روزنامه های تهران؛ در آخرین روز تبلیغات انتخاباتی

روزنامه های امروز صبح تهران، چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت در آخرین فرصت با چاپ عکس های بزرگی از استقبال مردم از حسن روحانی و ابراهیم رییسی در اهواز و تهران از تعبیرهایی مانند سونامی استفاده کرده اند تا نشان دهند محبوبیت این نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری چقدر زیاد است.

اضافه شدن روزنامه های متعلق به شهرداری یا هوادار قالیباف بعد از کناره گیری وی به نفع رییسی، انعکاس فضای دوقطبی انتخاباتی را بیشتر نشان می دهد.

حق نشر عکس جوان
Image caption تیتر و عکس فاطمه عرفانیان، جوان

نقطه عطف

جوان در گزارش اصلی خود نوشته: شمارش معکوس برای حضور پرشور و خلق حماسه‌ای دیگر در انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری با نزدیک شدن به ۲۹ اردیبهشت آغاز شده است. این نشانه‌ها را می‌توان در اقبال عمومی مردم به نامزدهای ریاست جمهوری در سفرهای تبلیغاتی آنها مشاهده کرد.

به نظر روزنامه سپاه پاسداران: شاید بتوان استقبال پرشور مردم اصفهان را از سید ابراهیم رئیسی در روز دوشنبه نقطه عطفی در این دیدارها تلقی کرد. استقبال بی‌نظیر مردم اصفهان از سید ابراهیم رئیسی در حالی رقم خورد که محمدباقر قالیباف در بیانیه‌ای رسمی ضمن اعلام انصراف از ادامه رقابت‌ها از مردم و هواداران خود خواست از وی حمایت کنند؛ مسئله‌ای که با واکنش گسترده فعالان سیاسی و رسانه‌ای مواجه شد و تصمیم رزمنده جهادی دفاع مقدس را نوعی جهاد سیاسی و دعوت به اتحاد و همدلی بیشتر در جبهه انقلاب ارزیابی کردند.

همین گزارش در روزنامه کیهان با عنوان سونامی عظیم مردم تهران در حمایت سید محرومان منعکس شده و در آن آمده: حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی که در بین طرفداران خود به «سید محرومان» شهرت یافته٬ دیروز به بوشهر٬ کرج و سمنان هم رفت و در جمع مردم سخنرانی کرد. او پس از اینکه به همراه قالیباف وارد مصلی شد، در اقدامی زیبا و به یادماندنی دست قالیباف را مقابل جمعیت بالا برد. حاج منصور ارضی نیز شال سبز سیادت را بر دوش حجت‌الاسلام انداخت و قالیباف را در آغوش گرفت.

به نوشته این روزنامه تندرو: این روزها در جای جای کشور حضور پررنگ خانم‌ها با ظاهر و پوشش‌های متفاوت در سخنرانی‌های حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی یک پیام جدی را برای روحانی دارد که استراتژی دیوارش شکست خورده است. مردم دریافته‌اند که دیوار کشیدن در پیاده‌رو بین خانم‌ها و آقایان دروغ و تهمتی بود که روحانی به رئیسی نسبت داد و حالا مردم عزم خود را جزم کرده‌اند که دیوار فساد و رانت و اشرافی‌گری را خراب کنند.

اخلاق انتخاباتی

یدالله جوانی در سرمقاله روزنامه جوان پایبندی به اخلاق اسلامی، یکی از شروط سه‌گانه برای موفقیت در امر مدیریت و برخوردار بودن از حق مدیریت دانسته و از مردم خواسته انتخاب اصلحی بکنند که بتواند با رضای خداوند از کشور گره‌گشایی کرده و حرکت انقلاب را برای رسیدن به آرمان‌هایش سرعت بخشد.

سرمقاله جهان در نهایت نصیحت کرده: اگر با این معیارها و ملاک‌ها دست به انتخاب زدیم، به طور قطع پشیمان نخواهیم شد. برای دستیابی به مصداق یا باید اهل شناخت باشیم و یا از طریق تحقیق و رجوع به افراد مورد اطمینان از متدینین به آن فرد اصلح برسیم. در زمان کنونی یکی از راه‌های رسیدن به تشخیص، نگاه به رفتار دشمنان شناخته شده در انتخابات است.

و خلاصه این که: با نیم‌نگاهی به صحنه انتخابات و رصد رفتار دشمنان انقلاب، نظام و کشور، می‌توان دریافت که دشمنان چگونه در تلاش هستند چه کسانی رأی بیاورند و چه کسانی رأی نیاورند. به طور قطع این ترجیح دشمن از سر خیرخواهی برای ملت ما نیست.

بی‌برنامه‌ترین نامزد شعاری‌ترین برنامه

علی شکوهی در مقاله ای در اعتماد نوشته: ایام تبلیغات انتخابات در حال پایان یافتن است و بعید است رقبای دولت حرفی را ناگفته گذاشته باشند و ادعایی را مطرح نکرده و وعده‌هایی را نداده باشند. امیدوارم یک مرکز و نهادی ابتکار به خرج دهد و همه این سخنان را گردآوری کرده و با تحلیل محتوا به بررسی ماهیت سخنان و انتقادهای مطروحه اقدام کند تا معلوم شود که این سخنان و اظهارات و وعده‌ها از چه میزان صحت و اتقان برخوردار بودند و کدامین راهکار عملی برای اداره کشور را شامل می‌شدند. طبعا اگر در این میان برنامه‌هایی وجود دارد که دولت به آن توجه نداشت، از آن استفاده شده و قدمی برای حل معضلات برداشته شود.

به نوشته این مقاله: مجموع سخنان جناب رییسی، بیان یک دسته شعارهای کلی است که برنامه اجرایی مشخصی آن را حمایت نمی‌کند. رییسی هیچ سابقه نمایندگی مجلس و وزارت ندارد و به همین دلیل کار مستقیم برنامه‌ریزی و اجرایی نکرده است. جایگاه ایشان در سازمان بازرسی کل کشور می‌توانست به او برای آشنایی با برنامه‌نویسی و امور اجرایی کمک کند اما زاویه نگاه بازرسی جنبه نظارتی دارد و به همین دلیل با زاویه نگرش برنامه‌نویسان و مجریان متفاوت است.

و سرانجام مقاله اعتماد این که: رییسی بی‌برنامه‌ترین نامزد است و شعاری‌ترین برنامه را مطرح کرده است. رای آوردن او یعنی سپردن کشور به دست تجربه و خطایی تازه و نادیده گرفتن همه تجارب تلنبار شده کارشناسان ما در چند دهه اخیر. اگر رای بیاورد بسیار زودتر از انتظار مجبور به تغییر رویه خواهد شد و مجبور می‌شود بسیاری از وعده‌هایش را نادیده بگیرد.

خطرات رئیس جمهور نابلد

علی خرم در مقاله ای در روزنامه ایران با اشاره رییس جمهور ترامپ پوپولیست که به علت کم تجربگی او هر روز با معضلی روبروست افزوده شدن این اشتباهات استراتژیک راه را برای استیضاح ترامپ در امریکا باز خواهد کرد. البته ناگفته نماند در کشورهای توسعه یافته که قانون ورای مقامات است، اکثر اشتباهات ترامپ توسط سیستم حقوقی و قانونی کشور تصحیح و خنثی می‌شود که جای نگرانی کمتری دارد.

به نوشته این دیپلومات سابق: بی مناسبت نیست اکنون که کاندیداهای ریاست جمهوری در کشورمان در حال مبارزه و برتری‌جویی هستند عملکرد دونالد ترامپ برای آنان درس عبرتی باشد. آنان که به پیچیدگی‌های سیاسی روابط بین‌الملل آشنا نیستند و مسائل و قضایا را فقط از زاویه ظاهر ساده آن می‌نگرند و نمی‌توانند از فرصت‌های استثنایی جهان برای استیفای حقوق و منافع کشور استفاده کنند و در نتیجه کشور و مردم را به مهلکه می‌اندازند، باید بر خود بلرزند که بخواهند بر مسند ریاست جمهوری اسلامی ایران تکیه زنند زیرا موقعیت ایران در این شرایط دوران ترامپ بسیار خطیر است.

مقاله روزنامه دولت به این جا رسیده که: ایران که تازه از امواج تحریم‌های بین‌المللی برخاسته، هنوز نیاز به دوران ترمیم و احیا دارد، هنوز بیش از ده نوع تحریم غیر هسته‌ای دیگر که مربوط به دوران اشغال سفارت امریکا، اتهامات حقوق بشری، اتهامات تروریستی و اتهامات موشکی است، ایران را احاطه کرده است.

شورو هیجان مناظره ها خوب است

روزنامه صبح نو هوادار باقر قالیباف که از دیروز با خارج شدن شهردار تهران از دور رقابت ها به اردوی ابراهیم رییسی متصل شده و عکس بزرگی از ابراهیم رییسی و باقر قالیباف را در بالای صفحه اول خود گذاشته و در سرمقاله نوشته: فرصت فراهم شده برای رقابت‌های انتخاباتی ازسوی نظام ، به‌خصوص مناظره‌ها، در کنار تولید شور و هیجان و کمک به افزایش مشارکت، هزینه‌های قابل توجهی را هم به نظام و مردم تحمیل می‌کند که امروز برای ما به‌خوبی قابل درک است. این رقابت‌ها به خصوص هنگامی که رنگ و بوی مبارزه و نبرد گلادیاتورها را به خود می‌گیرد، موجب می‌شود تصویر نیمه عریان و مخدوشی از نظام به نمایش گذاشته شود.

به تاکید روزنامه صبح نو: تمرکز بر نقاط ضعف کشور و بزرگ‌نمایی آنها، نادیده گرفتن خدمات و نقاط قوت کشور و نظام، طرح ادعاها و اتهام‌های نامزدها علیه یکدیگر، ورود رقبا به حریم خصوصی یکدیگر که همگی از مدیران و مسوولان سطح بالای نظام به شمار می‌روند و اشکالات و خطاهای شخصی آنها هم به نوعی به نظام نسبت داده می‌شود و ایجاد فرصت و تولید خوراک برای مخالفان و دشمنان نظام در داخل و خارج از جمله هزینه‌های سنگینی است که از قبل فرصت انتخابات به نظام تحمیل می‌شود.

صبح نو در نهایت با این سووال که چرا جمهوری اسلامی به رغم چنین هزینه‌های سنگین و بعضاً غیرقابل جبرانی، نه تنها به آن تن می‌دهد بلکه زمینه‌های آن را فراهم می‌کند؟ نوشته اول به دلیل اعتماد به نفس بالای نظام و برخورداری از استحکام درونی بالای کشور چرا که نظام‌هایی که از درون فاقد استحکام لازم و نابرخوردار از توان مدیریت بالا هستند هیچ گاه چنین ریسکی را نمی‌پذیرند.

هیچ شبی مث شب انتخابات نیست

طنزنویس سیاست روز در پی خبر حمایت امیرتتلو خواننده از رییسی، خبر داده که خود با خواننده شهیر لس‌آنجلسی - آقای شهرام - ملقب به "شب پره شاد - ائتلاف کرد و قرار است ایشان در دوران ریاست جمهوری وی سمت حساس وزارت فرهنگ را برعهده بگیرند و با اعلام این خبر از سایر مطرب‌های شاد دعوت کرده با حضور در ستاد انتخاباتی بهتر به هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن این مراسم، کمک کنند. در عین حال با ابراز خرسندی از حضور مغزپسته‌ای (سبز متمایل به بنفش) هنرمندان در انتخابات از برادر حسن شماعی‌زاده هم دعوت کرد به کمپین انتخاباتی وی بپیوندند.

به نوشته این طنزنویس: وی در یک کنفرانس خبری خطاب به منتقدان خود گفت: بعضی‌ها الکی شلوغش کرده‌اند که ما از محبوبیت خواننده‌های زمان طاغوت استفاده می‌کنیم.من از آنها خواهش می‌کنم چند دقیقه به چشم‌های معصوم این دو جوان برومند نگاه کنند و ببینند هیچ طاغوتی در آنها دیده نمی‌شود. و با رد شایعه اعلام حمایت "حسین تهی" از ایشان به صراحت اعلام کرد: هواداران من همگی "توپر" هستند و اصلا در بین آنها "تهی" پیدا نمی‌شود. رقبای ما این حرف‌ها را از خودشان در می‌آورند که روحیه ما را ضعیف کنند.

طنزنویس سیاست روز در نهایت افزوده: در پایان این نشست برادر شهرام شب‌پره با قرائت چند بیتی در مدح ننجون و اعلام حمایت از وی از شب انتخابات به عنوان شبی که یک شب معمولی نیست یاد کرد و با این دو بیت به کار خود پایان داد.

این شب که میگن شب نیست/ امشب مث دیشب نیست/ هر شب مث هر شب نیست/ هیچ شبی مث امشب نیست.

حق نشر عکس شهروند
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

شما چطور؟

شهروند در سرمقاله خود نوشته: هربار که مسأله انتخابات مطرح می‌شود، نزد بخشی از مردم این پرسش طرح می‌شود که چرا باید رأی داد؟ چه فایده‌ای دارد؟ همه مثل هم هستند؟ از پیش معلوم است که چه کسی باید انتخاب شود، پس چه نیازی به حضور ما دارد؟ شناسنامه من پاک پاک است!

این روزنامه به یادآورد که: ١٢‌ سال پیش که مرحوم آقای ‌هاشمی نامزد انتخابات شد، برخی از این افراد قاطعانه انتخابات را مسخره کردند و مدعی شدند که نتیجه از پیش معلوم است و چه شرکت کنید و چه شرکت نکنید، آقای ‌هاشمی رئیس‌جمهوری است. هنگامی که انتخابات به دور دوم هم کشید، همین را گفتند ولی زمانی که آقای‌ هاشمی انتخاب نشد، زبانشان بند آمد، ولی هیچ‌گاه حاضر نشدند که به اشتباه راهبردی خود اذعان کنند که شناخت آنان از معنا و مفهوم انتخابات در ایران اشتباه است. اشتباهی که پیش از آن در ١٣٧٦ و ١٣٨٠ و سپس ١٣٨٨ و ١٣٩٢ نیز تکرار شد، ولی خوشبختانه این‌بار کمتر شنیده می‌شود که با این استدلال بخواهند انتخابات را نفی کنند.

شهروند نوشته این که گفته می‌شود که همه مثل هم هستند. این نیز اشتباهی آشکار است. کافی است نگاهی به برنامه‌های نامزدها و نقدهای آنان علیه یکدیگر بیندازیم. درمواردی آنان در دوقطب مخالف یکدیگر سیر می‌کنند. متفاوت یا شبیه‌بودن یک امر نسبی است. چگونه می‌شود شخصی مثل آقای ‌هاشمی را با احمدی‌نژاد شبیه دانست. به‌طور قطع آنان از دو نحوه بینش و دو تجربه و دو تاریخ و پیشینه گوناگون برخوردارند و درتمام زمینه‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی راهبردهای متضادی دارند. مستقل از اینکه کدام‌یک را بپذیریم، باید گفت که نامزدهای انتخابات همه یک‌جور نیستند.

هوایت را داریم در هوای بد

اعتماد در گزارش اصلی خود نوشته: هوا ندارند اما، هوایش را که دارند تا ورزشگاه تختی اهواز را در استقبال با شکوهش سراسر بنفش ‌کنند؛ مردمانی که در گرمای ٤٠ درجه‌ای اهواز، لشکری ٤٠ هزار نفره را ساختند و فریاد «هواتو داریم» سر می‌دادند، تا با همه مشقاتی که در تمام این سال‌ها دیدند همزبان با ملت ایران، شعار «به عقب بازنمی‌گردیم» را فریاد بزنند.

به نوشته این روزنامه: اهواز دیروز در میزبانی از حسن روحانی سنگ تمام گذاشت؛ برای مردی که از آن لحظه‌ای که پشت تریبون قرار گرفت، دیگر تنها کاندیدای جریان اعتدال، اصلاحات و اصولگرایان معتدل بود. آن هنگام که پیام جهانگیری از شیراز به گوش روحانی در اهواز می‌رسد، او در ستایش معاون اولش، در مدح معرفتش و در ثنای مرامش، می‌گوید که «خوب بود که آمد تا مردم لیاقت‌های این سرباز دلیر ایران را ببینند».

گزارشگر اعتماد تاکید کرده: او اما دیگر یاران خود را نیز فراموش نمی‌کند، نام هاشمی و خاتمی دو یار همیشگی او همچنان بر زبانش جاری می‌شود تا در میان تشویق‌های مردم خوزستان را سرزمین مجاهدت‌های آنان بنامد. حسن روحانی در میان تشویق‌های مردمان خونگرم خوزستان اما، نمی‌تواند بحران ریزگردهای این شهر را فراموش کند. بحرانی که خود نیز این روزها به آن دچار شده هم چیزی شبیه به آن است؛ ریزگرد ریا، ریزگرد سیاه‌نمایی و ریزگرد تضعیف ایران. زنجان هم دیروز رسم میهمان‌نوازی از روحانی را به‌خوبی به‌جای آورد.

وظایف دولت آینده

مسعود نیلی تحت این عنوان شرح داده که از ده سال قبل معتقد بود نیمه دوم دهه ۹۰ مهم است چون دو رودخانه خروشان به هم می رسند یک نحوه اداره دارایی های بلند مدت کشور و دارایی های تجدید ناپذیرست که به گونه‌ای اداره نشده که بتواند برای مردمش رفاه پایدار ایجاد کند. ما این منابع را به جای آنکه «حفظ» کنیم یا آنکه آنها را تبدیل به «ثروت تولیدی» کنیم، «مصرف» کرده‌ایم. رودخانه دوم، خیل عظیم جوانان به ویژه زنان جویای کار است که از سال‌ها قبل کاملا مشخص بود مقیاس میلیونی خواهد داشت و باز هم اینکه کشور ما یک زمان طلایی را در نیمه دوم دهه ۱۳۸۰ از دست داده و عواقب آن طی سال‌هایی که در آن هستیم، هم به صورت آسیب‌های اجتماعی، هم مشکل افزایش قابل توجه تعداد بیکاران بروز کرده و خواهد کرد.

این استاد اقتصاددان تاکید کرده: حالا این دو رودخانه به هم پیوسته و عواملی می تواند به کمک بیاید و از عمیق تر شدن مشکلات جلوگیری کند. اول حفظ ثبات و آرامش در اقتصاد و سیاست است. چنانچه تغییر در مسیر تورم اتفاق بیفتد، مسیر تغییر، بازگشت به تورم ۲۰ درصد نخواهد بود و برگشت تورم با شیبی بسیار تند خواهد بود. دوم، لازم است در مورد «چرایی» بروز مشکلاتی که امروز زندگی مردم با آن دست به گریبان است به دور از ملاحظات گرایش‌های سیاسی گفت‌وگو شود. متاسفانه فرصت طلایی مناظره‌های تلویزیونی با طراحی غلط نحوه برگزاری این مناظره‌ها و عدم تشکیل مناظره‌های کارشناسی نمایندگان مرتبط با هر یک از نامزدها از دست رفت و آنچه شاهد بودیم فقط تشدید فضای تنش بود.

مقاله دنیای اقتصاد سومین عامل را انسجام بالای اجتماعی برای گذر توصیف کرده که نامزدهای انتخابات اخیر وعده هایی دادند که به نظر می رسد فکر نکردند که ممکن است روزی خود در معرض پاسخگویی قرار بگیرند. شرایط بسیار حساس اقتصادی سال‌های آینده نیازمند آن است که بیشترین میزان سرمایه سیاسی کشور پشت‌سر دولت دوازدهم قرار داشته باشد.

و عامل آخر مسائل پیچیده بین‌المللی و منطقه‌ای و زمان طلایی بهره‌برداری اقتصادی از برجام است. همه می‌دانیم که بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، یک عدم قطعیت بزرگ در دنیا شکل گرفته است و از طرف دیگر، مسائل منطقه‌ای بسیار پیچیده شده است. یک اکارتون فیروزه مظفری، ایرانشتباه کوچک حتی کلامی در سیاست خارجی می‌تواند پیامدهای زیانباری برای کشور داشته باشد.

حق نشر عکس ایران
Image caption کارتون فیروزه مظفری، ایران

ایران‌برگر

احمد طالبی‌نژاد در مقاله ای در شرق نوشته: این روز‌ها هرچه چشم می‌گردانم که فیلمی، برنامه‌ای و یا هر اثر تصویری دیگری درباره انتخابات شورای شهروروستا ببینم، خبری نیست. همه پر از شور و هیجان‌زده به ریاست‌جمهوری چسبیده‌اند، ولی مقامات رسانه به‌اصطلاح ملی که باید بدانند از جهاتی مقوله انتخابات شوراها، هم در تهران و هم در شهرستان‌ها، اهمیتش از انتخابات ریاست‌جمهوری بیشتر است، چون برگزیدگان مردم، به‌طور مستقیم سرنوشت شهر و دیارشان را به دست می‌گیرند و اگر درست انتخاب شده باشند از حق و حقوقشان دفاع خواهند کرد و اگر نه هم که مثل یکی، دو دوره اخیر می‌بینیم که مثلا اعضای شورای شهر تهران به‌جز دو، سه نفر، از منفعل‌ترین عناصر سیاسی - اجتماعی ما هستند.

به نوشته این منقد در شهر‌های کوچک و بزرگ و حتی روستا‌ها ندیده‌ایم کسی از اعضای شورا، دغدغه فرهنگی داشته باشد. به شهر‌ها و روستا‌های شمالی بروید و ببینید که چگونه آداب و مراسم سوگ و سرور مردمان روستایی، به کاریکاتوری از مراسم اداواطواری تهرانی‌ها تبدیل شده است. رقص قاسم‌آبادی و دیگر رقص‌های محلی، جایشان را به تقلید داده‌اند و دیگر کسی هنگام رقصیدن از فرم‌های محلی که از شیوه‌های کار و کشت و داشت و برداشت مردمان نشئت می‌گرفت، استفاده نمی‌کند. چرا؟

نویسنده مقاله شرق اظهار نظر کرده: در اغلب شهر‌ها و روستا‌ها کسانی وارد شورا‌ها می‌شوند که شناخت چندانی از فرهنگ ندارند. انتخابات شورا‌ها به بازی سیاسی تبدیل شده، درحالی‌که نهاد شورا‌ها قرار است به‌طور مستقیم با زندگی مردمان پیوند داشته باشد. چند برنامه درباره توجیه مردم دراین‌خصوص از رسانه به‌اصطلاح ملی پخش شد تا مردم بدانند که اگر اعضای شورا‌ها درست انتخاب شوند، چه تحولی در اوضاع‌واحوالشان ایجاد خواهد شد؟ با وجود ساخته‌شدن چند فیلم سینمایی و یکی، دو سریال در این زمینه در سال‌های گذشته، هنوز در این مقوله مهم، به‌اصطلاح امروزی‌ها فرهنگ‌سازی نشده است.

باری بر دوش دولت

نادر هوشمندیار در وقایع اتفاقیه نوشته: فردا بالاخره انتخابات دوره دوازدهمین ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود و نامی که دو روز بعد از صندوق بیرون می‌آید، می‌تواند روی سرنوشت یک ملت تأثیر بگذارد برای همین ضرورت دارد تا نامزدهای ریاست‌جمهوری بلافاصله با آغاز رقابت در صبح جمعه، نگاهی حمایتی به یکدیگر داشته باشند. به این مفهوم که بعد از مشخص‌شدن نتایج، همه در مسیر بهبود پیشرفت گام بردارند و کسی سودایی جدا از رشد و توسعه ایران در سر نداشته باشد. اگر این‌گونه شود به‌جای آنکه سنگی در مقابل مسیر دولت باشیم، چراغی در برابر دیده او می‌شویم که می‌تواند در تاریکی‌ها و راه‌های سخت و پرپیچ‌وخم هدایتگری را بر عهده بگیرد

به نظر نویسنده: فضای حاکم بر رقابت‌های انتخاباتی فارغ از همه هیاهو و جنجال‌های سیاسی که داشت، نکته‌ای را نشان داد که بدون تعارف می‌تواند برای توسعه ایران و برای روش و منش و چشم‌انداز سیاست‌گذاری‌های عمومی زیان‌آور باشد.

کارشناسان و مدیران اجرایی یا تصمیم‌سازان فعالیت‌های کلان اجرایی گمان می‌برند که سیاست‌گذاری‌های عمومی فقط بر عهده دولت است. اگر هم این‌گونه باشد که تا حد بسیاری زیادی روند کار چنین چیزی را اطلاق می‌کند، نمی‌توان این واقعیت را نادیده گرفت که سیاست‌گذاری عمومی در نهایت از حضور، فعالیت و ارائه تحلیل و اندیشه‌سازی نهادهای اجتماعی و فعالیت گروه‌های مرجع تأثیر فراوانی می‌گیرد و برای اجرا آماده می‌شود. این بدان معناست که فعالان سیاسی و اجتماعی نقش قابل تأملی در تعیین سیاست‌های عمومی کشور و تشخیص مسیر توسعه دارند.

حق نشر عکس شهروند
Image caption کارتون بزرگمهر حسین پور، شهروند

متأسفانه فقرا قبلاً مازراتی داشتند!

فریور خراباتی در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: در حال حاضر ما در نخستین انتخاباتی قرار داریم که دولتمردان آن در کمال تعجب و شگفتی از دستاوردهای خودشان حرف می‌زنند و شگفت‌انگیزتر این است که دستاوردها متعلق به دوره خودشان است. مثلاً در گذشته افرادی بودند که در تبلیغات خود کشف آتش و اختراع سنگ‌ پا را به خودشان اختصاص می‌دادند و هیچ واهمه ای هم از نگاه کردن به دوربین و بیان این دستاوردها نداشتند.

به نوشته این طنزنویس: یکی دیگر از مسائلی که بشدت این روزها باب شده، کلی‌گویی است.مثلاً یک زمانی تورم ما خیلی خوشگل و شیک بالای ۴۰ درصد بود، آن زمان هیچ‌ کس اعتراض خاصی به گرانی قیمت‌ها و سفره‌ای که قرار بود با نفت پر شود اما با«لایک!» پر شده بود، نداشت. اما الان که تورم متأسفانه و در کمال شرمندگی تک رقمی شده، ناگهان عده‌ای عصبانی شده و فریاد می‌زنند: ‌«مردم فقیر شده‌اند!». واقعاً هم راست می‌گویند، چون مردم الان در خانه‌هایشان فقط یک دوربین عکاسی دارند که به محض ورود کاندیداها به خانه‌هایشان از این بزرگواران عکس بگیرند، دیگر هیچ چیز قابل ملاحظه‌ای سر سفره‌هایشان نیست.

ستون طنز روزنامه دولت در نهایت به این جا رسیده که:اً چرا راه دور برویم؟ شخصاً در زمان دولت‌های رنگین نهم و دهم یک بوگاتی و یک مازراتی داشتم که متأسفانه یکی از اعضای دولت یازدهم پس از پیروزی در انتخابات با بنده دست به یقه شد و به زور کتک این دو خودرو را از زیر پایم بیرون کشید.

موضوعات مرتبط