رای‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در ایران در جریان است

حق نشر عکس Mehrnews
Image caption آیت الله خامنه‌ای از رای‌دهندگان خواست رای خود را هر چه زودتر به صندوق بریزند

رای‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا و میاندوره‌ای مجلس روز جمعه، ۲۹ اردیبهشت (۱۹ مه) از ساعت ۸ به وقت محلی در ایران آغاز شده و شبکه رادیو و تلویزیون دولتی و رسانه‌های داخلی بخش عمده برنامه‌های خود را به گزارش از مراکز اخذ رای و تشویق مردم به رای دادن اختصاص داده‌اند.

مطابق رسم معمول در انتخابات در ایران، لحظاتی پس از آغاز رای‌گیری، تلویزیون جمهوری اسلامی گزارش حضور آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، را نشان داد که در حسینیه محل ملاقات‌هایش، رای خود را به صندوق‌های سیار می‌ریزد.

رهبر جمهوری اسلامی پس از ریختن آرای خود به صندوق‌های اخذ رای، از "نعمت مردم سالاری و انتخابات" سخن گفت و به مردم توصیه کرد که هر چه زودتر به پای صندوق‌ها بروند. وی گفت که انتخاب رئیس قوه مجریه و نمایندگان شوراهای شهر و روستا اموری مهم است و از رای دهندگان خواست "با دقت، ملاحظه و شناخت" در انتخابات شرکت کنند.

خبرهای بیشتر

حق نشر عکس Reuters
Image caption مرکز رای گیری در تهران

خبرنگاران تلویزیون جمهوری اسلامی تصاویری از مراکز اخذ رای پخش کرده و از اشتیاق مردم برای شرکت در انتخابات سخن گفته‌اند. انتظار می‌رود در ادامه برنامه‌های خبری رادیو و تلویزیون، گزارش شرکت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، روحانیون و سایر مقامات دیگر حکومتی هم پخش شود. مقامات جمهوری اسلامی همواره شرکت گسترده مردم در رای‌گیری را نشانه حمایت وسیع و باعث تحکیم نظام حکومتی دانسته و مردم را به حضور در مراکز اخذ رای تشویق می‌کنند.

زمان رای‌گیری تا ساعت ۶ بعد از ظهر روز جمعه برنامه‌ریزی شده اما از زمان اولین رای‌گیری در زمان برگزاری همه‌پرسی جمهوری اسلامی، معمولا اعلام می‌شود که به دلیل اشتیاق فراوان و کثرت مشارکت مردم، ساعات اخذ رای تمدید شده است.

گزارش و تحلیل

انتخابات ریاست جمهوری با شرکت چهار نامزد برگزار می‌شود. مصطفی آقا میرسلیم، حسن روحانی، ابراهیم رئیس الساداتی و مصطفی هاشمی طبا نامزدهای این انتخابات هستند. شورای نگهبان به شش نفر اجازه داده بود به عنوان نامزدهای مجاز در این انتخابات شرکت کنند اما در روزهای پایانی رقابت‌ها، دو تن از نامزدها به نفع دیگران اعلام انصراف کردند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حوزه رای گیری در تهران

کمابیش یک روز قبل از آغاز رای‌گیری گزارش‌های از انصراف یکی دیگر از نامزدها نیز منتشر شد که او شخصا این خبرها را تکذیب کرد و ستاد انتخابات کشور هم اسامی چهار نامزد باقی مانده همراه با کد انتخاباتی آنان را اعلام کرده است. عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان اعلام انصراف دیررس را بی‌اثر دانسته و گفته است که اگرچه هر نامزدی می‌تواند در هر زمانی از ادامه رقابت انصراف دهد "اما اعلام انصراف نامزدها در این زمان اثر چندانی ندارد و تنها باعث سردرگمی رای‌دهندگان خواهد شد."

آقای کدخدایی همچنین گفته است که شورای نگهبان مسئول اصلی نظارت بر انتخابات است و افزوده که از نمایندگان نامزدهای این انتخابات خواسته شده تا در شورای نگهبان حاضر باشند و مشکلات و مسایل احتمالی در جریان رای‌گیری را با شورا مطرح کنند. وی گفت که نامزدها می‌توانند نمایندگانی هم در محل‌های اخذ رای داشته باشند.

سخنگوی شورای نگهبان گفت که به دلیل اهمیت انتخابات ریاست جمهوری، شمارش آرای این انتخابات اولویت دارد و پس از آن، شمارش آرای انتخابات میان دوره‌ای مجلس و شوراهای شهر و روستا انجام خواهد شد. وی افزود که "براساس قانون، اعلام نتیجه آرا بر عهده وزارت کشور است."

حق نشر عکس Mehr
Image caption حوزه رای گیری در اصفهان

پیشتر وزیر کشور گفته بود که نتایج انتخابات پس از پایان شمارش و جمع آراء اخذ شده در تمامی حوزه ها به صورت یکجا اعلام خواهد شد اما شورای نگهبان شمارش تدریجی را مرجح دانست. آقای کدخدایی در مورد اعلام تدریجی نتایج شمارش آرا در انتخابات ریاست جمهوری هم گفت که "شورای نگهبان به وزارت کشور پیشنهاد داد به دلیل افزایش شایعات و حساسیت‌ها در صورت اعلام نهایی، نتایج شمارش آرا به مرور اعلام شود."

صبح جمعه، هیات مرکزی نظارت بر انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در اولیه اطلاعیه خود ضمن "قدردانی از حضور پرشور ملت" گفت که نظارت بر انتخابات صرفا برعهده شورای نگهبان است و "هیچ شخص یا مجموعه‌ای تحت عنوان نظارت یا هر عنوان دیگر حق دخالت در امر نظارت بر انتخابات را نخواهد داشت."

تعداد افراد واجد شرایط رای دادن در این انتخابات ۵۶ میلیون و ۴۱۰ هزار و ۲۳۴ نفر اعلام شده که از این میان، ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار و ۲۹۴ برای نخستین بار حق شرکت در انتخابات را دارند. برای اخذ رای در این انتخابات، شصت و سه هزار و پانصد شعبه اخذ رای در نظر گرفته شده است.

انتخابات ریاست جمهوری با ثبت نام از داوطلبان نامزدی در روز ۲۲ فروردین آغاز شد و سرانجام شورای نگهبان با استفاده از حق نظارت استصوابی، شش نفر را به عنوان نامزدهای مجاز انتخابات تعیین و به آنها اجازه شروع در رقابت‌ها را داد.

تبلیغات انتخاباتی از شامگاه ۳۱ فروردین آغاز شد و تا صبح روز پنجشنبه، دیروز ادامه داشت. طبق قوانین انتخاباتی در جمهوری اسلامی، هرگونه تبلیغات باید بیست و چهار ساعت قبل از آغاز رای‌گیری متوقف شود.

جمهوری اسلامی اجازه حضور ناظران خارجی و بین‌المللی برای نظارت بر انتخابات را نمی‌دهد اما به گزارش خبرگزاری‌های داخلی، به برخی خبرنگاران خارجی امکان تهیه و ارسال گزارش‌هایی از این انتخابات داده شده است.

موضوعات مرتبط