نتایج قطعی اعلام شد؛ شورای شهر تهران در تسخیر لیست امید

انتخابات حق نشر عکس Getty Images

فرماندار تهران نتایج نهایی انتخابات شورای شهر تهران را اعلام کرد و بر اساس آن تمام ۲۱ نامزد شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان (فهرست امید) به شورای شهر تهران راه یافتند.

بنا به اطلاعیه‌ای که به امضای عیسی فرهادی، فرماندار تهران، رسیده شمارش آرای ۳۹۵۷ شعبه تهران، ری و شمیرانات برای انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا پایان یافته و هیات اجرایی انتخابات در محل فرمانداری تهران به مدت دو روز آماده قبول شکایت‌های انتخاباتی است.

بنا بر نتایج اعلام شده محسن هاشمی، مرتضی الویری و احمد مسجد جامعی در صدر لیست انتخاب شدگان قرار دارند.

مهدی چمران، چهره اصولگرا و رئیس فعلی شورای شهر تهران بعد از آخرین نامزد منتخب فهرست امید و با فاصله قابل توجه در رتبه ۲۲ قرار گرفت. او یکی از یازده عضو علی‌البدل شورای شهر تهران است که در رده‌های ۲۲ تا ۳۲ قرار گرفته‌اند. علیرضا دبیر، دیگر عضو شورای شهر هم بعد از آقای چمران بیست و سوم شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای چمران ضمن تبریک به منتخبین شورای پنجم شهر تهران گفته است که "شورای چهارم این آمادگی را دارد که همچون سنوات گذشته تجربیاتش را به منتخبین جدید انتقال دهد."

وی به عنوان رئیس شورای چهارم در سخنانی خطاب به آقای مسجد‌جامعی و محمد ‌سالاری گفت: "شما وظیفه مهمی در انتقال تجربیات و فراهم نمودن شرایط برای برگزاری جلسات انتقال تجربه در شورا بر عهده دارید." آقایان مسجد‌جامعی و ‌سالاری از اعضای کنونی شورای شهر تهران، هستند که مجددا به عضویت این شورا انتخاب شده‌اند.

حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد

شمارش آرای به صندوق ریخته شده انتخابات شهر و روستا در بسیاری از مناطق ایران پایان یافته است اما در برخی شهرهای بزرگتر ادامه دارد.

انتخابات پنجمین دوره شورا‌های شهر و روستا همزمان با دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران روز جمعه ۲۹ اردیبهشت (۱۹ می) برگزار شد.

حق نشر عکس Getty Images

در این انتخابات قرار است تکلیف بیش از ۳۹ هزار و ۵۰۰ کرسی شوراهای شهر و روستا در ایران مشخص شود. از این تعداد بیش از ۳۷ هزار کرسی به شوراهای روستا می‌رسد. از میان شهرهای بزرگ هم مشهد با شورای ۱۵ نفره و تهران با شورای ۲۱ نفره، بیشترین تعداد کرسی‌ها را دارند. حدود ۳۷ هزار شورای روستا هم یک نفره خواهد بود.

شورای شهرهای بزرگتر اهمیت سیاسی بیشتری دارند بویژه تهران همیشه خبرسازترین حوزه‌ بوده است.

اولین شورای شهر تهران در سال ۱۳۷۷ تشکیل شد و اکثریت آن به اصلاح‌طلبان رسید. سعید حجاریان، عبدالله نوری و جمیله کدیور از جمله مشهورترین چهره‌های آن شورا بودند. ترور ناموفق سعید حجاریان و بعد رد صلاحیت‌های گسترده در دوره‌های بعدی از رخدادهای بحث‌برانگیز صحنه سیاسی سال‌های اخیر ایران بود. محمود احمدی‌نژاد هم با تایید شورای شهر دوم که اکثریت اصولگرا داشت به شهرداری تهران و بعد از آن ریاست جمهوری ایران رسید.

اسامی ۲۱ عضو اصلی شورای شهر تهران

۱_ محسن هاشمی بهرمانی

۲_ مرتضی الویری

۳_ احمد مسجدجامعی

۴_ شهربانو امانی

۵_ محمدجواد حق شناس

۶_ بهاره آروین

۷_ ابراهیم امینی

۸_ افشین حبیب زاده

۹_ آرش حسینی

۱۰_ حسن خلیل آبادی

۱۱_ علی اعطا

۱۲_ زهرا صدراعظم نوری

۱۳- محمد سالاری

۱۴_ حسن رسولی

۱۵_ ناهید خداکرمی

۱۶_ مجید فراهانی

۱۷_ زهرا نژادبهرام

۱۸_ محمود میرلوحی جوآبادی

۱۹_الهام فخاری

۲۰_ محمد علیخانی

۲۱_ بشیر نظری

موضوعات مرتبط