روزنامه های تهران؛ سیلی موشک ها، غرور و تعصب

روزنامه های امروز صبح سه شنبه ۳۰ خرداد در عکس های صفحه اول خود از پرتاب موشکی از نقطه نامعلوم با عنوان سیلی موشکی به طرف هدف مراکز تروریست های داعشی خبر داده و در مقالاتی این تدبیر را در شرایط امروز ستوده اند.

حق نشر عکس شهروند
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

تلافی جویانه و بازدارنده

حسن کاظمی قمی در سرمقاله روزنامه ایران پیام موشکی را اقدام تنبیهی علیه داعش به خاطر عملیات در حرم امام خمینی و ساختمان مجلس و برای زدن سیلی محکم بر صورت داعش دانسته و نوشته: این اقدام همچنین در فضایی انجام شد که امریکایی‌ها در دستگاه قانونگذاری خود به دنبال اقدامات یک جانبه و تحریم‌های جدید بویژه در مواضع دفاعی جمهوری اسلامی ایران بودند. پاسخی کوبنده به اقدامات غیرقانونی و به‌دور از قواعد بین‌المللی امریکایی‌ها بود.

به نظر سفیر سابق ایران در عراق: ایران با این اقدام نشان داد از هیچ یک از این تهدیدات و تحریم‌ها که تلاش دارند مواضع دفاعی ایران را تضعیف کنند، ابایی ندارد و قادر است با تکیه بر موازین حقوق بین‌الملل، به هر اقدامی که منافع ملی و امنیت سرزمین‌هایش را تهدید کند پاسخی کوبنده دهد. همچنین باعث ایجاد نوعی بازدارندگی در مقابله با جنگ‌های نیابتی خواهد‌بود.

در ادامه مقاله روزنامه ایران آمده: این عملیات علاوه بر انهدام مرکز فرماندهی تروریستی داعش در سوریه، تلفات فراوانی به این گروه وارد کرد که این امر در کنار تأثیرات منفی روانی و روحی بر داعش و دیگر گروه‌های تروریستی، دلگرمی تازه‌ای را در جبهه مبارزه با تروریسم در منطقه و نظام بین‌الملل ایجاد می‌کند.

کیهان در یادداشت روز خود با اشاره به این که شلیک موفق موشک های میان برد سپاه به محل استقرارهای داعش در دیرالزور به سرعت خبر اول دنیا شده است نوشته: داعش در حد و اندازه‌ای نبوده و نیست که هدف شلیک چند فروند موشک سپاه باشد. نه این که شلیک موشک به محل استقرار آنها ضروری نبوده است! بلکه در استفاده از موشک برای سرکوب آنها، ارسال پیام به اهداف مهم‌تری از داعش نیز مورد نظر بوده است. و اگر ارسال این پیام‌ها نبود، شاید نیازی به شلیک موشک هم نبود، مگر رزمندگان و سرداران ما، تروریست‌های تکفیری و مورد حمایت آمریکا و اسرائیل و آل‌سعود را در سوریه و عراق بدون استفاده از موشک قلع و قمع نکرده‌اند؟

به نوشته حسین شریعتمداری در این مقاله: استفاده از موشک نه فقط لازم، بلکه فراتر از واجب بود و گزارش‌های رسیده و شواهد مستند موجود حکایت از آن دارند که موشک‌های یکشنبه شب سپاه، توانسته‌اند پیام ایران اسلامی را بدون کمترین خدشه و ابهام به مخاطبان مورد نظر برسانند. پیامی که ارسال آن بدون موشک امکان‌پذیر نبود.

کیهان در نهایت به مخالفان داخلی تندرو اشاره کرده و نوشته آن ها هم یکی از مخاطبان اصلی پیام موشکی بوده اند چرا که برخی از جریانات واداده داخلی هستند که «وحشت از آمریکا» ترجیع‌بند مواضع و اظهاراتشان بود، تا آنجا که با ترساندن مردم از سایه جنگ در پی جمع‌آوری آراء آنان بودند. این جریان، حتی نمایش کریدور موشکی زیرزمینی سپاه را نیز که نشانه اقتدار ملی بود، برنمی‌تافت و آن را باعث حساسیت دشمن می‌دانست.

پیام های موشکی

صباح زنگنه در مقاله ای در اعتماد نوشته: این نخستین‌بار است که جمهوری اسلامی اقدام به پرتاب موشک در خارج از مرزهای خودش کرده است و این اتفاق مهمی در جهان شمرده می‌شود. در واقع عملیات سپاه به جهان نشان داد تمام تولیدات صنایع نظامی کشور عملیاتی است و به راحتی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و قدرت و اقتدار نظامی ایران را نشان می‌دهد.

به نوشته این تحلیل مسایل بین المللی: نکته دوم در زمان‌سنجی و هماهنگی و نظم و انضباط لازم این عملیات است. در نگاه اول هدف این عملیات جریان‌های تروریستی به عنوان یک مجموعه است اما در واقع این عملیات یک هشدار به حامیان تروریست نیز بود. بر کسی پوشیده نیست که تروریست‌ها به عنوان یک مجموعه بدون حمایت برخی نهادهای مالی و نظامی برخی کشورها نمی‌توانستند آنقدر پیشروی داشته باشند و آتش‌‌گستری کنند و منطقه را به آشوب بکشند. ایران با این عملیات به کشورهای حامی تروریسم هشدار داد که دوران استفاده از تروریسم برای تحمیل اراده‌شان بر کشورهای منطقه گذشته است.

نکته سوم از مقاله اعتماد منطقه‌ای است که هدف موشک‌های سپاه بوده و در واقع این عملیات سرعت عمل نیروهای نظامی ایران را به رخ کشید و برای درک بهتر این موضوع باید به یک مساله توجه کرد. امروز گروه‌های تروریستی در سوریه در محاصره نیروهای ارتش این کشور قرار گرفته‌اند و از مهم‌ترین مناطق این کشور به عقب رانده شده‌اند و امروز تنها محدود به رقه هستند.

حق نشر عکس شرق
Image caption کارتون علی رومانی، شرق

معادله دیرالزور

محمد‌ بابایی در مقاله ای در جوان نوشته: امروز با گذشت شش سال برای کمتر کسی تردیدی باقی مانده است اگر سیاست‌های ایران نبود دمشق، بغداد و شاید هم تهران هم اکنون سقوط کرده بودند. شکست امریکا در سوریه تنها به ناکامی در دستیابی به اهداف تعریف نمی‌شود ‌بلکه جنگی که هدف نهایی آن تضعیف محور مقاومت بود اساساً منجر به قوی‌تر شدن این محور شده است، دغدغه امریکا دیگر براندازی بشار اسد نیست بلکه تمام تلاش‌های خود را به کار گرفته تا از تثبیت اتصال جغرافیایی این محور از تهران تا بیروت جلوگیری کند.

به نوشته روزنامه سپاه پاسداران: شش سال جنگ چندبعدی و چندجانبه سوریه با هوشیاری رهبران مقاومت منجر به ظهور نیروهای مردمی شده که به صورت شبکه‌ای در سطح محلی، ملی و فراملی عمل می‌کنند. در واقع گستره حضور این نیروهای مردمی از ایران تا لبنان با مرکزیت تهران هم اکنون به کابوس و مشکل اصلی امریکایی‌ها تبدیل شده و رسانه‌های امریکایی‌تقریباً هر روز درباره خطر اتصال جغرافیایی تهران، بغداد، دمشق و بیروت حرف می‌زنند که آن را با نیت فرقه‌گرایانه «هلال شیعی» می‌خوانند.

مقاله جوان در نهایت تاکید کرده: امریکایی‌ها بهتر از هر کسی می‌دانند این شبکه‌های مردمی تنها شامل شیعیان نمی‌شود بلکه از کردها و ایزدی‌ها گرفته تا مسیحیان و سنی‌ها را شامل می‌شود که ویژگی مشترک آنها نه مذهب و قومیت بلکه «محلی بودن» و«مقاومت» در مقابل سلطه‌طلبی امریکاست.

صدایی واحد

آرمین منتظری در شهروند انتخاب استان کرمانشاه را برای انجام حمله موشکی قابل توجه دیده و نوشته: تروریست‌های داعشی که در تهران دست به عملیات زدند، از استان کرمانشاه به تهران آمده‌ بودند. به نظر می‌رسد که به هر دلیلی داعش موفق شده بود که طی تلاش‌هایش عناصری را در این منطقه به خود جذب کند. شلیک موشکی درست از همان منطقه‌ حامل پیامی قدرتمند به داعش و حامیانش خواهد بود.

نویسنده اضافه کرده حمله موشکی ایران، درست زمانی صورت گرفت که مجلس سنای آمریکا طرح تحریمی را علیه برنامه موشکی ایران تصویب کرد. آمریکا ایران را متهم می‌کند که فعالیت‌های موشکی خلاف قطعنامه‌های سازمان ملل متحد صورت می‌دهد. این در حالی است که ایران همواره اعلام کرده تنها ساخت موشک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای ممنوع بوده که ایران اساسا به دنبال ساخت چنین موشک‌هایی نیست.

مقاله شهروند به این جا رسیده که: نکته بسیار جالب حمایت همه گروه‌های سیاسی ایران از حمله موشکی است. حتی برخی از ایرانیان خارج از کشور نیز که در صف نیروهای اپوزیسیون نظام قرار دارند، در سخنانی از این حمله دفاع کرده‌اند. به نظر می‌رسد که اجماعی عمومی و اتحادی غیرقابل خدشه در خصوص ضرورت حفظ امنیت کشور در میان جریانات سیاسی کشور وجود دارد و زمانی که موضوع امنیت کشور باشد، از ایران تنها صدایی واحد شنیده می‌شود.

آدرس

کیهان در ستون طنز گفت و شنود خود نوشته: حمله موشکی سپاه به محل استقرار تروریست‌های داعش در «دیرالزور» سوریه، درس بزرگ و پشیمان کننده‌ای به مثلث غربی و عبری و عربی بود.

در ادامه ستون طنز کیهان آمده: شیری وسط جنگل به یک خرگوش رسید و با غرور پرسید؛ سلطان جنگل کیست؟ خرگوش از ترس گفت؛ شما قربان!... به روباه رسید و همین جواب را شنید و... تا اینکه با یک فیل روبرو شد و با همان غرور پرسید؛ سلطان جنگل کیست؟ و فیل که حسابی عصبانی شده بود خرطومش را دور کمر شیر پیچید و بلندش کرد و محکم به زمین زد و شیر مادر مرده در حالی که کمرش را می‌مالید گفت؛ آقا فیل! من فقط یک آدرس پرسیدم. خب نمی‌دانستی، می‌گفتی نمی‌دانم، این چه حال و روزی است که بر سر من آورده‌ای؟

حق نشر عکس قانون
Image caption کارتون مهدی عزیزی، قانون

راهکار گذر از مخالفان

فرشاد مؤمنی در مقاله ای در شرق نوشته: اقتصاد ایران از طیف متنوعی از مشکلات و کاستی‌ها و نابسامانی‌ها در رنج است. شاید از جنبه درون‌اقتصادی، مهم‌ترین مشکلات این است که یک نظام آمار و اطلاعات قابل اعتماد در حدنصاب نداریم و با کمال تأسف، برخورد سیاست‌زده‌ای که با آمار و اطلاعات کشور در یک ابعاد بی‌سابقه از سال ١٣٨٤ شروع شد، هنوز هم با شدت و ضعف متفاوت، ادامه دارد.

به نوشته این اقتصاددان: نداشتن تصویر روشن و واقع‌نما از اقتصاد ایران، و عدم شفافیت‌ها و فقدان وفاق جمعی درباره صورت مسائلی که کشور با آن روبه‌روست، یکی از بسترهای مهم آشفته‌کننده فضای قاعده‌گذاری کشور به حساب می‌آید. تنگنای بسیار مهم دیگر، این است که یک فهم نظری روشمند و قابل دفاع هم در بالغ بر ٢٥ سال گذشته، هرگز در دستور کار مدیریت اقتصادی کشور قرار نداشته است. تقریبا همه دولت‌ها از سال ١٣٦٨ تا امروز، یک شیوه التقاطی و نامنسجم و فاقد پایه‌های قابل دفاع علمی در دستور کار قرار داده‌اند.

مقاله شرق در نهایت نوشته: در کنار این نابسامانی‌ها شوک‌های منفی ضدتوسعه‌ای که از بیرون اقتصاد به ساحت اقتصادی جامعه ما وارد شده، به‌مراتب شکننده‌تر و خسارت‌بارتر بوده است. در دوران اوج‌گیری بهای نفت و در چارچوب مناسبات غیرشفاف، دولت احمدی‌نژاد، حس ملی درباره مسئله اقتصاد، جای خود را به حس رانت‌جویی بی‌مهار و آزمندی پایان‌ناپذیر داد و گروه‌های پرنفوذ و ذی‌نفع، فقط‌وفقط در چارچوب منطق حذف رقبای بالقوه و تشدید پنهان‌کاری‌ها، فضای عملکرد اقتصادی را جلو برده‌اند.

آفت شهرداری تهران

ولی الله شجاع پوریان در سرمقاله همدلی نوشته: اولین و مهم‌ترین رسالت منتخبان شورای پنجم تهران، انتخاب شهردار تهران برای مدت ۴ سال است. کلانشهر تهران، با مسائل، معضلات، مشکلات، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های مختلفی مواجه است و از این رو به موازات افزایش وسعت و جمعیت، چالش‌های زیستن در این کلانشهر نیز در حال افزایش است. یکی از نکات مثبت در شهرداری کنونی تهران که می‌توانست در رفع مشکلات و معضلات پایتخت در دهه اخیر کارساز باشد، ثبات در مدیریت شهری بوده، به نحوی که در ۱۲سال گذشته یک فرد در راس مدیریت شهری بوده.

مدیر روزنامه در مقاله خود افزوده: مهم‌ترین عامل در عدم موفقیت مدیریت شهری، رویکرد شهردار کنونی برای استفاده شهرداری تهران برای رسیدن به ریاست جمهوری بوده است. شوربختانه بعد از پدیده احمدی‌نژاد و انتخاب او به عنوان رئیس جمهوری بعد از حضور ۲ ساله در شهرداری تهران، این ذهنیت قوت گرفت که شهرداری تهران می‌تواند سکوی پرتاب شخصیت‌های سیاسی برای موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری باشد.

همدلی در نهایت به این جا رسیده که: گفتمان اصلاحات و اعتدال چهره‌های توانمندی دارد که دغدغه داشتن گزینه مطلوب برای هر انتخاباتی را برطرف می‌کند، از این‌رو پیشنهاد می‌شود برای پاسخ به مطالبات شهروندان تهرانی و رفع مشکلات و دغدغه‌های اولویت‌دار شهروندان تهرانی، شهرداری انتخاب شود که تمام توان، انگیزه و وقت خود را برای شهرداری تهران به کار گیرد و مدل شهردار- رئیس جمهور در دستور او نباشد.

ما حق‌ سفر داریم به همه کشورها

مهزاد الیاسی در مقاله ای در شرق درباره کمپین #حق_سفر داریم در اعتراض به واسطه‌گری روادید و دلایل غیرمنطقی رد درخواست ویزای ایرانیان از سوی سفارت‌های خارجی که در شبکه‌های اجتماعی شکل گرفته نوشته: وقتی وزیر خارجه پیشین بریتانیا، سفارت آن کشور در ایران را، پس از چهارسال بازگشایی کرد، به این مسئله اشاره‌ نکرد که کمترکسی قرار است بتواند از طریق سایت این سفارت برای گرفتن ویزا در تهران نوبت بگیرد. حتی زمانی‌که دیوید کامرون، نخست‌وزیر پیشین در تماس تلفنی با حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، خبر ازسرگیری بخش صدور ویزا در سفارت لندن را داد، درباره روند سخت یا تقریبا غیرممکن صدور ویزای انگلیس سکوت کرد.

به نوشته این مقاله: بنگاه‌ها و آژانس‌هایی که ادعا می‌کنند وقت‌های سفارت انگلیس را در اختیار دارند انگارنه‌انگار که مشغول کاری غیرقانونی هستند. کافی ا‌ست شماره یکی از آنها را پیدا کنید و وارد مکالمه شوید: وقتی می‌پرسم: «به شکل عادی نمی‌شود صفحه وقت‌گرفتن را باز کرد. شما چطور وقت‌های سفارت انگلیس را در اختیار دارید؟»پاسخ می‌شنوم: «چندثانیه بعد از اینکه صفحه نوبت‌دهی سفارت انگلیس باز می‌شود، ما تمام وقت‌ها را با یک نرم‌افزار می‌گیریم».

شرق افزوده: صدای کارمند آژانس گرم و صمیمی‌ است و می‌توان برای لحظه‌ای فراموش کرد که آژانس او در حقیقت حق عمومی متقاضیان نوبت روادید را به سرقت برده است. جالب‌تر اینکه نه‌تنها هیچ تصوری در مورد ناحق‌بودن دراختیارداشتن وقت‌های متقاضیان دیگر ندارد، بلکه لحظه‌ای، موقع گفتن «بیشتر وقت‌های سفارت انگلیس بازار در اختیار آژانس ماست»، صدایش غرورآمیز به نظر می‌رسد.

بازگشت گلشیفته

حق نشر عکس شهروند
Image caption کارتون نعیم تدین، شهروند

هومن جعفری در ستون طنز جهان صنعت به نقل از خبرها نوشته گلشیفته‌ فراهانی با لباس مبدل وارد کشور شده. پس از چند ساعت فرمانده ناجا این خبر را تکذیب کرد. اما با اینکه این خبر تکذیب شد تعدادی از شخصیت‌های حقوقی و حقیقی در این مورد به اظهارنظر پرداختند.

طنزنویس اول پاسخ ابراهیم رییسی را گمانه زنی کرده: اگر قرار باشد گلشیفته فراهانی به ایران بازگردد باید او را خوب بگردیم تا ذره ای از فرهنگ غرب را با خودش وارد کشور نکند.

قالیباف: گلشیفته بسیار موجه‌تر از تتلو است. در انتخابات بعدی با گلشیفته دیدار می‌کنم شاید توانستم طیف لیبرال و آزادیخواه را به سمت خودم بکشانم و بعد از رای آوردن آنها را سرکوب کنم.

تام کروز: بازگشت گلشیفته به ایران صحت ندارد. گلشیفته دیشب با من و اسکارلت یوهانسون و کاترین زتاجونز و برد پیت و اما استون مهمونی بود. محاله...!

حسین الله‌کرم: هر جا این خانوم را ببینیم او را دور یکی از بنرهایمان می‌پیچیم و برای مراجع قضایی می‌فرستیم.

موضوعات مرتبط