شبکه‌های اجتماعی؛ پست‌هایی که رای شدند

حق نشر عکس Getty Images

شبکه‌‌های اجتماعی نبض تپنده انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری و دور پنجم انتخابات شوراهای شهر و روستا بود. از زمان اعلام نامزدی داوطلبان تا تایید صلاحیت‌ها، از مناظره‌ها و برنامه‌ها، کمپین‌های نامزدها و واکنش‌های لحظه به لحظه تا حضور یا عدم حضور ایرانی‌ها پای صندوق‌های رای، شبکه‌های اجتماعی بستری شدند نه تنها برای اعلام مواضع سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کاربران که برای پی‌گیری دقیق و لحظه به لحظه آنچه در فضای سیاسی ایران اتفاق می‌افتاد.

برخی تحلیلگران بعد از انتخابات مجلس گفتند که به نظر می‌رسد تقسیم‌بندی اصلاح‌طلب و اصول‌گرا تغییر کرده اما نیم‌نگاهی به شبکه‌های اجتماعی می‌گوید این‌بار در آستانه این انتخابات سرنوشت‌ساز این مرزها بار دیگر پررنگ‌تر شدند.

حسن روحانی که حمایتش از شبکه‌های اجتماعی را به عنوان برگ برنده کارزارهای انتخاباتی خود مطرح می‌کرد تلاش کرد بیشترین و بهترین استفاده را از این شبکه‌ها بکند. نه ‌اینکه سایرین نکرده باشند اما با توجه به دو میلیون بازدید از پیام محمد خاتمی در حمایت از حسن روحانی و تفاوت معنادار بینندگان ویدیوهای زنده اینستاگرامی آقای روحانی با رقیبش ابراهیم رئیسی٬ به نظر می‌رسد آقای روحانی تلاش خودش را کرده است.

کاربران توییتر روز جمعه بعد از انتشار عکس انگشتهای جوهری، برگه‌های رای و مراجعه کنندگان به شعب اخذ رای، لحظه‌های انتظار برای شنیدن آمار رسمی و نتایج انتخابات را توییت می‌کردند. کاربران هم شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را رصد می‌کردند هم پای پوشش زنده شبکه‌های بیرون از ایران نشسته بودند. این انتظار بعد از چند ساعت و پس از اینکه وزارت کشور آمار غیر رسمی را تکذیب کرد جای خود را به کلافگی و بی‌تابی داد. شبکه خبر ایران بیش از یک ساعت تمام در زیرنویسش اعلام می‌کرد که وزارت کشور تا چند دقیقه یا چند لحظه دیگر نتایج اولیه را اعلام می‌کند.

حق نشر عکس TWITTER

خبرنگاران حاضر در وزارت کشور عکس‌ها و فیلم‌هایی منتشر می‌کردند که حاکی از خستگی، انتظار و بی‌خبری بود. در هر حال این سوال که چرا تا حدود ۹ ساعت بعد از اتمام انتخابات وزارت کشور هیچ نتیجه‌ای اعلام نکرد و بدون هیچ توضیحی میدان را برای گمانه‌زنی باز گذاشت، بی‌پاسخ رها شد.

کاربران اصولگرا و حامیان ابراهیم رئیسی بعد از اتمام انتخابات همچنان امیدوار بودند نامزد مورد حمایتشان برنده میدان رقابت باشد اما کمی بعد، با توجه به آمار غیررسمی، دچار تردید شدند. کار به آنجا رسید که پیام فضلی‌نژاد، یکی از چهره‌های شناخته شده اردوگاه اصولگرایان با این توییت:

حق نشر عکس TWITTER

و سردبیر سایت اصولگرای مشرق‌نیوز و حامی ابراهیم رئیسی با این توییت شکست را پذیرفتند.: "آراء حسن #روحانی تا کنون به آراء سال ۹۲ رسیده است/ پیروز انتخابات مشخص است. تبریک به رقبا / خسته نباشید به رفقا."

قرارگاه سایبری عمار با انتشار این عکس و متن شکست #رئیسی را پذیرفت:

حق نشر عکس TWITTER

یا با پیامی مثل این:

حق نشر عکس TWITTER

بعد از این پذیرش عملا اصولگرایان در شبکه‌های اجتماعی در سکوت، تنها ناظر شادی حامیان حسن روحانی بودند و تک و توک انتقادهای خودشان را از آقای روحانی بویژه در حوزه اقتصاد مطرح می‌کردند. صفحات روزنامه‌های امروز پیش از اعلام رسمی نتایج بسته شد و در سایتها قرار گرفت. کاربران که همچنان در انتظار به سر می‌بردند درباره این تیترها به‌ویژه تیتر روزنامه‌های اصولگرا مانند کیهان و وطن‌امروز گمانه‌زنی می‌کردند و نتیجه‌ها را حدس می‌زدند:

"کیهان و وطن امروز تا قبل انتخابات فقط جناح مقابل رو میکوبن. روز بعدش که میفهمن باختن تیتر میزنن حماسه ی حضور."

"جناب کیهان وقتی مینویسند تخلفات یعنی سید مظلوم آماده تبریک گفتن باشد."

پست‌های کاربران حامی جریان اعتدال و اصلاح‌طلبان در شبکه‌های اجتماعی بعد از اطمینان از برنده بودن حسن روحانی حال و هوایی شاد داشت.

"به همه تبریک میگم بابت پیروزى #روحانى، از جمله به طرفداران #رئیسی و نیز تحریمى ها. روحانى بیشتر به نفع این دوستانه تا گزینه هاى مدنظر خودشون."

این شادی هنوز هم تمام نشده اما همزمان با این ابراز خوشحالی و همزمان با گوشزد کردن نکاتی که کاربران اصولگرا از نقاط ضعف دولت آقای روحانی می‌دانستند، هشتگی برای طرح خواسته‌ها و مطالبات از رئیس‌جمهور منتخب ساخته شد: من جای روحانی بودم

با این هشتگ تا لحظه تهیه این گزارش حدود ۷ هزار توییت شده است.

حق نشر عکس TWITTER

میرزا آقا یکی از کسانی بود که عکسش در تجمعات حمایت از حسن روحانی واکنش‌های بسیاری ایجاد کرده بود.

یا مثل این توئیت‌ها:

"#من_جاى_روحانى_بودم خیلی فکر می‌کردم به اینکه منتقدانم بیشترین نقش رو تو برنده شدنم داشتن."

"#من_جای_روحانی_بودم به اون شهرها و روستاهایی که کمتر به من رای دادن بیشتر توجه میکردم تا سال ۱۴۰۰ اونها هم به کاندیدای اصلاح طلبان رای بدن."

"#من_جای_روحانی_بودم میرفتم #سیستان و با اون رأی وحشتناکی که بهم دادن یه بار دیگه به درداشون گوش میدادم و براشون آستین بالا میزدم."

بسیاری از کسانی که به حسن روحانی رای داده بودند در توییت‌های خود نوشتند که به انتقاد و مطالبه‌گری خود از رئیس‌جمهور منتخب ادامه می‌دهند و بار دیگر تاکید کردند که از آقای روحانی انتظار دارند به حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی پایان دهد:

حق نشر عکس TWITTER

پیام آیت‌الله خامنه‌ای به مناسبت انتخاب مجدد آقای روحانی نیز محمل تحلیل‌های کاربران شد:

"اقای خامنه ای در پیام تبریک نامی از #روحانی نبرد."

سخنرانی حسن روحانی که از تلویزیون ایران پخش شد، بار دیگر سرعت انتشار توییت‌ها را بالا برد. تشکر آقای روحانی از افرادی مانند آقای خاتمی، آقای ناطق‌نوری و آقای هاشمی واکنش‌برانگیز بود.

"#روحانی در صدا و سیما از #خاتمی و #جهانگیری و #سید_حسن_خمینی تشکر کرد."

"روحانی در صدا وسیما از "برادرش #سیدمحمدخاتمی تشکر کرد. حالا شما هی ممنوع التصویرش کن، وقتی برادر رییس جمهور منتخبه چی کار دیگه می خوای بکنی."

آقای روحانی به طور مشخص از کاربران شبکه‌های اجتماعی هم تشکر کرد:

"روحانی از ما هم تشکر کرد! خرسند می‌شویم."

"روحانی همین الان، از فعالان فضای مجازی تشکر کرد! من و تو رو میگه..."