'لاشه پهپاد ایرانی سرنگون‌شده در پاکستان پیدا شد'

پهپاد حق نشر عکس TASNIM
Image caption مشخص نشده است که پهپاد سرنگون شده در پاکستان از چه نوعی بوده است (عکس از آرشیو)

مقامات ایالت بلوچستان پاکستان می‌گویند که لاشه یک هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) که گفته می‌شود ایرانی است، در منطقه "پنجگور" این ایالت پیدا شده است.

منطقه پنجگور در حدود ۵۰ کیلومتری مرز پاکستان با ایران واقع است.

روز سه‌شنبه ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) رسانه‌های پاکستانی گزارش کردند که جنگنده‌های این کشور یک پهپاد ایرانی را در منطقه بلوچستان این کشور سرنگون کرده‌اند. مشخص نشده است که این پهپاد از چه نوعی بوده است.

مقامات ارشد دولتی و نظامی پاکستان هنوز درباره این موضوع رسما اظهار نظری نکرده‌اند.

همچنین هیچ گزارشی درباره این واقعه از سوی مقام‌های ایرانی منتشر نشده است.

به گزارش رسانه‌های پاکستان این "پهپاد ایرانی" در عمق خاک پاکستان سرنگون شده است. به گفته رسانه‌ها مشخص نیست که تاریخ دقیق سرنگونی این پهپاد کی بوده اما برخی گزارشها حاکی است که این هواپیمای بدون سرنشین در اوایل هفته جاری منهدم شده است.

ایران و پاکستان در موارد متعددی بر سر آنچه که ایران پناه گرفتن مخالفان مسلح خود در خاک پاکستان می خواند با یکدیگر اختلاف شدید داشته‌اند.

مقامات ایرانی می‌گویند که مخالفان ستیزه‌‌جوی مسلح این کشور از خاک پاکستان برای نفوذ به ایران و حمله به نیروهای امنیتی این کشور استفاده می‌کنند. ادعایی که مقامات پاکستان همواره آن را رد کرده‌اند.

ایران در گذشته و در همین چارچوب گفته است که درصورت عدم اقدام پاکستان در این مورد، نیروهای نظامی ایران خود وارد عمل می‌شوند و این افراد را در داخل خاک پاکستان هدف قرار می‌دهند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، حدو دو ماه پیش و پس از کشته شدن ۱۰ مرزبان ایرانی در نزدیکی مرز در اظهاراتی انتقادآمیز گفت: "علیرغم وعده‌های مقامات مسئول آن کشور، همچنان شاهد تکرار این حوادث تلخ هستیم."

سرنگونی این "پهپاد ایرانی" در صورت تایید دومین حادثه از این نوع در هفته جاری است.

سرنگونی "پهپاد ایرانی" در سوریه

روز گذشته (سه‌شنبه ۲۰ ژوئن/۳۰ خرداد) وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که یک پهپاد نیروهای حامی بشار اسد را در جنوب سوریه هدف قرار داده و سرنگون کرده است. بنا به اعلام وزارت دفاع آمریکا این پهپاد از مدل "شاهد ۱۲۹" بوده، که پهپادی ساخت ایران است.

پنتاگون می‌گوید این پهپاد پس از آن هدف قرار گرفته که "قصد خصمانه‌ای نشان داده و به سوی نیروهای ائتلاف" ضدداعش به رهبری آمریکا رفته است. آمریکا می‌گوید پهپاد مورد اشاره پس از حرکت به سوی نیروهای ائتلاف رهگیری شد اما مسیر خود را تغییر نداد و یک جنگنده اف-۱۵ آمریکا آن را سرنگون کرد.

کمتر از دو هفته پیش هم نیروهای آمریکا به پهپاد مشابهی در همین نقطه از سوریه حمله کردند و آن را سرنگون کردند.

موضوعات مرتبط