رای‌گیری انتخابات ۹۶ پایان یافت

شعبه حسینیه ارشاد در تهران حق نشر عکس EPA
Image caption شعبه حسینیه ارشاد در تهران

با پایان رای‌گیری دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین شوراهای شهر و روستا شمارش آرا به‌تدریج آغاز شده است.

ابتدا در حوزه‌های رای‌گیری بسته شده و بعد از آن صندوق‌ها باز می‌شود.

بر اساس گزارش‌ها تا ساعات پایانی بیش از ۳۰ میلیون نفر در انتخابات شرکت کرده‌اند.

رای‌گیری در برخی شهرها تا ١٢ شب تمدید شد، در حالی که باید ساعت شش عصر به پایان می‌رسید. شعبه‌های رای‌گیری در شهرهای بزرگ و برخی شعبه‌های خارج از ایران شلوغ بود.

ستاد ابراهیم رئیسی، نامزد اصلی اصولگرایان، ادعا کرده که در جریان برگزاری انتخالات تخلف‌هایی انجام شده است. آقای رئیسی عصر دیروز در آخرین ساعات رای‌گیری در ستاد انتخابات حاضر شد.

اخبار بیشتر:

حق نشر عکس AFP
Image caption شعبه رای گیری در ویرجینیا آمریکا

تحلیل

جمشید برزگر، تحلیلگر مسائل ایران در بی‌بی‌سی

علی نیکزاد، رئیس ستاد انتخابات ابراهیم رئیسی، با ارسال نامه‌ای به اعضای هیئت نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری گفته است تخلفات انتخابات از حد گزارش و شکایت گذشته و هیئت نظارت برای صیانت از رای مردم ورود کند. آقای نیکزاد توضیح نداده که ورود هیئت نظارت از نگاه او به چه معناست و این هیئت در حال حاضر چه می‌تواند بکند و آیا به عنوان مثال باید یا می‌تواند برگزاری انتخابات را متوقف کند یا خیر.

همزمان ستاد آقای رئیسی از ارسال بیش از ۲۰۰ شکایت به ستاد انتخابات و هیئت نظارت خبر داده است. لحن آقای نیکزاد و درخواست مبهم او برای ورود هیئت نظارت بر انتخابات برای آنچه آن را صیانت از رای مردم خوانده، می‌تواند نشانه‌ای احتمالی از نگرانی هواداران آقای رئیسی از نتایج انتخابات و آغاز تلاش آنان برای به زیر سوال بردن نحوه برگزاری انتخابات تلقی شود.

حتی اگر چنین باشد، نمی توان نتیجه گرفت که آقای رئیسی و هوادارانش در صورت شکست از پذیرش نتایج خودداری خواهند کرد. جناح طرفدار آقای رئیسی هشت سال است که بدون هیچ اغماضی معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸ را به فتنه گری و زیرپا گذاشتن قانون به دلیل نپذیرفتن نتایج اعلام شده متهم می کنند.

نماینده ابراهیم رئیسی در ستاد مرکزی انتخابات هم گفته که نتیجه‌ای را که دستگاه های حاکمیتی از انتخابات اعلام می کنند قبول خواهند کرد. اما او در عین حال افزوده:"این به معنای آن نیست که اشکالاتی را که می بینیم اعلام نکنیم و انتظار نداشته باشیم که پیگیری نشود." با این همه، آنچه مهم است موضع گیری شخص ابراهیم رئیسی در این زمینه خواهد بود، نه اظهارات و نامه‌های اعضای ستاد او.


حق نشر عکس Mehrnews
Image caption آیت الله خامنه‌ای از رای‌دهندگان خواست رای خود را هر چه زودتر به صندوق بریزند

امروز اوایل صبح رهبر جمهوری اسلامی پس از ریختن آرای خود به صندوق‌ رای به مردم توصیه کرد هرچه زودتر به پای صندوق‌ها بروند. وی گفت که انتخاب رئیس قوه مجریه و نمایندگان شوراهای شهر و روستا اموری مهم است و از رای دهندگان خواست "با دقت، ملاحظه و شناخت" در انتخابات شرکت کنند.

انتخابات ریاست جمهوری با شرکت چهار نامزد برگزار شد. مصطفی آقا میرسلیم، حسن روحانی، ابراهیم رئیس الساداتی و مصطفی هاشمی‌طبا نامزدهای این انتخابات بودند. محمدباقر قالیباف در روزهای پایانی به نفع ابراهیم رئیسی کنار رفت و اسحاق جهانگیری هم به نفع حسن روحانی.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران، سرشناس‌ترین داوطلبی بود که رد صلاحیت شد.

سایت دولت بهار، نزدیک به محمود احمدی‌نژاد، گزارش داد که اواخر روز جمعه ۲۹ اردیبهشت، او به همراه حمیدرضا بقایی برای رای دادن به مسجد نارمک، در تهران رفته‌اند. این سایت با انتشار تصاویری مدعی شده است که آقای بقایی روی برگه رای نام محمود احمدی‌نژاد را نوشته است.

گزارش و تحلیل

حق نشر عکس Reuters
Image caption حوزه رای گیری در تهران

پیشتر وزیر کشور گفته بود که نتایج انتخابات پس از پایان شمارش و جمع آراء اخذ شده در تمامی حوزه ها به صورت یکجا اعلام خواهد شد اما شورای نگهبان شمارش تدریجی را مرجح دانست. آقای کدخدایی در مورد اعلام تدریجی نتایج شمارش آرا در انتخابات ریاست جمهوری هم گفت که "شورای نگهبان به وزارت کشور پیشنهاد داد به دلیل افزایش شایعات و حساسیت‌ها در صورت اعلام نهایی، نتایج شمارش آرا به مرور اعلام شود."

تعداد افراد واجد شرایط رای دادن در این انتخابات ۵۶ میلیون و ۴۱۰ هزار و ۲۳۴ نفر اعلام شده که از این میان، ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار و ۲۹۴ برای نخستین بار حق شرکت در انتخابات را دارند. برای اخذ رای در این انتخابات، شصت و سه هزار و پانصد شعبه اخذ رای در نظر گرفته شده است.