صادق لاریجانی: دولت در خصوص سند ۲۰۳۰ دنبال شریک جرم نباشد

حق نشر عکس MIZAN
Image caption رئیس قوه قضاییه ایران با انتقاد از عملکرد دولت حسن روحانی در زمینه سند آموزشی ۲۰۳۰ یونسکو از دولت خواست "با خودداری از تبلیغات رسانه‌ای و بیان حرفهای مغالطه آمیز، مسئولیت کار خود را در این زمینه بر عهده گیرد و به دنبال پیدا کردن شریک جرم نباشد".

صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه ایران با انتقاد از عملکرد دولت حسن روحانی در زمینه سند آموزشی ۲۰۳۰ یونسکو گفت: "انتظار می‌رود که دولت محترم با خودداری از تبلیغات رسانه‌ای و بیان حرفهای مغالطه آمیز، مسئولیت کار خود را در این زمینه بر عهده گیرد و به دنبال پیدا کردن شریک جرم نباشد."

آقای لاریجانی امروز دوشنبه ۲۲ خرداد با ابراز "تعجب" از "انتشار برخی اسناد در شبکه‌های اجتماعی منسوب به مسئولان کشور مبنی بر اطلاع داشتن همه قوا و دفتر مقام معظم رهبری از مفاد سند ۲۰۳۰" گفت: "آنچه در مورد سند ۲۰۳۰ برای قوه قضاییه آن هم استحضاراً و صرفاً جهت اطلاع ارسال شد، مصوبه هیات وزیران مبنی بر تشکیل کارگروه ملی آموزش ۲۰۳۰ پس از امضای این سند بود و بر این اساس قوه قضاییه هیچ دخالت و اطلاعی پیرامون جزئیات و محتوای این سند نداشته است."

اشاره رئیس قوه قضاییه به متنی است که چهارشنبه گذشته در صفحه اینستاگرامی حسن روحانی منتشر شد و تصریح داشت متن مصوبه هیات وزیران راجع به تدوین یک برنامه اجرایی و نظارتی برای سند ۲۰۳۰ در چارچوب اسناد راهبردی داخلی، شهریور ۱۳۹۵ به اطلاع دفتر رهبری، قوه قضاییه و دیگر نهادهای ارشد حکومتی رسیده است. در روز انتشار این متن، آقای خامنه ای در سخنانی برای دومین بار از عملکرد دولت در زمینه سند ۲۰۳۰ انتقاد کرد.

بیشتر بخوانید:

حسن روحانی پیشتر در اظهارنظرهایی جداگانه گفته بود که انتقادات گسترده اصولگرایان از سند ۲۰۳۰ یونسکو، که در آستانه انتخابات شدت گرفت، ناشی از اطلاعات و گزارش های نادرست است و با اهداف انتخاباتی صورت گرفته. ایران این سند را، که شامل توصیه هایی برای بهبود وضعیت آموزش و پرورش کشورهای جهان تا سال ۲۰۳۰ است، با قید "تحفظ" پذیرفته که به معنی قبول اجرای بخش هایی از آن است که با قوانین داخلی مغایرت نداشته باشد.

صادق لاریجانی در سخنان امروز خود در جمع مسئولان ارشد قضایی، گفت به اعتقاد رهبر ایران "وقتی کشور ما با اتکا به ارزشهای انقلابی و اسلامی خود دارای سند تحول آموزش است چه نیازی به اسناد دیگر دارد؟" وی افزود: "در واقع به اعتقاد ایشان پیوستن به چنین اسنادی استقلال و خودباوری اصیل انقلابی و دینی را هدف قرار می‌دهد."

آقای لاریجانی همچنین، ذکر تعبیر "آتش به اختیار" در سخنان اخیر آیت الله خامنه ای را "بسیار پرمعنا" دانست و تاکید کرد: "آتش به اختیار در عرصه فرهنگی یعنی دلسوزان انقلاب خصوصاً جوانان نباید به دلیل کم کاری احتمالی برخی مسئولان، کارهای فرهنگی را بر زمین بگذارند". وی در عین حال گفت که "اجرای فرمان آتش به اختیار، متوقف بر تشخیص درست موضوعات و فهم صحیح مسائل است."

بیشتر بخوانید:

رهبر ایران هفته پیش در دیدار با شماری از دانشجویان، آنها را "افسران جنگ نرم" توصیف کرد، که باید در صورت وجود مشکل در"قرارگاه مرکزی" مستقل و "آتش به اختیار" باشند. وی با انتقاد از برخی موضع گیری های فرهنگی مسئولان دولتی تاکید کرد در صورتی که دستگاه های مسئول اولویت ها را به درستی تشخیص ندهند جوانان مدافع حکومت باید "خود تصمیم بگیرند که چه بکنند".

رئیس قوه قضاییه در بخشی دیگر از صحبت های خود، با اشاره به حملات چهارشنبه پیش داعش در تهران، آمریکا و متحدان منطقه ای آن و به ویژه عربستان سعودی را در "حمایت از تروریسم" مسئول دانست.

وی تاکید کرد: "سلاطین و حکام خبیث سعودی تهدید کرده بودند که جنگ را به داخل ایران می‌کشانیم، مطمئن باشند که چنین تخیلی هرگز محقق نخواهد شد."