سپاه پاسداران از انهدام تیم انتحاری خبر داد

حق نشر عکس AP
Image caption استان سیستان و بلوچستان در گذشته شاهد درگیری بین گروه‌های مسلح و نیروهای دولتی بوده است

سپاه پاسداران جمهوری اسلامی از خنثی کردن طرح بمب‌گذاری و عملیات انتحاری در سیستان و بلوچستان خبر داده است.

نیروی زمینی سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای گفته است که "در پی دریافت اطلاعات مبنی بر حضور یک تیمی تروریستی تکفیری در منطقه عمومی قصرقند سیستات وبلوجستان، واحدهایی از قرارگاه قدس نیروی زمینی به منطقه اعزام و با محاصره ارتفاعات قصر قند، از ظهر پنجشنبه با تروریست‌ها درگیر شدند." مقامات جمهوری اسلامی گروه‌های تندرو سنی را "تروریست تکفیری" می نامند.

دراین اطلاعیه آمده است که در این درگیری، "تعدادی از تروریست‌ها" کشته، تعدادی زخمی و بقیه متواری شدند اما افراد متواری تحت تعقیب نفرات سپاه پاسداران قرار دارند. براساس این اطلاعیه، عملیات نفرات سپاه پاسداران تا از میان بردن کامل افراد متواری شده ادامه خواهد داشت.

+ 'کشته شدن چهار نفر با پرچم داعش در جنوب ایران'

+ نماینده مجلس ایران: جاسوسانی در دفتر بعضی مسئولان از مهاجمان به مجلس حمایت می‌کردند

به گفته نیروی زمینی سپاه پاسداران، در این عملیات یک "دستگاه خودرو بمب گذاری شده با ۶۰۰ کیلوگرم مواد منفجره، تعداد ۵ بمب آماده اقدامات انتحاری و بیش از ده‌ها هزار فشنگ و تعدادی سلاح و مهمات دیگر" از این گروه به غنیمت گرفته شده است. مشخص نیست که آیا این گروه مسلح در صدد بود طرح عملیاتی خاصی از جمله عملیات انتحاری را پیاده کند یا در جریان نقل و انتقال تجهیزات و نفرات با سپاه پاسداران درگیر شده است.

حق نشر عکس IRIB
Image caption در پی حمله انتحاری در تهران، مقامات امنیتی از بازداشت صدها تن در ارتباط با گروه داعش خبر داده‌اند

سپاه پاسداران گفته است که بعدا اطلاعات بیشتری در این زمینه منتشر خواهد کرد.

بخش قصرقند از توابع شهرستان چاه بهار در جنوب شرق استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. استان سیستان و بلوچستان در سال‌های اخیر صحنه فعالیت گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی بوده که برخی از آنها هدف خود را حمایت از حقوق مردم به خصوص اقلیت بلوچ در برابر حکومت جمهوری اسلامی عنوان کرده‌اند. این گروه‌ها بارها به عملیات مسلحانه علیه نیروهای دولتی مبادرت کرده و در مواردی، نفرات نظامی و انتظامی را به اسارت گرفته‌اند. فعالیت این گروه‌ها عمدتا به مناطقی در سیستان و بلوچستان منحصر بوده است.

دو هفته پیش یکی از ساختمان‌های مجلس و آرامگاه آیت‌الله روح‌الله خمینی در تهران هدف حمله مسلحانه یک گروه انتحاری قرار گرفت و داعش مسئولیت این عملیات را برعهده گرفت. پس از این حمله، مقامات اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی از بازداشت چند صد نفر به ظن ارتباط با این گروه و خنثی کردن برنامه‌های عملیاتی آنها خبر دادند و یک نماینده مجلس نیز از نفوذ گروه موسوم به دولت اسلامی - داعش - در رده‌ مسئولین حکومتی سخن گفت.

در حالیکه پیشتر، مقامات ایرانی تاکید داشتند که توانمندی اطلاعاتی و اقدامات نظامی جمهوری اسلامی در داخل و خارج از نفوذ داعش به ایران جلوگیری کرده، در صورت اثبات ارتباط بازداشت شدگان با داعش، این موضوع باعث نگرانی‌هایی درباره دامنه حضور این گروه در ایران خواهد شد.