مرد کانزاسی که به 'دنبال کشتن ایرانی‌ها' بود به قتل از روی تنفر متهم شد

آدام پورینتون در برابر دادگاه تفهیم اتهام شد حق نشر عکس AP
Image caption شاهدان می‌گویند آدام پورینتون پیش از شلیک به قربانیان خود فریاد کشیده بود "گورتان را از کشور من گم کنید"

آدام پورینتون که دو ماه پیش با شلیک به دو جوان هندی در یک میکده یکی از آنها را کشت، به قتل با انگیزه نژادی و از روی نفرت متهم شده است.

آقای پورینتون گمان کرده بود که این دو جوان هندی، ایرانی‌اند. در جریان این حمله یک کارمند میکده هم به شدت مجروح شد.

این مرد ۵۱ ساله متهم به قتل سرینیواس کوچیب‌هوتلا و مجروح کردن الوک مدسنی، دو مهندس هندی، در میکده شهر اولاث ایالت کانزاس است.

در جریان این تیراندازی یک جوان کارمند این میکده هم که قصد متوقف کردن تیراندازی را داشت زخمی شد.

این رویداد در اواخر زمستان گذشته (۲۷ فوریه) روی داد و واکنش‌های جهانی به ویژه در میان جامعه هندی‌های مقیم آمریکا به دنبال داشت.

آقای پورینتون در همان ماه فوریه به قتل درجه یک و تلاش برای قتل دو نفر دیگر متهم شد اما اکنون دادستان‌های فدرال او را متهم کرده‌اند که قربانیانش را به علت "نژاد، رنگ پوست، مذهب و ملیت‌شان" هدف قرار داده است؛ اتهامی که در صورت اثبات می‌تواند با مجازات اعدام برای او همراه شود.

بیشتر بخوانید

مهاجم کانزاس قصد 'کشتن ایرانی ها را داشت'

حق نشر عکس Facebook
Image caption از چپ: سرینیواس کوچیب‌هوتلا، مقتول، الوک مدسنی، مجروح، و یان گیرلوت، کارمند میکده که مجروح شد

دو مهندس هندی که هدف حمله "تعصب‌آمیز" این مرد آمریکایی قرار گرفتند، هر دو در شرکت گارمین که تولید کننده دستگاه‌های نقشه‌یاب (جی‌پی‌اس) است کار می‌کردند و آن طور که گزارش شده آدام پورینتون آنها را با این پیش فرض که اهل ایرانند هدف قرار داده بوده است.

شاهدان می‌گویند او پیش از شلیک از این دو مهندس هندی خواسته بود ثابت کنند به طور "قانونی" در آمریکا حضور دارند و بعد فریاد زده بود: "گورتان را از کشور من گم کنید."

در جریان این حمله ایان گریلوت، ۲۴ ساله که کارمند میکده محل واقعه بود هم مجروح شد.

آدام پورینتون دقایقی بعد از این شلیک به دو مهندس هندی، به یک کارمند میکده مجاور محل واقعه گفته بود "من همین چند لحظه پیش چند تا ایرانی رو زدم."

اکنون وزارت دادگستری آمریکا این مرد کانزاسی را متهم کرده که حمله خود را بعد از یک برنامه ریزی دقیق و پیش بینی شده صورت داده است.

در صورت تایید اتهام‌های آدام پورینتون، اشد مجازات برای او صدور حکم اعدام و یا حبس ابد خواهد بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، این حمله خونین را که بسیاری آن را "یک اقدام تروریستی داخلی" می‌خوانند، با تاخیر و پس از بالا گرفتن انتقادها از "سکوتش"، در جریان حضورش در کنگره علنا محکوم کرد.

Image caption آقای کوچیب‌هوتلا و همسرش با هدف ساختن یک زندگی بهتر به آمریکا مهاجرت کرده بودند