهمی است. اکنون حدود بیست میلیون نفر در شهرهای کوچک، روستاها و حاشیه شهرها زندگی می‌کنند و زندگی و معیشت آنها در اثر سیاست‌های ویرانگر دولت یازدهم، روز به روز سخت‌تر شده است.

کیهان نوشته: نتایج نظر سنجی‌ها به گوش دولتمردان هم می‌رسد و موجب نگرانی آنها می‌شود. آنها در اصل از هیچ‌یک از رقبا عصبانی نیستند، آنها از کارگران و درماندگانی عصبانی‌اند که به نظام ناصحیح مدیریت دولت یازدهم اعتراض دارند، اما این عصبانیت را در مناظره‌ها با فریاد زدن، برافروخته صحبت‌کردن و خلاف واقع گفتن‌های مکرر،بر سر نامزدهای رقیب خالی می‌کنند! این عصبانیت و نگرانی از احتمال قریب‌الوقوع شکست در انتخابات‌، چنان سنگین و شدید بود که در تمام طول مناظره، سایه خود را بر فضا انداخت و باعث ایجاد جوی بسیار مسموم و تلخ شد.

رییس جمهور عصبانی نشود

عباس عبدي هم از عصبانیت های رییس جمهور در سفرهای به گلستان و ارومیه و همدان نوشته که اين ذهنيت را در برخي ايجاد كرد كه احتمالا قصد پاسخگويي به تندخويي‌هاي طرف مقابل وجود دارد در حالي كه به نظر مي‌رسد اين اظهارات بيش از آنكه معطوف به يك راهبرد فعالانه باشد، ناشي از يك واكنش نسبت به تندخويي‌هاي رقبا براي عصباني كردن آقاي روحاني بوده است. همان كار كه در گذشته نيز در مواردي شاهد بوده‌ايم كه نيروهاي اصلاح‌طلب در تله نيروهاي تندرو طرف مقابل افتادند، و در زمين آنان بازي كردند. چنين واكنشي نه به نفع كشور است و نه به نفع انتخابات. چرا؟

نویسنده جامعه شناس در نهایت معتقد است: چنين ادبياتي كمكي به آراي آقاي روحاني نخواهد كرد واگر شانس رقبا بيشتر شود و خداي نكرده هرچند با احتمال ضعيف پيروز انتخابات شوند، همه نيروهاي اين طرف از جمله آقاي روحاني و ستاد ايشان نيز بايد در اين مساله از خودشان مسووليت‌پذيري نشان دهند. همچنان كه همه ما در مورد روي كار آمدن احمدي‌نژاد نيز بايد مسووليت خود را بپذيريم و از آن بدتر در باز شدن دست دولت او براي شكل دادن به فضاي سال‌هاي ١٣٨٨ تا ١٣٩٢ نيز بايد مسووليت‌پذيري داشت.

مقاله اعتماد در پاسخ این که چرا فضاي تند و دوقطبي به نفع كشور و به نفع انتخابات و به نفع راي آقاي روحاني نيست؟ نوشته ترديدي نيست كه رفتار و گفتار رقبا گام اوليه در تند كردن فضا بود. به ويژه بيان دروغ و كسب رأي به هر قيمت و تخريب ظالمانه طرف ديگر و انجام اقدامات ايذايي در گلستان و فرودگاه اروميه از سوي آنان عامل اصلي شكل‌گيري اين فضا بود، ولي براي سياستمداران پذيرفتني نيست كه به صورت واكنشي وارد بازي در زمين طرف مقابل شوند.

اقتصاد عوام‌گرا

محمدكاظم فلاح زاده در قانون نوشته: در دوره دولت‌هاي نهم و دهم، اقتصاد ايران دچار سياست‌هاي اقتصادي متزلزل و توده‌گرايانه‌اي شده بود كه از گسترش پرداخت يارانه‌ها، فسادها، عدم شفافيت‌ها و مهم‌تر از همه، تضعيف بخش خصوصي نشات مي‌گرفت. تحريك مطالبات مردم براي عدالت اجتماعي و كاهش فقر با وعده‌هاي عوام‌گرايانه، منجر به بدبيني مردم نسبت به سياست و اقتصاد خواهد شد.

به نوشته این اقتصاددان: اين اقدامات فقط باعث شد كه ايران، طي دولت دهم از كشوري ثروتمند به كشوري مفلوك تبديل شود.‌ بخش عمده‌اي از بدهي‌هاي دولتي و افزايش نقدينگي فعلي در كشور حاصل آن سياست‌هاي گذشته دولت قبل است كه با شعار افزايش يارانه خانوارها، طرح مسكن مهر و طرح بنگاه‌هاي زودبازده و غيره آمده و تعهداتي بيش از توان مالي دولت را بر بودجه عمومي تحميل كرده است.

اگر در دولت آينده (دوازدهم) بنا باشد رويكرد سياست‌هاي غيراصولي و عوام‌گرايانه كه تجربه آن را در گذشته داشته‌ايم مانند افزايش يارانه‌ها يا پرداخت كارانه مستقيم به نيروهاي كار ادامه يابد، دوباره سبب افزايش تعهدات و مخارج دولتي خواهد شد و اقتصاد كشور را با ابعاد گسترده بحران‌هاي جدي در بدهي‌ها و موج نقدينگي مواجه خواهد كرد.

مردمی که گاهی عزیز می شوند

مسعود سلیمی در مقاله ای در جهان صنعت نوشته: تعیین یک موضوع خاص برای یک مناظره، باعث نشد سخنان نامزدها روی خط تکرار نیفتد. کلیدواژه‌هایی چون فساد، عدالت، فقر، محرومیت، قاچاق، حقوق‌ها و املاک نجومی، رانت، شفافیت، برجام و در نهایت به‌عنوان برگ برنده واژه‌ای که بر سر اقتصاد مملکت چون بختک فرود آمده یعنی «یارانه» مانند نواری که خط افتاده باشد، تکرار در تکرار خودنمایی نکند.

به نوشته این مقاله: در میان نامزدها، دو نماینده دولت یازدهم از دیکته نوشته‌شده خود- که به طور قطع هم غلط دارد و هم جای دفاع منطقی- به‌عنوان آنچه قابل استناد است، دفاع کردند، برخلاف دیگران- به استثنای هاشمی‌طبا- از وعده‌های سر خرمن گفتند که بیش از ارائه راه‌حل، به انتقاد یکسره از دولت پرداختند.هفته آینده در چنین روزی سرنوشت انتخابات ۹۶ دست‌کم دور اول آن مشخص می‌شود در حالی که دورنمای روشنی برای روزهای باقی‌مانده دیده نمی‌شود تا مدعیان راه‌حل امیدبخشی برای گذر از مشکلات کنونی ارائه دهند.

سرمقاله جهان صنعت افزوده: آخر اینکه مردم- مردمی که گاه به زعم برخی مناظره‌گران عزیز می‌شوند!- اگر با خود کمی چرتکه بیندازند و دریابند که بسیاری از وعده‌های داده‌شده با عقل، علم و منطق و از همه مهم‌تر منافع ملی ایران ۱۸۰ درجه تفاوت دارد و غیر از تلاش برای کسب رای سود دیگری نخواهد داشت، چه‌بسا و دوباره از یک سوراخ گزیده نشوند.

سوار دستاوردهای دولت نشوید

فریور خراباتی در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: دلواپسان عزیز، گرامی و تو دل برو، در این چهار سال هر چه توانستند نثار دولت و دستاوردهایش و خصوصاً برجام کردند. در روابط بین‌المللی گفتند ما در دولت‌های درخشان نهم و دهم به سطحی از روابط بین‌المللی رسیده بودیم که به کومور می‌گفتیم: «داداچی!» و زمانی که رئیس دولت به نیویورک می‌رفت تا سخنرانی کند، دیپلمات‌های کشورها می‌خواندند: «تو کلاس منتظر زنگ تفریح می‌شینم، تا که این زنگ بخوره تو حیاط تورو ببینم» بعد همین‌طور که حرکات موزون انجام می‌دادند سالن را ترک کرده و رئیس دولت ما هم مثل سیامک انصاری به دوربین زل می‌زد.

به نوشته این طنزنویس: فروش نفت در آن دوران به این صورت بود که ما با روش«بازرگان هندی» نفت خود را می‌فروختیم، یعنی نفت می‌دادیم و به جایش«برنج هندی» و «عروسک چینی» وارد می‌کردیم. کار به جایی داشت می‌رسید که واحد فروش نفت از«بشکه» به «استکان» تغییر کرده بود. پول‌های نفت را هم می‌دادیم به«ب.ز.» رفقا تا فکری برایش در بانک‌های خارجی بکنند.

و بالاخره طنز روزنامه ایران به این جا رسیده که: تورم هیجان انگیز‌ترین بخش دولت سابق. به این صورت که شما یک بسته چیپس می‌خریدید، تا در آن را باز می‌کردید یک صدایی از دهانش در می‌آورد و ته بسته یک دانه چیپس بود که نگاه مظلومانه‌ای به شما می‌کرد و می‌گفت: «عزیزم من تنهام، لطفاً منو نخور!».حتی ما یک بار به رستوران رفتیم، درخواست شیشلیک داشتیم اما وقتی قیمت‌ها را دیدیم به گارسون گفتیم: «همون شیشکی همیشگی!».