روزنامه‌های صبح تهران: فراخوان مشارکت گسترده مردم

روزنامه‌های ایران در روز پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶، و یک روز مانده به برگزاری انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا، از مخاطبان خود خواسته‌اند که به پای صندوق‌های رای بروند.

به خودمان رای بدهیم

حق نشر عکس ایران

عباس عبدی در روزنامه ایران نوشته که انتخابات در ایران جا افتاده است به این معنا که همه طرف‌های سیاسی به نوعی پذیرفته‌اند که محل رجوع حل اختلاف آنان، مراجعه به مردم از طریق انتخابات است. اگر شیوه‌ای برای حل اختلاف سیاسی نداشته باشیم، سیاست به سرعت به بن‌بست می‌رسد و تنها راه خروج از بن‌بست، خشونت خواهد بود.

آقای عبدی در پایان این مقاله نوشته که برخی گمان می‌کنند با رای دادن به دیگران آنان را قدرتمند و مشروع می‌کنند و لذا این تحول را نمی‌پذیرند. واقعیت این است که ماهیت قدرتمندی و مشروعیت ناشی از رای مردم با ماهیت عوامل دیگر قدرتمندی فرق می‌کند. وقتی که یک حکومت به دلیل مشارکت بالای مردمش در انتخابات قدرتمند است، همیشه خواهد کوشید که این مولفه را حفظ کند و همین برای اینکه بکوشد تا به خواست مردمش پاسخ دهد، کافی است. تجربه گذشته نشان داده که انتخابات موثر بوده، این تجربه را نادیده نگیریم، بی‌تفاوت نباشیم که پشیمان خواهیم شد، به خودمان رای دهیم، به هر آرمان و ارزشی که داریم، بدانیم که رای ما آن را محقق می‌کند.

انتخابات، بیم‌ها و امیدها

حق نشر عکس رسالت

مسعود شهیدی در سرمقاله روزنامه رسالت نوشته که فضای عمومی کشور کاملا تحت تاثیر تبلیغات انتخاباتی قرار گرفته و در همه جا بحث انتخابات گرم است. مناظره‌ها تاثیر بسیار خوبی در گرم کردن فضای انتخاباتی داشته و با وجود برخی خسارات معنوی در مجموع آگاهی‌بخشی و حساسیت‌آفرینی بالایی را در داخل کشور و بازتاب بسیار مثبتی را برای جمهوری اسلامی در سطح جهان ایجاد کرده است.

نویسنده این روزنامه اصولگرا از مخاطبان خود خواسته که تلاش کنند در انتخابات شرکت کنند چرا که گاه در یک انتخابات که موقعیت کاندیداها به یکدیگر نزدیک است، تعداد کمی رای می‌تواند سرنوشت را تغییر دهد. از سوی دیگر بالا بودن میزان مشارکت، مستقیما آبرو و اعتبار اسلام و امت اسلامی را در سطح جهان تقویت می‌کند.

وقتی رای ندادن نوعی رای دادن است!

حق نشر عکس ابتکار

بهاران آزادی از گروه سیاسی روزنامه ابتکار در مقدمه گزارش خود نوشته که برخی سازوکار انتخابات را نپذیرفته و معتقدند، نبود کاندیداتوری آزاد و وجود نظارت استصوابی، گواهی بر آن است که نباید به پای صندوق‌های رای بیایند. از سوی دیگر عده‌ای نظام را قبول ندارند. بسیاری از این افراد تابعیت کشورهای دیگر را داشته و از خارج گود به تحریم انتخابات دامن می‌زنند تا شاید از این طریق به خواست خود برسند، اما با توجه به این که در این دوره از انتخابات مشارکت تا ۷۰ درصدی هم تخمین زده شده، این نوع از تحریم یا اعتراض مدنی نمودی پیدا نخواهد کرد.

محمدامین قانعی‌راد، جامعه‌شناس سیاسی هم به این روزنامه گفته که در شرایط کنونی رای ندادن به نوعی رای دادن است؛ چرا که رای ندادن به نفع یک گروه و به معنای کمک به تقویت نیرویی است که نگرش مدنی کمتری دارد. تحریمی‌ها باید بدانند که رای ندادن یا عدم مشارکت در انتخابات به نفع این افراد است.

داشتن یا نداشتن، مسئله این است

حق نشر عکس شرق

نغمه ثمینی در روزنامه شرق نوشته که شاید کلمه جمهوری در عنوان سرزمینمان، کلمه‌ای است که از شدت تکرار، عادی شده باشد. شاید یادمان رفته باشد که این کلمه تمام دستاورد ماست از مشروطه تا به امروز. شاید به این نیندیشیم که همین تک کلمه در عنوان سرزمینمان است که هر چهار سال یک بار به صداهای خاموش بدون تریبون امکان شنیده‌شدن می‌دهد.

به نوشته خانم ثمینی، می‌توانیم رای ندهیم، این حق ماست، اما رای دادن به ما صدا می‌دهد. حق اعتراض می‌دهد و امکانی برای تاثیری بسیار اندک در خاک تشنه‌مان. به ترکیه نگاه کنیم و ببینیم که چطور عمر این کلمه محتضر به مویی بند است. داشتن یا نداشتن این کلمه محتضر، مسئله این است.

حضور مردم همه مسائل را حل خواهد کرد

حق نشر عکس جوان

عباس حاجی نجاری در روزنامه جوان نوشته که حضور در انتخابات در واقع تبلور عینی و عملی بعد مردم‌سالاری نظام است و این زمینه را فراهم کرده که مردم در ادوار مختلف با حضور در عرصه انتخابات، بقای حرکت نظام را تضمین کرده و با حضور رفراندوم گونه خود، عملا القائات دشمن در زمینه نداشتن پایگاه اجتماعی را خنثی کنند.

به همین دلیل است که عرصه انتخابات همواره به میدانی جهت اثرگذاری دشمنان بر روندهای سیاسی داخل تبدیل شده و در این زمینه می‌توان به وقایع بعد از انتخابات دهم ریاست جمهوری اشاره کرد که در آن عرصه نیز به رغم آنکه برخی فعالان سیاسی و حامیان بیرونی آنها رای مردم را برنتافتند، مردم در ۹ دی ۸۸ حقانیت آرای ۲۲ خرداد ۸۸ را تضمین و تثبیت کردند.

معیار انتخابات خوب چیست؟

در یادداشت شورای نویسندگان روزنامه اعتماد آمده که انتخابات خوب، انتخاباتی است که روز بعد از رای‌گیری مثل روزی باشد که هیچ شکایتی در باره موضوع اختلاف وجود ندارد و طرفین ماجرا به داوری و حکمیت نهاد انتخابات تن‌ می‌دهند. بنابراین انتخابات وقتی یک نهاد کارآمد و خوب است که بتواند به گونه‌ای اجرا و برگزار شود که عدالت و برابری را میان دوطرف دعوا رعایت کند. اگر با این معیار به انتخابات چند دهه اخیر ایران نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که در کدام موارد نتوانسته‌ایم تعامل درستی با این نهاد داشته باشیم؟ اینکه تقصیر کدام طرف ماجرا بوده فعلا مورد بحث ما نیست و رقابت‌کنندگان با برگزارکنندگان یا هر دو به اندازه‌ای مسئولیت داشته‌ند. سال ۱۳۸۸ از این نظر بدترین تجربه را داشتیم. همه باید به قاعده بازی تن دهیم و قاعده بازی هم به صورت منصفانه رعایت شود.