روزنامه‌های صبح تهران: مقایسه گرنفل با پلاسکو

روزنامه‌های ایران در روز پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۶، ماجرای آتش‌سوزی برج گرنفل لندن را به نحو گسترده‌ای پوشش داده و آن را با حادثه برج پلاسکو مقایسه کرده‌اند.

تلخی‌های یک قیاس

حق نشر عکس آفتاب یزد
Image caption آفتاب یزد

در گزارش اول روزنامه آفتاب یزد آمده که آتش‌سوزی برج گرنفل در غرب لندن برای مردم ایران یادآور آتش‌سوزی در جنوب شرق تهران بوده و بسان نمکی عمل کرد بر زخم از دست دادن‌ها، تلخی‌ها، کوتاهی‌ها و نمایش‌های انتخاباتی برخی مسئولان مقصر آتش‌سوزی و فروپاشی ساختمان پلاسکو.

علیرضا کریمی، سردبیر آفتاب یزد هم در سرمقاله امروز با عنوان «صدا و سیما و معضل کسانی که نمی‌گذارند» نوشته که همزمان شبکه خبر به صورت زنده این حادثه را بازتاب می‌داد، درست مثل سی‌ان‌ان، بی‌بی‌سی و باقی رسانه‌های مطرح دنیا. حتی برخی اوقات از آنان نیز پیشی می‌گرفت، آنجا که خبر دادند آتش مهار و خاموش شده اما همچنان خبرنگار و مجری صدا و سیما اصرار داشتند که بگویند، خیر. هنوز آتش برقرار است و آتش‌نشانان لندن چندان موفق نبوده‌اند.

خلاصه آن که به اعتقاد آقای کریمی صدا و سیما منابع و امکانات لازم برای عملکرد حرفه‌ای را دارد اما همچنان همان‌ها که «نمی‌گذارند» در اتاق فکر نشسته و فرمان خود را صادر می‌کنند.

گرنفل بدون آتش‌بیاران معرکه سوخت!

حق نشر عکس جوان
Image caption جوان

روزنامه جوان هم در گزارش اول خود نوشته که خواب ساکنان برج گرنفل لندن با حادثه آتش‌سوزی به کابوسی هولناک تبدیل شد. بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی این حادثه را با فاجعه پلاسکو مقایسه کرده‌اند، در این مقایسه‌ها از جمله آمده است: داعش نیوز که می‌گفت: موشک ما به اسرائیل می‌رسد اما نردبان ما به قد یک ساختمان نمی‌رسد، الان کجاست. برخی به فردوسی‌پور اشاره کرده‌اند که تیکه سیاسی انداخته بود که با پلاسکو باید همه استعفا دهند اما حالا برای برج لندن احتمالا چنین نظری ندارد. دیگری هم نوشته اون کسی که گفت به خاطر تحریم پلاسکو ریخت یا دود سفیدش به خاطر بمب‌گذاری بود، حالا کجاست که بگوید لندن هم تحریم بود و دود سفید گرنفل هم به خاطر بمب‌گذاری است.

در ادامه گزارش روزنامه جوان آمده که با آتش گرفتن گرنفل، لندنی‌ها هم لابد هشتگ استعفا را ترند کردند. در همین حال دو عکس از ازدحام مردم در حادثه پلاسکو و خیابان خلوت نزدیک محل آتش‌سوزی گرنفل در روزنامه جوان به چاپ رسیده که در آن تنها دو مامور پلیس شهر لندن حضور دارند.

پلاسکو انگلیسی سوخت اما فرو نریخت

حق نشر عکس شرق
Image caption شرق

روزنامه شرق در گزارشی از جمله آورده که صادق‌خان، شهردار لندن هم مانند شهردار تهران از همان لحظات اولیه سعی کرد مدیریت بحران را برعهده بگیرد. اما یک تفاوت در این وضعیت وجود داشت، آن هم نحوه اطلاع‌رسانی بود. صادق خان در توییت‌هایی که در حساب کاربری‌اش می‌نوشت، مرتب به اشکالات موجود اشاره می‌کرد و به شهروندان این امیدواری را می‌داد که باید مقصر نگه‌داشتن مردم در خانه‌ها و مشکلات دیگر مشخص شود و پاسخ‌گوی اعمال خود باشد. اما بعد از حادثه پلاسکو برخی اعضای شورای شهر به دلیل این که قالیباف مسئولیت حادثه پلاسکو را برعهده نگرفت و حتی حاضر به پاسخ‌گویی نشد به او انتقاد کردند. برج ۲۴ طبقه گرنفل در ۱۹۷۰ ساخته شده و سال گذشته هم نوسازی شده بود. اما ساختمان پلاسکو با گذشت ۵۴ سال از زمان ساختش نوسازی و حتی به سیستم ایمنی هم تجهیز نشده بود.

به نوشته روزنامه شرق، حضور شهروندان تهرانی در حادثه پلاسکو یکی از مهم‌ترین دلایل دیر رسیدن نیروهای امداد عنوان شد در حالی که در حادثه لندن این وضعیت کنترل شد و در مسیر تردد، شهروندی دیده نمی‌شد و سلفی هم نمی‌گرفت و مهم‌تر آنکه در حادثه گرنفل هیچ آتش‌نشانی زیر آوار نماند و کشته نشد.

پیروز مغلوب و مغلوب پیروز

حق نشر عکس آرمان
Image caption آرمان

محمدعلی مشفق در روزنامه آرمان نوشته که انتخابات در ایران از منظر یک جریان سیاسی، به مثابه فعل و رفتاری صورت‌گرایانه و فاقد هر نوع اصالت و جوهر است. حاملان این رویکرد همواره می‌کوشند به جریان پیروز و شخص رئیس جمهور منتخب که برای آنها غیرخودی تلقی می‌شود، فشار آورده تا به جای عمل به مطالبات و خواسته‌های مردمی که به او رای داده‌اند، به خواست‌ها و مطالبات آنان عمل کند. جریانی که با استفاده از ابزارهای در اختیار، بعد از پایان انتخابات به دولت منتخب دیکته و تحمیل کرده و نشان می‌دهد که رای مردم صرفا در بازه زمانی انتخابات و روز اخذ، رای میزان است. بنابراین پس از پایان انتخابات، دیگر رای مردم میزان نبوده و در واقع، میزان جریانی است که پازل‌ها را می‌تواند متناسب با منویات حزبی و نه متناسب با خواست مردم چینش و سازمان دهد.

ماجرای امضای یک نامه و یک سوال از رئیس جمهور

حق نشر عکس اعتماد
Image caption اعتماد

زینب صفری در گزارش روزنامه اعتماد به بررسی پشت پرده برخی تلاش‌ها در مجلس برای جمع‌آوری امضا از رئیس جمهور پرداخته است. این گزارش حاکیست که روز سه‌شنبه در صحن مجلس مخالفان دولت در حالی شروع به جمع‌آوری امضا برای سوال از رئیس جمهور کردند که عده‌ای دیگر از نمایندگان هم دست به کار جمع‌آوری امضا برای نامه به رئیس جمهور بودند. موضوع این نامه هم درخواست از رئیس جمهور برای پاسخگو شدن بانک مرکزی در باره تخلفات وضعیت موسسات مالی و اعتباری بود. اما تشابه موضوعی متن نامه به رئیس جمهور و سوال از او این فرصت را به مخالفان داد که با اشتباه برخی از نمایندگان، تعداد امضاهای سوال افزایش پیدا کند. حتی برخی از نمایندگان اصولگرا هم به اشتباه متن سوال را به جای متن نامه به رئیس جمهور امضا کرده‌اند.

مثلث امید در پایتخت

حق نشر عکس ایران
Image caption ایران

روزنامه ایران در گزارشی از تشکیل کمیته مشترک میان نمایندگان فراکسیون امید مجلس، شورای شهر و استانداری تهران خبر داده است. این گزارش حاکیست که هدف این کمیته ایجاد هماهنگی در مدیریت تهران و بهبود وضعیت شهری پایتخت‌نشینان است. ۳۰ نماینده تهران در مجلس و ۲۱ عضو شورای شهر هم از اعضای این کمیته خواهند بود.

گزارش روزنامه ایران در ادامه حاکیست که بعد از فتح سنگر به سنگر، حالا نوبت پیوند میان نهادهایی است که در سه انتخابات اخیر در اختیار جریان اصلاح‌طلب، حامیان دولت و اصولگرایان میانه‌رو قرار گرفته است.

محمدعلی وکیلی، عضو هیات رئیسه مجلس هم در یادداشت اول روزنامه دولت نوشته که در سال‌های گذشته به دلیل اختلاف رویکرد یا اختلاف سیاسی شهرداری با دولت، مسائل شهری در تهران و کلانشهرهای کشور انباشته شد و در نهایت دود این اختلاف‌ها به چشم ملت رفت.

موضوعات مرتبط