انتخابات ۹۶؛ 'سه میلیون نفر نتوانستند رای خود را به صندوق بیندازند'

بر اساس گزارش‌ها در روز جمعه تعداد زیادی ساعت‌ها در صف منتظر ماندند ولی نتوانستند رای دهند حق نشر عکس Tasnim
Image caption بر اساس گزارش‌ها در روز جمعه تعداد زیادی ساعت‌ها در صف منتظر ماندند ولی نتوانستند رای دهند

حسینعلی امیری، از اعضای هیئت اجرایی انتخابات ریاست جمهوری ایران می‌گوید برآورد کارشناسان وزارت کشور نشان می‌دهد حدود سه میلیون نفر در انتخابات روز جمعه ۲۹ اردیبهشت (۱۹ مه) با اینکه به مراکز اخذ رای مراجعه کرده بودند، نتوانستند رای خود را به صندوق بیندازند.

آقای امیری که معاون پارلمانی رئیس جمهور هم هست گفت تعداد قابل توجهی ساعت‌ها در صف منتظر بودند "اما متاسفانه بعد از ۱۲شب نشد که از آنها رای‌گیری کنند."

او دلیل تاخیر در آغاز رای‌گیری در بعضی حوزه‌ها را "اختلال الکترونیک در سیستم احراز هویت" اعلام کرده است.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا روز جمعه به طور همزمان برگزار شد.

آقای امیری در حاشیه جلسه هئیت دولت به خبرنگاران گفته است: "اساتید (دانشگاه) شهید بهشتی هم طی برآوردی که داشتند جمعیت بالای ۳ میلیون نفر را در صفوف اخذ رای اعلام کردند که متاسفانه نشد از آنها رای‌گیری انجام گیرد."

حسن روحانی، پیروز انتخابات دوازدهم هم در اولین کنفرانس خبری خود بعد از کارزار انتخاباتی به مشکلات روز رای‌گیری اشاره کرده است.

آقای روحانی دو روز پیش (اول خرداد) درباره میزان مشارکت گفت: "۴۲ میلیون جمعیت که اگر می‌توانستند همه آنهایی که در صف بودند رای آنها را اخذ کنند، انتخابات ما به حدود ۴۵ میلیون رای می‌رسید".

دو روز پیش، علی پور علی مطلق، دبیر ستاد انتخابات کشور هم از کسانی که نتوانسته بودند رای دهند عذرخواهی کرده بود.

برای انتخابات روز جمعه حدود صدو سی هزار صندوق در ۶۳ هزار و ۵۰۰ شعبه رای در نظر گرفته شده بود و حدود ۲۰۰ میلیون تعرفه چاپ شده بود.

این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها در روز رای گیری بعضی از حوزه‌ها با کمبود تعرفه مواجه شدند.

علی پورعلی مطلق، دبیر ستاد انتخابات در همان روز "کمبود تعرفه‌‌ها" را تکذیب کرد و گفت: "با هماهنگی‌هایی که با شورای نگهبان صورت گرفته است، به تعداد کافی تعرفه چاپ و به شعب اخذ رای فرستاده شده است."

صولت مرتضوی، نماینده ابراهیم رئیسی، نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز انتخابات گفته بود: " گزارشات ما حاکی از آن است که در شهرستانهای مختلف استانهای خوزستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و اصفهان کمبود تعرفه وجود دارد که ما آمار آن را به همراه اسناد مرتبط به ستاد انتخابات کشور ارائه داده ایم اما متاسفانه آقای احمدی رئیس ستاد انتخابات کشور، در این رابطه گوش شنوایی ندارد و اعلام می‌کند که طبق گفته استانداران، تعرفه ها به اندازه کافی وجود دارد."

عده‌ای از منتقدان هم‌زمانی دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در روز جمعه را باعث معطلی عده زیادی در صف‌های طولانی می‌دانند.

البته این اولین باری نبود که انتخابات ریاست جمهوری ایران و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در یک روز برگزار می‌شود.

چهارمین دوره این انتخابات هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ بود و سومین دوره آن در سال ۱۳۸۵ همزمان با انتخابات مجلس خبرگان رهبری برگزار شده بود.

مطالب مرتبط