شورای نگهبان نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران را تأیید کرد

شورای نگهبان حق نشر عکس TASNIM

وزارت کشور ایران اعلام کرد که شورای نگهبان قانون اساسی صحت دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را تأیید کرده است.

در عین حال سخنگوی شورای نگهبان گفته که بعضی شکایات از روند برگزاری انتخابات برای رسیدگی به قوه قضاییه ارسال شده است.

در انتخابات ریاست جمهوری که روز ۲۹ اردیبهشت برگزار شد، حسن روحانی پیروز شد و اکنون با تایید نهایی شواری نگهبان او چهار سال دیگر ریاست جمهوری را بر عهده خواهد داشت.

شورای نگهبان در آخرین ساعات از مهلت قانونی رسیدگی به شکایات انتخاباتی، صحت انتخابات را تایید کرد.

سلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور گفته است: "طبق اعلام شورای نگهبان، شکایات و گزارشاتی راجع به فعالیت‌های انتخاباتی قبل از روز رای‌گیری و در روز رای‌گیری به آن شورا واصل شده بود که برخی از آنها پس از بررسی به مراجع قضایی ارسال شده است".

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان هم به تلویزیون ایران گفت که گزارش‌هایی درباره "دیر رسیدن تعرفه‌ها و یا تاخیر در بازگشایی شعب، تبلیغات به نفع برخی از نامزدها و یا مخدوش بودن تعرفه‌ها" به دست شورای نگهبان رسیده که بعد از بررسی، "مراتب تخلفات" به قوه قضائیه ارسال شده است.

بیشتر بخوانید:

ابراهیم رئیسی، نامزد اصولگرایان و رقیب اصلی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری و بعضی هواداران او مدعی وقوع تخلف در روند رای‌گیری شده بودند.

آقای رئیسی، در اولین سخنرانی عمومی خود بعد از انتخابات از "مهندسی آرا"، تخلف مجریان انتخابات در جریان رأی‌گیری و استفاده رقیبش از امکانات دولتی برای تبلیغ انتخاباتی انتقاد کرد و خواهان دخالت دستگاه قضایی و شورای نگهبان شد.

جبهه پایداری انقلاب اسلامی، از حامیان اصلی آقای رئیسی هم با صدور بیانیه‌ای از "تخلفات گسترده و تأثیرگذار انتخاباتی" انتقاد کرده و خواهان مجازات خاطیان شده بود.

در روزهای گذشته حسن روحانی و شورای نگهبان یکدیگر را به کوتاهی در روند برگزاری رای‌گیری در انتخابات اخیر متهم کرده بودند.

آقای روحانی از تاخیر شورای نگهبان در پذیرفتن پیشنهادی که به گفته او باعث تسریع رای‌گیری می‌شد گله کرد و شورای نگهبان هم در واکنش دولت را مسئول تاخیر شروع به کار "بسیاری از حوزه‌ها" خواند.

پیشتر احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان هم گفته بود "تخلفات انتخاباتی از نظر مالی و سیاسی چشمگیر بود و انتظار نداشتیم دستگاه‌های مجری انتخابات که باید مجری قانون باشند، خودشان قانون‌شکنی کنند به نحوی که همه مطلع شوند که این خلاف انتظار بود."