انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس؛ کرسی مینو خالقی به نامزد اصولگرا رسید

حسن کامران (چپ) جایگزین مینو خالقی شد
Image caption حسن کامران (چپ) جایگزین مینو خالقی شد

در ایران تکلیف ۴ کرسی مجلس شورای اسلامی که خالی مانده بود، مشخص شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما حسن کامران توانسته است در انتخابات میان‌د‌‌وره‌ای از اصفهان به مجلس راه پیدا کند. آقای کامران از چهره‌های اصولگرا است که جای خالی کرسی مینو خالقی را می‌گیرد.

کرسی حوزه انتخابیه اصفهان در مجلس دهم به دنبال موضوعاتی که پیرامون مینو خالقی، نامزد اصلاح‌طلب راه یافته این شهر به مجلس ایجاد شد، خالی مانده بود. انتخابات مجلس دهم اسفند سال ۱۳۹۴ برگزار شد.

به گفته همین گزارش‌ها در انتخابات میاندوره‌ای مجلس ایران همچنین تکلیف کرسی‌های خالی "بندر لنگه و پارسیان"، "مراغه و عجب‌شیر" و "اهر و هریس" نیز مشخص شده است.


توضیح: در خبری که پیشتر در این صفحه منتشر شده بود، مجید موسویان احمدآبادی، نامزد اصلاح‌طلب به عنوان برنده انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس در اصفهان معرفی شده بود. آن خبر که اکنون تصحیح شده بر اساس نتایج اولیه شمارش آرا تنظیم شده بود.


"عکس‌های بی‌حجاب" خالقی و بازماندن از مجلس

خانم خالقی علیرغم پیروزی در این انتخابات به دلیل اینکه شورای نگهبان صلاحیت او را پس از اعلام نتایج رد کرد، موفق به دریافت اعتبارنامه نشد و نتوانست به مجلس راه یابد.

گزارش شده بود که انتشار عکس‌های منسوب به خانم خالقی که او را بدون پوشش سر نشان می‌دهد باعث این اقدام شورای نگهبان شده بود. خانم خالقی گفته بود که این عکس‌ها جعلی است و با اغراض سیاسی منتشر شده است.

ابطال آرای خانم خالقی باعث اعتراض وزارت کشور شد. وزارت کشور بررسی صلاحیت نمایندگان منتخب بعد از رای‌گیری را از وظایف مجلس می‌دانست. این اختلاف به هیئت حل اختلاف و تنظیم روابط قوا ارجاع شد و در نهایت رای این هیئت تایید دیدگاه شورای نگهبان بود و خانم خالقی از رفتن به مجلس بازماند.

انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس دهم همزمان با دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۲۹ اردیبهشت‌ماه و در ۴ حوزه انتخابیه برگزار شد.