روزنامه های تهران؛ بحث های انتخاباتی، و سرنوشت دانشگاه آزاد

روزنامه های صبح امروز، چهارشنبه ۱۰ خرداد همچنان بحث های مربوط به اختلافات دو جناح در انتخابات را ادامه می دهند و در حالی که با تایید انتخابات توسط شورای نگهبان دیگر جایی برای شک و امید در هواداران ابراهیم رییسی نمی ماند اما نشریات مخالف دولت همچنان از تخلفاتی می نویسند که در جریان انتخابات رخ داده است.

بحث تازه دو جناح سیاسی به بهانه مصاحبه دیروز علی اکبر ولایتی با کیهان به سرنوشت دانشگاه ازاد اختصاص دارد که رییس پیشین آن که توسط ولایتی متهم به فساد ملی و برکنار شده ضمن دفاع از خود از طریق روزنامه های هوادار دولت پیام داده که حاضرست در مناظره ای نشان دهد که فسادی رخ نداده است.

حق نشر عکس شرق
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

سرنوشت دانشگاه آزاد

یک روز بعد از مصاحبه روزنامه کیهان با علی اکبر ولایتی که به جای هاشمی رفسنجانی به ریاست هیات امنای دانشگاه آزاد منصوب شده است که در آن ضمن تایید عزل رییس این دانشگاه وی را متهم به فساد مالی کرده بود امروز روزنامه های دو جناح سیاسی هر کدام از دیدگاه خود به ماجرا اشاره کرده و پاسخ میرزاده رییس برکنار شده دانشگاه آزاد را منعکس کرده اند که ضمن رد تمامی ادعاهای ولایتی از وی دعوت به مناظره کرده و دلایلی دیگری برای برکناری خود ذکر کرده است.

آفتاب یزد با چاپ عکسی از ولایتی و حسین شریعتمداری مدیر روزنامه کیهان از اتحاد آن دو سخن رانده و کیهان علاوه بر گزارش اصلی خود که به همین موضوع اختصاص یافته و در آن ادعاهای ولایتی را قطعی شمرده در سرمقاله خود نیز بدون نام بردن از هاشمی رفسنجانی از مقاماتی که زمینه فساد را برای بستگان خود فراهم می آورند انتقاد کرده است.

فرهیختگان روزنامه دانشگاه آزاد بعد از یک روز تاخیر در ورود به این اخبار در سرمقاله خود به تجلیل از دکتر ولایتی پرداخته و از جمله نوشته: در دوران میرزاده اخبار مختلفی از ریخت و پاش در دانشگاه آزاد اسلامی به گوش میرسید. ترک تشریفات قانونی و برگزاری یک مناقصه صوری برای هتل فرهیختگان، احداث تله کابین در یکی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در شمال تهران با هزینه بسیار بالا و... تنها بخشی از مشکلاتی است که اقدام شجاعانه ولایتی مهر پایانی بر آن تلقی میشود.

به نوشته این روزنامه: فارغ از صحت و سقم اخبار مختلف درباره تخلفات مدیران پیشین که باید در دادگاه صالحه مورد رسیدگی قرار بگیرد، خواست عموم دانشجویان، نمایندگان مجلس و شخصیتهای علمی کشور، شفاف سازی در امور این موسسه آموزش عالی است؛ تحولی که اگر رخ دهد میتوان امیدواربود که دیگر شاهد چنین تخلفاتی در دانشگاه آزاد اسلامی نباشیم. در این باره باید تاکید کرد که این خواست پیش ازهمه خواسته ها و برنامه های رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه و همچنین سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی است.

شرق و اعتماد دو روزنامه اصلاح طلب پاسخ رییس پیشین دانشگاه آزاد را به اتهامات ولایتی منعکس کرده اند که در بخشی از آن گفته شده: وقتی شما در جلسات مکرر و مخصوصا در جلسه ٢/٣/١٣٩٦ پاسخ‌ها مستند و مقاومت مرا دیدید گفتید این اتهامات هنوز ثابت نشده، همه آنها به کنار، اصلا من با تو نمی‌توانم کار کنم! و افزودید در صورتی می‌توانید رئیس دانشگاه بمانید که من هرچه گفتم بپذیرید، هر که را گفتم عزل کنید و هر که را گفتم نصب کنید و هر کاری گفتم انجام دهید و اختیاری نداشته باشید.

میرزاده به نوشته شرق افزوده: بنده هم عرض کردم پس تکلیف اختیارات و وظایف رئیس دانشگاه که در مواد ۱۳ و ۱۴ اساسنامه آن تصریح شده و اداره امور دانشگاه و عزل‌ونصب مدیران به رئیس دانشگاه محول شده چه می‌شود؟ که آقای دکتر ولایتی گفتند من کاری به اساسنامه ندارم.

روزنامه های کیهان و صبح نو که در گزارش های خود علیه سید حسین خمینی و هاشمی رفسنجانی مطالبی نوشته از جمله به گفته های مدیران پیشین دانشگاه آزاد علیه میرزاده اشاره کرده اند مدیرانی که به نوشته رییس پیشین دانشگاه آزاد به جهت تخلف و فساد مالی از کار برکنار شده بودند. صبح نو روزنامه هوادار باقر قالیباف از قول مدیرکل سابق صندوق رفاه و بیمه دانشگاه آزاد افزود: "ولایتی مدارک کاملی از فساد مالی میرزاده در دست دارد ولی می‌توانیم این‌گونه هم مطرح کنیم که اگر فرزندی یک ماشین تویوتای ۲۰ میلیون تومانی داشته باشد و پس از پست گرفتن پدر، ماشین‌های آن‌ها به لند کروز ۴۰۰ میلیونی و هیوندای IX35 صد و هفتادمیلیونی و تویوتا یاریس ۱۱۰ میلیونی ارتقا یابد آیا پدر نباید به این مسأله ورود کند که پول خرید ماشین از کجا آمده است؟ در این زمان چه مسأله‌ای به ذهن می‌رسد جز اینکه همه با هم هماهنگ بودند."

شکست استقلال و سهم دولت

در حالی که روزنامه های عمومی و ورزشی امروز صبح شکست سنگین تیم فوتبال استقلال در مقابل تیم العین امارات را در صفحات اول خود منعکس کرده اند همدلی در گزارشی نوشته اگرچه این باخت تلخ در میان هواداران دو تیم بزرگ پایتخت، واکنش‌های گسترده‌ای را برانگیخت، اما اتفاق عجیب پس از این بازی، ورود فعالان رسانه‌ای اصول‌گرا به این موضوع بود و آن واکنش سیاسی آن‌ها به این باخت تلخ بود، واکنشی از سر عصبانیت و از جنس عقده‌گشایی.

به نوشته این روزنامه: علت ورود این چهره‌های اصول‌گرا به موضوع به خصوص پس از شکست سنگین جناح اصول‌گرا از هواداران رئیس‌جمهوری، اعلام حمایت علیرضا منصوریان در زمان انتخابات از حسن روحانی بود. در همایش حامیان روحانی که با شرکت فعالان سیاسی، فرهنگی، هنری و ورزشی برگزار شد و منصوریان سخنانی را برزبان آورد که پس از باخت دو شب پیش دستمایه طعنه برخی فعالان رسانه‌ای حامیان رئیسی شد. منصوریان در آن همایش گفته بود: «امروز آبی و قرمز در اینجا جمع شدند تا رنگ بنفش بسازند و حمایت خود را از روحانی اعلام کنند.»

همدلی نوشته: ظاهرا این موضوع از ذهن فعالان سیاسی و رسانه‌ای ابراهیم رئیسی پاک نشد و گویی در انتظار فرصتی بودند تا آن را جبران کنند. شکست سنگین استقلال در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا مقابل العین امارات، این فرصت را فراهم کرد تا این گروه به تلافی شکست سنگین در برابر روحانی، اکنون شکست یکی از حامیان او را برجسته کنند و در حرکتی عجیب آن را به «حمایت از روحانی» نسبت دهند.

سجاد وجدانیان در مقاله ای در جهان صنعت نوشته: شب بسیار تلخی بود. نایب قهرمان لیک کشور در حالی که در بازی رفت با یک گل پیروز شده بود، در بازی برگشت چنان شکست سنگینی خورد که بدترین نتیجه فوتبال ایران در تاریخ بازی‌های آسیایی را رقم زد. این شکست کاملا دور از انتظار بود.

در ادامه مقاله با اشاره به انکار ناکارآمدی و خطا توسط مسوولان تیم قوتبال آمده: این رفتار مدیریتی یعنی ادامه همان روند قبلی با وجود ناکارایی، نظاره‌گر بودن هنگام بحران و بدتر؛ توجیه عملکرد پس از بحران، نه‌تنها در عرصه فوتبال بلکه در عرصه مدیریت کلان نیز نمایانگر است. دولت دهم به هیچ‌وجه حاضر به پذیرش اشتباهات دولت نهم نشد و نتیجه این تعصب به خوش‌خدمتی هم همان شد که نباید.

مقاله جهان صنعت در نهایت به این جا رسیده که: اگر روند «انکار» در دولت دوازدهم هم ادامه پیدا کند، نتیجه همان می‌شود که بر سر فوتبال‌مان آمد. مردمی که رای دادند، می‌دانند که دولت یازدهم آنقدر درگیر متوقف کردن تحریم‌ها در عرصه بین‌الملل و ساماندهی امور در عرصه داخلی بود که زمان کافی برای اجرای برنامه‌های خروج از رکود نداشت ولی الان همان مردم برای خروج از رکود، برنامه اثربخش و اجرای کارا می‌خواهند.

نفت و فوتبال

فریور خراباتی در ستون طنز روزنامه ایران نوشت: در کشور دو چیز خیلی زیاد داریم، اولی نفت است که خوشبختانه آن را صادر می‌کنیم، دومی آدم طلبکار است که متأسفانه روی دست‌مان باد کرده‌اند. برخی از این آدم‌های طلبکار این روزها به‌عنوان سردبیر برخی رسانه‌ها و مشاور برخی از سیاستمداران شده‌اند.

به نوشته این طنزنویس: همان طور که در جریان هستید تیم فوتبال استقلال تهران پریشب در یک مسابقه فوتبال مغلوب تیم العین امارات شد. پس از این شکست برخی از خبرگزاری‌ها و کانال‌های تلگرامی دلواپسان با انتقاد از علیرضا منصوریان اعلام کردند که بهتر بود او به جای حضور در میتینگ‌های سیاسی، تیم خود را درست ارنج می‌کرد. پس از شنیدن این اظهارنظر زین‌الدین زیدان سرمربی رئال مادرید (که اسمش هم مشکل اخلاقی داره!) اعلام کرد که می‌خواهد به الجزایر برگشته و در زمین برادرش روی تراکتور کار کند که با وساطت بزرگان از تصمیم خود صرف‌نظر کرد.

طنز روزنامه ایران به این جا رسیده که: یکی از مشاوران لوله محور و گازانبرپرور نیز اعلام کرده که «افرادی که با دولت فعلی رابطه خوبی دارند، اهل تعامل و عقب‌نشینی در برابر دیگران هستند.» پس از شنیدن این جمله لیونل مسی ستاره آرژانتینی بارسلونا ضمن انتقاد از این رویه اعلام کرد: «وجداناً همه‌اش زیر سر این فضای مجازیه، من برای چهاردرصدی‌ها متأسفم، همین‌ها نذاشتن بارسلونا امسال قهرمان لالیگا بشه، اگه رونالدو چهاردرصدی نباشه، لابد شوهرعمه من چهاردرصدیه! نه به برجام!»

حق نشر عکس شهروند
Image caption کارتون هادی حیدری، شهروند

خطای محاسبه رییسی

حسام محمدی در مقاله ای در ابتکار نوشته: انتخابات تمام شده اما گویا حواشی آن هنوز در فضای مجازی و غیر مجازی محسوس و ملموس باقی مانده است. این را نیز باید مرهون تلاشهای دولت آقای روحانی برای گسترش فضای مجازی و از قضا گرم تر کردن فضای اخلاقی و سالم انتخاباتی در کشور دانست. چرا که هر نحله و هر جریانی باید به کمبودها بیاندیشد و فراز و فرودها را جمع بندی کرده تا از این رهگذر نقشه راه آینده را ترسیم کرد.

به نوشته این مقاله: اصولگرایان و ریش سفیدانش به خوبی می دانند که دامن زدن به شک و القای شبهه در سلامت انتخابات کشور، خط سرخی است که اگر از آن بیشتر عدول کنند، می‌تواند سونامی جدیدی علیه خودشان شکل دهد. چرا که سال ۸۸ نیز تجربه دوری نیست و حافظه تاریخی همه بیدار و هوشیار باقی مانده است. اگر در سلامت انتخابات ۲۹ اردیبهشت و نتیجه مسجل آن تشکیک گردد و آراء مردم به حلال و حرام تقسیم شود، متاسفانه باید گفت وارد فاز توطئه جدیدی خواهیم شد.

به جای آن خوب است که اصولگرایان و حامیان امنیتی آقای رئیسی و دوستان ایشان، به این بیندیشند که چه اشتباه محاسبه ای در تاکتیک و استراتژی انتخاباتی داشتند.

شهروند افزوده: آقای رئیسی دچار یک خطای محاسبات هم شد. البته شاید بتوان گفت که او خیلی تقصیر نداشت چون تازه کار بود. این رئیس ستاد جمنا و دوستانشان بودند که تیم ستادی آقای رئیسی را چیدند. آقای رئیسی از دوستان احمدی نژاد در ستادش استفاده کرد و حتی وزرای سابق دولت احمدی نژاد را به کار گرفت که خوشنام نبودند. این اشتباه همین آقایان تئوریسین بود که برآورد غلط به بالاتر از خود می دادند و این طور القا می کردند که کار به دور دوم کشیده خواهد شد و «آخر هفته، روحانی رفته»! آخر هفته هم آمد ولی روحانی نرفت.

اول مطالبات ۲۴ میلیون نفر

شهروند در سرمقاله خود اصولگرایانی را مخاطب قرار داده که با اشاره به ۱۶ میلیون رای نامزد رقیب رییس جمهور روحانی خواستار رعایت خواست آنان می شوند و نوشته: هيچ‌كس چنين ادعايي را باور نمي‌كند؛ چراكه امر سياست و پيگيري خواست‌هاي مردم، موضوعي مستمر است و سياست با انتخابات آغاز نمي‌شود، بلكه انتخابات پايان يك مرحله از راه و شروع دوباره آن است. آنان كه از انتخابات آغاز مي‌كنند، درهمان انتخابات هم كارشان تمام مي‌شود.ازسوی دیگر، پيگيري مطالبات ١٦ميليون نفر يا هر تعداد ديگر وقتي امكان‌پذير است كه مشروعيت تحقق خواست‌هاي ٢٤ميليون نفر به رسميت شناخته شود.

این روزنامه تاکید کرده: واقعيت مهمتر اينكه؛ ایران به ١٦ميليون و ٢٤ميليون نفر منحصر نمي‌شود، حداقل ١٤ميليون نفر ديگر نيز رأي نداده‌اند كه هركدام مي‌تواند دليل خاص خود را داشته باشد. حتي كساني كه به دو نامزد ديگر رأي دادند. هرچند اندك باشند، بايد بتوانند كساني را به‌عنوان پيگيري‌كننده مطالبات خود درجامعه داشته باشند، ولي شرط همه اينها احترام‌گذاشتن واقعي و نه فقط زباني به برندگان انتخابات است. درحقيقت بايد قواعد و نتايج اين بازي سياسي بر هرچيز ديگري اولويت پيدا كند.

شهروند در نهایت نوشته: مردم را از حيث مطالبات نمي‌توان تجزيه كرد؛ آنان در انتخابات راه و چگونگي تحقق مطالبات را تعيين كردند. از اين‌رو ديگر بحثي درباره پيگيري مطالبه ١٦ميليون و ٢٤ميليون باقي نمي‌ماند. تامين مطالبات اصلي به نفع همه و خواست‌ همه است. بنابراين اگر دولت و آقاي روحاني نتوانند كار موثري دراين زمينه انجام دهند، همه مردم نسبت به آن رويگردان خواهند شد.

چرا از توطیه علیه نظامی اسلامی می گذرید

یدالله جوانی در سرمقاله روزنامه جوان واکنش تند حسن روحانی در برابر کسانی که در مورد سند ۲۰۳۰ تهمت زده اند و توهین کرده اند را نشانه عصانیت خوانده و نوشته: آقاي روحاني با توطئه‌ خواندن انتقادات وارده و منطقي به سند 2030 كه بعضاً از سوي مراجع بزرگوار تقليد، اساتيد دانشگاه، اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و عده قابل‌توجهي از فرهنگيان و معلمان عزيز مطرح شده، مي‌گويد از اين توطئه نخواهد گذشت و تا پايان دولت دوازدهم آن را دنبال خواهد كرد. حال بايد پرسيد كه چگونه توقع دارند نظام جمهوري اسلامي، از توطئه‌گران و فتنه‌گران و براندازان نظام در سال 88 بگذرد و چشم به روي اين همه خيانت و جنايت بربندد؟

تاکید سرمقاله روزنامه سپاه پاسداران بر ادعای تقلب در انتخابات خرداد ۸۸ از سوی موسوی و کروبی است و پرسیده چرا این ادعا را که اساس جمهوری اسلامی را توطئه نمي‌داند! اگر بگويند آقايان موسوي و كروبي و همچنين همراهان اين دو نفر مانند سيد محمد خاتمي، دچار سوءتفاهم شده بودند و تصور مي‌كردند در انتخابات تقلب شده و بر مبناي اين تصور، موضوع تقلب را مطرح كردند. آيا مي‌شود اين توجيه را پذيرفت؟

اهمیت سرمقاله روزنامه جوان بدان است که در زمانی منتشر می شود که جناح اصولگرا دولت روحانی را در جریان برگزاری انتخابات امسال هم متخلف می داند و روزنامه های هوادار آنان مملو از اشارات به این اتهام است.

رای مردم شرکت سهامی نیست

بهمن کشاورز در مقاله ای در شرق با اشاره به قانون اساسی جمهوری اسلامی اشاره کرده که این قانون زمینه مشارکت در تمام مراحل تصمیم‌گیری‌های سیاسی و سرنوشت‌ساز را برای همه افراد اجتماع فراهم کرده است تا در مسیر تکامل انسان هر فردی دست‌اندرکار و مسئول رشد و ارتقا و مديريت شود. آنچه گاهی مورد بحث و مناقشه قرار می‌گیرد روش و کیفیت اعمال این حق است.

این حقوقدان سپس افزوده: قائل‌شدن صفت برای آرای افراد یا گروه‌های گوناگون در جامعه ما و با توجه به اصول قانون اساسی که اصل تساوی را مقرر اعلام کرده است، پذیرفتنی نیست. رأی مردم سهام شرکت‌های سهامی نیست که احیانا «سهام ممتازه» داشته باشیم. همچنین بحث از «آرای کیفی» که تلویحا مردم را از نظر حق رأی به طبقاتی تقسیم می‌کند در شأن ایرانیان نبوده و آن بیان مشهور را به یاد می‌آورد که «همه مردم برابرند اما بعضی برابرترند».

شرق در نهایت نوشته: اینکه در موضوع واحد در دو زمان از دو فرد یا دو شخص مطلب واحدی شنیده شود اما حکم یک مورد گرفتاری و رد انتقاد شدید و حکم مورد دیگر، تأیید یا سکوت باشد به‌شدت محل تأمل است. خلاصه اینکه اگر مردم صاحب مملکت هستند-که هستند-باید ولی‌نعمت‌بودن و سروری آنها را پذیرفت.

حق نشر عکس قانون
Image caption کارتون مسعود ماهینی، قانون

چرا ما مخترع «فیس‌بوک» نشدیم؟

مهرداد حجتی در مقاله ای در شرق با طرح این پرسش نوشته: در این سرعت سرسام‌آور تکنولوژی جای ما کجاست؟ ما در کجای این مسابقه قرار گرفته‌ایم؟ این‌همه دانش‌آموز نابغه که همه‌ساله مدال المپیاد علمی می‌گیرند کجای این پیشرفت قرار دارند؟ این‌سو درون مرزها مشغول تولید تکنولوژی‌های مدرن‌اند؟ یا در آن‌سوی مرزها مشغول کار روی پروژه‌های جدیدند؟ پروژه‌هایی که فاصله آن کشورها را همچنان با ما زیادتر و رقابت با آنها را روزبه‌روز برای ما ناممکن‌تر می‌کند. لابد خبر فرار مغز‌ها را شنیده‌اید؟

به نوشته این روزنامه نگار: همان خبر که می‌گوید ایران در این مورد مقام اول را در جهان دارد. بزرگ‌ترین محصول صادراتی ما به‌جای کالا، انسان نخبه است! نخبه‌های جوانی که از مدارس ما بیرون می‌آیند تا آینده خود را در آن‌سوی مرزها جست‌وجو کنند! آرزوی آنها راه‌یافتن به دانشگاه‌های معتبری است که نوابغ بسیاری در طول سالیان از آنجا فارغ‌التحصیل شده‌اند؛ دانشگاه‌هایی که گاه قدمتشان به چند قرن هم می‌رسد؛ همان دانشگاه‌هایی که بزرگان و مشاهیری را تربیت می‌کنند تا دنیای آینده را بسازند. بی‌دلیل نیست که آن دانشگاه‌ها معتبرند.

مقاله شرق به این جا رسیده که: چرا جوان نخبه آرمان‌گرای ایرانی راضی به ماندن در دانشگاه‌ها وطن نیست؟ به این دلیل که دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ما افق روشنی پیش‌روی این جوان نخبه نمی‌گذارند. جوان با ورود به این مراکز همچنان نگران آینده خود است. چون نمی‌داند پس از فارغ‌التحصیلی چه آینده‌ای در انتظارش است؟ در اینجا دانشگاه کارخانه تحقق رؤیاهایش نیست. پس ترجیح می‌دهد رؤیایش را با خود به جایی ببرد که امکان تحققش در آنجا هست و این‌چنین او به جایی می‌رود تا هم آینده خود را بسازد.

چرا تب کریمه کنگو

حق نشر عکس ایران
Image caption کارتون هانی انصاری، ایران

هومن جعفری در ستون طنز جهان صنعت با اشاره به ورود بیماری تب کریمه کنگوبا چند تن مصاحبه فرضی انجام داده اول از قول یک استاد دانشگاه نوشته: دستگاه دیپلماسی مقصرست.

آقای بیل‌بیلک‌چی، استاد دانشگاه: به نظرمن دیپلماسی اشتباه وزارت امور خارجه در این زمینه بی‌اثر نبوده و نیست. در دوران دولت قبلی، ما ارتباطات خوب با کشورهای آفریقایی داشتیم و این‌طوری نبود که کنگو یا کشورهای دیگر بی‌تربیتی دام‌شان را بریزند در گوشت ما. بالاخره آفریقایی‌ها هم دل دارند و وقتی می‌بینند ما با آنها آنقدر نداریم که وزرا را وسط جلسه برکنار می‌کنیم، با ما پسرخاله می‌شدند. منتها از وقتی آقای ظریف آمده و همش دارد منت‌کشی خارجی‌ها را می‌کند، این آفریقایی‌ها بهشان برخورده.

استادگورافکن، سردبیر یکی از سایت‌های سیاسی اصولگرا: متاسفانه بی‌اخلاقی‌های دولت تمامی ندارد. شما که انتخابات را بردید و کلی تقلب و تخلف کردید و در ستادهای انتخاباتی‌‌تان هم اتاق‌های خاص داشتید و هم اینکه نوشیدنی‌های خاص سرو می‌شد. دیگر این اسم اصولگرایی کریمه چیست که چسبانده‌اید به یک بیماری؟ دارید جریان اصولگرایی را تخریب می‌کنید؟

موضوعات مرتبط