۱۵ سال حبس برای قاضی کهریزک

حق نشر عکس Mehr
Image caption حیدری‌فر یکی از قضات کهریزک بود

غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول و سخنگوی قوه قضائیه گفت علی اکبر حیدری‌فر در ارتباط با یکی از پرونده‌های قضایی‌اش به ۱۵ سال حبس محکوم شده است.

آقای حیدری‌فر یکی از قضاتی بود که دستور انتقال تعدادی از بازداشت شدگان اعتراضات ۸۸ را به بازداشتگاه کهریزک صادر کرده بود.

اخیرا گزارش‌هایی در بعضی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که می‌گفت علی‌اکبر حیدری‌فر به دلیل اختلاس و فساد اقتصادی در زندان اوین به سر می‌برد.

سخنگوی قوه قضائیه امروز سه‌شنبه ۳۰ خرداد در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره وضعیت آقای حیدری‌فر گفت او دو پرونده دارد.

یکی از پرونده‌ها به نتیجه نرسیده و او در پرونده دیگر که "چند عنوان مجرمانه" داشته به "اشد مجازات ۱۵ سال" زندان محکوم شده است و این حکم اجرا می‌شود.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس Ilna
Image caption محسنی اژه‌ای در یک نشست خبری از ۱۵ سال حبس حیدری‌فر خبر داد

در تیرماه سال ۱۳۸۸ و در اوج اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران، تعدادی از معترضان بازداشت شده به دستور دادستانی تهران به بازداشتگاه کهریزک در جنوب تهران منتقل شدند و تعدادی از آنها در اثر بدرفتاری مأموران کشته شدند.

یک دادگاه نظامی تعدادی از مأموران پلیس را به اتهام قتل این معترضان محاکمه و دو تن از آنها را به قصاص نفس (اعدام) محکوم کرد، اما خانواده کشته شدگان از قصاص آنها صرف نظر کردند و خواستار محاکمه "آمر اصلی قضایی و آمران سیاسی و امنیتی" پرونده شدند.

در همین ارتباط پرونده‌ هایی هم برای قضاتی که دستور انتقال بازداشتی ها را داده بودند تشکیل شد. متهم اصلی سعید مرتضوی بود که به انفصال از خدمت و جریمه نقدی محکوم شد. آقای حیدری فر هم بعد از اتفاقات کهریزک از خدمت معلق شد.

علی اکبر حیدری‌فر در سال ۹۱ هم به اتهام "اخلال در نظم، امنیت و آسایش عمومی" مدتی در زندان اوین بازداشت بود.

او در پمپ بنزینی در اصفهان به سوی خودروی کسانی شلیک کرده بود که ظاهرا به عدم رعایت نوبت توسط او اعتراض کرده بودند.

موضوعات مرتبط