ترامپ از مدیر اف‌بی‌آی 'خواسته بود به تحقیقات درباره فلین پایان دهد'

کومی - ترامپ حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای کومی - راست - آن یادداشت را بعد از دیدار ۱۴ فوریه نوشته بود

رسانه های آمریکایی گزارش می دهند که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از جیمز کومی مدیر اف بی آی خواسته بود به تحقیقات درباره ارتباط مایکل فلین، مشاور سابق امنیت ملی، با روسیه پایان دهد.

براساس یادداشتی که مدیر سابق اف بی آی که هفته پیش اخراج شد نوشته بود آقای ترامپ پس از ملاقاتی در کاخ سفید به او گفته بود "امیدوارم بتوانید این مساله را رها کنید."

آن یادداشت فورا پس از آن ملاقات نوشته شده بود که یک روز پس از استعفای مایکل فلین بود.

کاخ سفید این گزارش را در بیانیه ای تکذیب کرده است.

در این بیانیه آمده است: "درحالی که رئیس جمهور بارها این نظر خود را تکرار کرده که ژنرال فلین یک مرد خوب است که به کشورش خدمت و از آن محافظت کرده، رئیس جمهور هرگز از آقای کومی یا هیچ کس دیگر نخواسته به هیچ تحقیقاتی پایان دهد، از جمله تحقیقات درباره ژنرال فلین."

آقای فلین در ماه فوریه در ارتباط با این افشاگری که پیش از سر کار آمدن دولت ترامپ درباره رفع تحریم های آمریکا با سفیر روسیه در واشنگتن صحبت کرده بود مجبور به استعفا شد.

او همچنین معاون رئیس جمهور، مایک پنس، را در مورد آن مکالمه با سفیر روسیه گمراه کرده بود.

تازه ترین تحول مربوط به تحقیقات روسیه که ابتدا نیویورک تایمز آن را گزارش کرد یک هفته بعد از اخراج آقای کومی از مدیریت سازمان تحقیقات فدرال ظاهر می شود.

اخراج آقای کومی واشنگتن را تکان داد و منتقدان آقای ترامپ را متهم کردند که سعی دارد تحقیقات اف بی ای درباره ادعای مداخله روسیه در انتخابات و هرگونه تماس کرملین با دستیاران کمپین انتخاباتی ترامپ را منحرف کند.

تازه ترین ادعا چیست؟

گزارش می شود که آقای کومی آن یادداشت - درباره درخواست ترامپ برای پایان تحقیقات فلین - را پس از ملاقات روز ۱۴ فوریه با آقای ترامپ نوشته بود.

بنابه گزارش ها او این یادداشت را با همکاران ارشد خود در اف بی آی در میان گذاشته بود.

براساس این یادداشت رئیس جمهور آمریکا از آقای کومی می خواهد: "امیدوارم راه پیش رو را برای دست کشیدن از این مساله باز ببینید، رها کردن فلین. او آدم خوبی است."

براساس آن یادداشت آقای کومی به این درخواست واکنش نشان نداد اما پاسخ داد: "موافقم که آدم خوبی است."

یک مقام کاخ سفید در واکنش به این گزارش گفته است که اندرو مک کیب، مدیر موقت اف بی آی، هفته پیش شهادت داد که "تاکنون هیچ تلاشی برای مانع تراشی در مسیر تحقیقات ما وجود نداشته است."

واکنش ها

جیسون شافتز از روسای کمیته نظارتی مجلس نمایندگان در نامه ای به اف بی آی خواستار همه مکاتبات و یادداشت های مربوط به تماس ها میان آقای کومی و آقای ترامپ شده است. او روز ۲۴ مه را ضرب الاجل دریافت این یادداشت ها اعلام کرده است.

پل رایان رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان هم از درخواست آقای شافتز حمایت کرده است هرچند کوین مکارتی معاون آقای رایان در اظهاراتی که به نظر می رسید کمرنگ جلوه دادن ادعای تازه باشد گفت "ادعاها زیاد است ... حقایق کم".

چاک شومر رهبر اقلیت دمکرات در مجلس سنا گفت گزارش نیویورک تایمز برای او "تکان دهنده" است: "کشور آزمون بی سابقه ای را پشت سر می گذارد."

بعضی سیاستمداران و صاحب نظران از عبارت "کارشکنی" در تحقیقات و حتی "استیضاح" سخن گفته اند.

آدام شیف، بلندپایه ترین مقام حزب دمکرات در کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان، گفت که این "مداخله" از سوی آقای ترامپ اگر دقیق باشد معادل "مداخله یا کارشکنی در روند تحقیقات" است.

بنابه گزارش ها جان مکین سناتور ارشد جمهوری خواه گفته است که رسوایی های دولت ترامپ اکنون "به ابعاد واترگیت" رسیده است.

دیوید گرگن که مشاور چند رئیس جمهور بوده گفت: "فکر می کنم اکنون در منطقه استیضاح هستیم."

اگنس کینگ، عضو مستقل سنا، در پاسخ به سوال سی ان ان که آیا به یک استیضاح احتمالی نزدیک می شویم گفت: "باید بگویم بله، چون کارشکنی در مسیر عدالت یک جرم جدی است."

قوانین آمریکا تصریح می کند که امکان طرح اتهام علیه هر کسی که "در یک روند رسمی کارشکنی، نفوذ یا مانع تراشی می کند یا در جهت آن تلاش می کند" وجود دارد.

البته براساس قانون این دخالت باید با نیت "فساد" صورت گرفته باشد که به گفته کارشناسانی که با واشنگتن پست صحبت کرده اند در این مورد روشن نیست.

تحقیقات فلین

ریاست جمهوری جوان آقای ترامپ در همین چند ماه تحت الشعاع یک رشته جنجال ها درباره ارتباط احتمالی کمپین انتخاباتی او با روسیه بوده است.

استعفای اجباری آقای فلین در ماه فوریه چند ماه بعد از سوءظن مقام های اطلاعاتی روی داد.

او درست ۲۳ روز بعد از شروع کار به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید از پست خود استعفا داد.

از زمان کناره گیری آقای فلین، پنتاگون هم تحقیقاتی را درباره اینکه آیا او از اعلام پول های دریافتی از دولت های روسیه و ترکیه برای سخنرانی ها و کار مشاوره خودداری کرده، شروع کرده است.

سلی ییتز، سرپرست سابق وزارت دادگستری، که آقای ترامپ او را در ماه ژانویه به خاطر خودداری از اجرای دستور منع سفر شهروندان هفت کشور از جمله ایران اخراج کرد، پیشتر در ماه جاری به یک کمیته سنا گفته بود که در مورد آقای فلین به کاخ سفید هشدار داده بود.

خانم ییتز گفت که اقدامات آقای فلین باعث "ایجاد وضعیتی شد که مشاور امنیت ملی را در معرض باج گیری روس ها قرار می داد."

اف بی آی و کمیته های اطلاعاتی مجلس نمایندگان و سنا هم به عنوان بخشی از تحقیقات مربوط به ادعای دخالت روسیه به نفع آقای ترامپ در انتخابات ۸ نوامبر درباره تماس های فلین با روسیه تحقیق می کنند.

بیشتر بخوانید: