انتخابات ۹۶؛ اسحاق جهانگیری به نفع روحانی کناره‌گیری کرد

اسحاق جهانگیری حق نشر عکس iSNA
Image caption آقای جهانگیری پیش از تجمع شیراز در تجمعی در یاسوج شرکت کرد

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور و یکی از نامزدهای دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، در یک تجمع انتخاباتی در شیراز به نفع حسن روحانی کنار رفت.

آقای جهانگیری گفت: "من آمدم تا صدای اصلاحات باشم، صدایی که می‌خواهد وضع کشور بهتر باشد. صدای اصلاحات صدای اعتدال است."

او همچنین با انتشار بیانیه‌ای گفته است برای حل مشکلات موجود برداشتن "گامی بلندتر" ضروری است. آقای جهانگیری گفته با "صلاحدید بزرگان اصلاحات" و پس از آن که حسن روحانی از میان "بداخلاقی‌ها و بی‌انصافی‌ها" عبور کرده، دیگر بار مسئولیت نامزدی را بر دوش خود نمی‌داند.

حاضران در سالن دستغیب، در شیراز، در این تجمع شعارهای مربوط به جنبش سبز و میرحسین موسوی را سر می‌دادند.

امروز شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان ایران با تشکر از آقای جهانگیری از او درخواست کرد که به نفع حسن روحانی کنار برود.

او در ابتدای سخنانش در این تجمع به سیاست خارجی دولت حسن روحانی و موفقیتش در مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و گفت این دولت می‌تواند "ماشین توسعه را به حرکت در آورد."

از زمان ثبت نام آقای جهانگیری انتظار می‌رفت که او به نفع حسن روحانی کناره‌گیری کند. آقای جهانگیری در مناظره‌ها و تبلیغات انتخاباتی خود به حسن روحانی کمک می‌کرد.


تحلیل - جمشید برزگر، بی‌بی‌سی

کناره گیری اسحاق جهانگیری نه غیرمنتظره بود و نه تاثیری بر رای حسن روحانی و یا آرایش انتخاباتی رقبای باقی مانده در صحنه می گذارد. اکنون با صراحت می توان گفت که انتخابات این دوره، دو قطبی تر از هر زمان دیگر شده و شکافی بزرگ از راس حاکمیت تا بدنه جامعه پیرامون حسن روحانی و ابراهیم رئیسی و طرفداران آنها ایجاد شده است.

شکافی که به دلیل حل ناشده ماندن ریشه و دلایل به دشواری پس از انتخابات هم قابل پر شدن خواهد بود. کناره‌گیری اسحاق جهانگیری و محمدباقر قالیباف درعین حال، احتمال کشیده شدن انتخابات به دور دوم را بسیار بسیار بعید کرده است.

در شرایط کنونی و با در نظر گرفتن عوامل مختلف می توان از چهار گزینه محتمل با درجات وقوع متفاوت سخن گفت. وقوع اتفاقات پیش بینی ناشده و مداخله در روند عادی برگزاری انتخابات در این گمانه زنی در نظر گرفته نشده است:

گزینه اول (با بیشترین ضریب احتمال): حسن روحانی تنها با چند درصد اختلاف در انتخابات پیروز شود، ولی در مقابل ابراهیم رئیسی نیز رای قابل توجهی حتی بیش از چهل درصد آراء را به دست آورد.

گزینه دوم (با ضریب احتمال کمتر): حسن روحانی با رای بالا و اختلاف بسیار زیاد پیروز شود و رای ابراهیم رئیسی زیر چهل درصد شود.

گزینه سوم ( با ضریب احتمال کم): ابراهیم رئیسی با چند درصد اختلاف و رقابتی شانه به شانه در انتخابات پیروز شود و حسن روحانی اولین رییس جمهوری تک دوره ای لقب بگیرد.

گزینه چهارم ( با کمترین ضریب احتمال): ابراهیم رئیسی با رای بالا و اختلاف بسیار زیاد پیروز شود و سنگین ترین شکست رییس جمهوری مستقر در تاریخ جمهوری اسلامی رقم بخورد.


در یک نگاه

اسحاق جهانگیری کوهشاهی

 • متولد اول بهمن ۱۳۳۶ در سیرجان، استان کرمان
 • ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۱: مسئول جهاد سازندگی شهرستان جیرفت
 • ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۳: عضو شورای جهاد سازندگی استان کرمان
 • ۱۳۶۳ تا ۱۳۷۱: نماینده جیرفت در دوره‌های دوم و سوم مجلس ایران
 • ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۶: استاندار اصفهان در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی
 • ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹: وزیر معادن و فلزات در دولت محمد خاتمی
 • ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۴: وزیر صنایع و معادن در دولت محمد خاتمی
 • ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ عضو هیئت علمی سازمان مدیریت صنعتی و رئیس هیئت امنا بنیاد صنعت و توسعه
 • ۱۳۹۲ تا امروز: معاون اول رئیس جمهور
 • متاهل است و دو دختر و دو پسر دارد

تحصیلات

 • لیسانس در رشته فیزیک، دانشگاه شهید باهنر کرمان
 • فوق لیسانس در رشته مهندسی مدیریت صنایع، دانشگاه صنعتی شریف
 • دکترا مدیریت صنایع، دانشگاه آزاد اسلامی

موضوعات مرتبط