احضار کاردار سوییس در تهران برای اعتراض به مواضع اخیر آمریکا

حق نشر عکس .
Image caption وزارت امور خارجه ایران تاکید کرده دولت آمریکا مقابل اظهارات رکس تیلرسون "دارای مسئولیت است و باید نسبت به آن پاسخگو باشد"

در واکنش به اظهارات اخیر رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا در مورد تغییر حکومت در ایران، وزارت امور خارجه ایران کاردار سوییس را به عنوان حافظ منافع ایالات متحده احضار کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز دوشنبه ۲۹ خرداد اعلام کرد که به دنبال "اظهارات نسنجیده و مداخله جویانه" وزیر امور خارجه ایالات متحده، محمد کشاورززاده مدیرکل آمریکای وزارت امور خارجه ایران کاردار سوییس را در غیاب سفیر آن کشور احضار و "مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران" را ابلاغ کرده است.

چند روز پیش رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در سخنانی در مجلس نمایندگان اعلام کرد: "سیاست ما در قبال ایران این است که هژمونی و استیلای ایران را عقب برانیم، توانایی آنها در تولید تسلیحات اتمی را مهار کنیم، و از عناصری در داخل ایران حمایت کنیم که منجر می‌شود به انتقال مسالمت‌آمیز حکومت."

بیشتر بخوانید: تاکید تیلرسون بر 'تغییر مسالمت آمیز قدرت در ایران'

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که محمد کشاورززاده این اظهارات را "مغایر با قواعد آمره حقوق بین الملل و تعهدات بین المللی دولت آمریکا از جمله منشور ملل متحد و نیز معاهدات دو جانبه این کشور با جمهوری اسلامی ایران" دانسته است.

مقام ایرانی تاکید کرده که "دولت آمریکا مقابل این اظهارات دارای مسئولیت است و باید نسبت به آن پاسخگو باشد".

امروز صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه ایران هم با اشاره به سخنان وزیر امور خارجه آمریکا، افراد و گروه هایی را به "ایجاد طمع در دشمنان" متهم کرد و بدون توضیح بیشتر در مورد آنها هشدار داد: "قوه قضاییه بدون هیچ گونه هراسی از هیاهو‌ها و تبلیغات مدعیان حقوق بشر با این افراد برخورد خواهد کرد."

آقای لاریجانی گفت که کسانی "در داخل کشور به دشمنان چراغ سبز نشان می‌دهند و با ارسال برخی سیگنال‌ها موجب ایجاد طمع در دشمنان می‌شوند". وی افزود: "برخی از این افراد محاربند و برخی مفسد فی الارضند."

بیشتر بخوانید: صادق لاریجانی: برخی کسانی که به آمریکا چراغ سبز نشان می‌دهند مفسد فی الارضند

ایران و آمریکا در دو قطب مخالف بسیاری از کشمکش های منطقه خاورمیانه قرار دارند. آمریکا به خصوص از حمایت ایران از حکومت سوریه، حزب الله لبنان و گروه های فلسطینی ضد اسرائیل انتقاد دارد.

تهران در مقابل، واشنگتن را به خاطر تلاش برای "بی ثبات کردن" جمهوری اسلامی ایران و کمک به دشمنان منطقه ای خود مورد انتقاد قرار می دهد.

موضوعات مرتبط