تصویب طرح تحریم ایران در مجلس نمایندگان آمریکا ممکن است به تعویق افتد

کنگره حق نشر عکس AFP
Image caption اشکال قانونی مجلس نمایندگان می‌تواند روند تصویب مصوبه سنا را به تاخیر اندازد یا باعث تغییراتی در آن شود

ممکن است مذاکره و تصویب مصوبه مجلس سنای آمریکا راجع به تحریم ایران و روسیه در مجلس نمایندگان کنگره این کشور با مانع قانونی مواجه شده و تصویب نهایی آن به تعویق بیفتد یا تغییراتی در آن صورت گیرد.

هفته گذشته، سنای ایالات متحده با اکثریت ٩٨ رای موافق در برابر ٢ رای مخالف طرحی را تصویب کرد که براساس آن، ایران به اتهام نقض حقوق بشر، حمایت از "تروریسم"، ایجاد بی ثباتی منطقه ای و دنبال کردن برنامه موشکی هدف تحریم های جدید قرار گرفته است. این تحریم ها به خصوص سپاه پاسداران را هدف قرار داده است.

پیشتر، نمایندگان سنا با افزودن اصلاحیه‌ای به این طرح، دولت روسیه را نیز به اتهام دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و جنبه‌هایی از سیاست خارجی آن کشور هدف تحریم‌های جدید قرار دادند.

+ سنای آمریکا به تحریم ایران و روسیه رای داد

+ پوتین: تحریم‌های مصوب سنای آمریکا روابط با روسیه را پیچیده خواهد کرد

انتظار می‌رفت این طرح با سرعت در مجلس نمایندگان تصویب و برای امضای رئیس جمهوری ارسال شود اما به گفته برخی اعضای مجلس نمایندگان، روند رسیدگی به آن در این مجلس با مشکلاتی مواجه شده است.

به گفته یکی از اعضای مجلس نمایندگان، محتوای این طرح با اصل مربوط به "انشاء قوانین" در قانون اساسی ایالات متحده تعارض دارد. طبق این اصل، روند رسیدگی به قوانینی که دارای بار مالی است باید در مجلس نمایندگان آغاز شود. به گفته این نماینده، "لحن و نحوه تدوین" مصوبه سنا با شیوه پیش‌بینی شده در قانون اساسی انطباق ندارد.

برخی ازنمایندگان حزب دموکرات اعضای حزب جمهوریخواه در مجلس نمایندگان را متهم کرده‌اند که به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار بر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، در صدد وقت کشی و تعویق بیجا در روند تصویب این طرح برآمده‌اند.

پس از تصویب این طرح در مجلس سنا، برخی ناظران گفتند که رئیس جمهوری آمریکا که حکومت ایران را به نقض حقوق بشر شهروندان این کشور، حمایت و ترویج تروریسم، ایجاد بی‌ثباتی و دخالت در امور کشورهای منطقه و دنبال کردن برنامه موشکی متهم کرده، قاعدتا از اعمال فشار بیشتر بر این کشور حمایت می‌کند و از این جهت ملاحظاتی در امضا و اجرایی کردن این مصوبه نخواهد داشت.

در مقابل، افزودن تحریم علیه روسیه به این طرح به خاطر اتهام دخالت در انتخاباتی که به پیروزی آقای ترامپ منجر شد و همچنین تاثیر تشدید تحریم روسیه بر روابط دو کشور ممکن است امضای این مصوبه را برای او چندان مطلوب جلوه ندهد. آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی از بهبود روابط با روسیه حمایت کرده و رئیس جمهوری آن کشور را ستوده بود.

در حال حاضر، حزب جمهوریخواه آمریکا دارای ٥٢ کرسی از یکصد کرسی مجلس سنا و دارای ٢٤١ کرسی از ٤٣٥ کرسی مجلس نمایندگان است. در صورتی که نمایندگان این حزب در مجلس نمایندگان بخواهند به عنوان تصمیمی حزبی تصویب این طرح را به تاخیر اندازند یا تغییراتی در آن صورت دهند، نمایندگان حزب دموکرات قادر به جلوگیری از چنین اقدامی نخواهند بود.

در چنین صورتی، احتمالا تغییرات مورد نظر در بخش مربوط به تحریم روسیه صورت خواهد گرفت.