نتایج اولیه انتخابات شوراها؛ لیست امید در صدر تهران

حوزه رای‌گیری حق نشر عکس Getty Images

فرماندار تهران نتایج اولیه شورای شهر را اعلام کرده که بر اساس آن تمام ۲۱ نامزد فهرست امید که از سوی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان معرفی شده بودند در صدر منتخبان تهران هستند.

به گفته عیسی فرهادی، فرماندار تهران، شمارش آرای ۳۹۲۸ صندوق از ۳۹۵۷ شعبه تهران، ری و شمیرانات برای انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا پایان یافته است.

بنا بر نتایج اعلام شده محسن هاشمی، مرتضی الویری و احمد مسجد جامعی در صدر لیست انتخاب شدگان قرار دارند.

براساس آرای شمرده ‌شده تاکنون مهدی چهران، چهره اصولگرا و رئیس فعلی شورای شهر تهران، در جایگاه ۲۲ قرار دارد و تا الان در میان اعضای علی‌البدل است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای چمران ضمن تبریک به منتخبین شورای پنجم شهر تهران گفته است که "شورای چهارم این آمادگی را دارد که همچون سنوات گذشته تجربیاتش را به منتخبین جدید انتقال دهد."

وی به عنوان رئیس شورای چهارم در سخنانی خطاب به آقای مسجد‌جامعی و محمد ‌سالاری گفت: "شما وظیفه مهمی در انتقال تجربیات و فراهم نمودن شرایط برای برگزاری جلسات انتقال تجربه در شورا بر عهده دارید." آقایان مسجد‌جامعی و ‌سالاری از اعضای کنونی شورای شهر تهران، هستند که مجددا به عضویت این شورا انتخاب شده‌اند.

فرماندار تهران، در نشستی خبری گفت که امیدوار است "تا پایان امروز (یکشنبه ۳۱ اردیبهشت) نتایج نهایی انتخابات شورای شهر تهران، ‌ری و تجریش اعلام شود."

شمارش آرای به صندوق ریخته شده انتخابات شهر و روستا در بسیاری از مناطق ایران پایان یافته است اما در شهرهای بزرگتر این کار ادامه دارد.

انتخابات پنجمین دوره شورا‌های شهر و روستا همزمان با دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران روز جمعه ۲۹ اردیبهشت (۱۹ می) برگزار شد.

در این انتخابت قرار است تکلیف بیش از ۳۹ هزار و ۵۰۰ کرسی شوراهای شهر و روستا در ایران مشخص شود. از این تعداد بیش از ۳۷ هزار کرسی به شوراهای روستا می‌رسد. از میان شهرهای بزرگ هم مشهد با شورای ۱۵ نفره و تهران با شورای ۲۱ نفره، بیشترین تعداد کرسی‌ها را دارند. حدود ۳۷ هزار شورای روستا هم یک نفره خواهد بود.

شورای شهرهای بزرگتر اهمیت سیاسی بیشتری دارند بویژه تهران همیشه خبرسازترین حوزه‌ بوده است.

اولین شورای شهر تهران در سال ۱۳۷۷ تشکیل شد و اکثریت آن به اصلاح‌طلبان رسید. سعید حجاریان، عبدالله نوری و جمیله کدیور از جمله مشهورترین چهره‌های آن شورا بودند. ترور ناموفق سعید حجاریان و بعد رد صلاحیت‌های گسترده در دوره‌های بعدی از رخدادهای بحث‌برانگیز صحنه سیاسی سال‌های اخیر ایران بود. محمود احمدی‌نژاد هم با تایید شورای شهر دوم که اکثریت اصولگرا داشت به شهرداری تهران و بعد از آن ریاست جمهوری ایران رسید.

موضوعات مرتبط