روحانی: صلح و آشتی بر تنش و خشونت پیروز شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
تشکر حسن روحانی از محمد خاتمی در سخنرانی پیروزی

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در اولین صحبت‌های خود پس از پایان انتخابات، گفت پیروزی او "پیروزی صلح و آشتی بر تنش و خشونت بود."

آقای روحانی گفت رای مردم ایران "تاریخ کشور را از توقف و تردید به در آورد." او خطاب به مردم ایران گفت شما "به همه آنها که ما را به بازگشت به گذشته یا توقف در شرایط فعلی می‌خواندند نه گفتید و زمانه را به جلو راندید."

او انتخابات ۹۶ را "رقابتی‌ترین انتخابات تاریخ" ایران خواند و گفت "مردم با درک نظرهای گوناگون راه آینده را انتخاب کردند و همه باید به خواست مردم احترام بگذارند."

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران روز جمعه، ۲۹ اردیبهشت، برگزار شد و آقای روحانی با ۲۳ میلیون و ۵۴۹ هزار و ۶۱۶ رای، معادل ۵۷ درصد رای‌ها، پیروز شد.

آقای روحانی گفت رای مردم ایران "منسجم" بوده و خطاب به آنها گفت آنها نشان دادند "ملتی یکپارچه هستند که با وجود قطب‌بندی‌های سیاسی کسی نمی‌تواند شما را به ورطه نزاع بیهوده طبقاتی، فرقه‌ای و قبیله‌ای بکشاند."

حسن روحانی خود را "فرزند حوزه و دانشگاه" خواند و پیروزی‌اش را "ارزانی" رهبر و روحانیون حوزه‌های علمیه کرد.

آقای روحانی همچنین از اکبر هاشمی رفسنجانی یاد کرد و گفت جای او در "صبح پیروزی" خالی است.

حسن روحانی از محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق، نام برد و از او تشکر کرد.

نام بردن از آقای خاتمی در رسانه‌ها، نقض دستورات دستگاه قضایی ایران است. آقای خاتمی در چند سال اخیر ممنوع التصویر شده است و دستگاه قضایی با نام بردن از او یا انتشار تصاویرش برخورد می‌کنند.

علی‌اکبر ناطق نوری، حسن خمینی، خانواده‌های مطهری و بهشتی و "فعالان فضای مجازی" نیز اشخاص دیگری بودند که آقای روحانی از آنها تشکر کرد.

او گفت رئیس جمهور همه ایرانیان، از جمله مخالفانش است، و حق اعتراض منتقدانش را به رسمیت می‌شناسد.

'گسترش روابط ایران با جهان'

آقای روحانی گفت پیروزی او به معنی گسترش روابط ایران با دیگر کشورها، بر مبنای منافع و احترام متقابل است.

او گفت ایران "مسیر تعامل با جهان به دور از خشونت و افراطی‌گری" را برگزیده است اما حاضر به پذیرش تهدید هم نیست. رئیس جمهور ایران گفت این پیامی است که می‌خواهد دیگر کشورها، به خصوص همسایگان و قدرت‌های جهان، از انتخابات ایران بگیرند.

حسن روحانی گفت مسیر امنیت در خاورمیانه از تقویت دموکراسی می‌گذرد، نه وابستگی به قدرت‌های خارجی.

موضوعات مرتبط