سخنگوی هیات رئیس مجلس: مراسم تحلیف روحانی به روز دیگری موکول می‌شود

حسن روحانی حق نشر عکس President.ir
Image caption اظهارات بهروز نعمتی در مورد تغییر زمان مراسم تحیلف ساعاتی پس از آن منتشر شد که خبرگزاری‌های ایران گزارش کرده بودند قرار است تنفیذ حسن روحانی ۱۲ مرداد و تحلیف او روز ۱۵ مرداد برگزار شود

بهروز نعمتی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس ایران اعلام کرد: "مراسم تحلیف ریاست جمهوری دوازدهم که پیش از این اعلام شده بود ۱۵ مرداد برگزار می شود به روز دیگری موکول خواهد شد."

آقای نعمتی بدون توضیح بیشتر در مورد دلیل این تغییر، به خبرگزاری ایسنا گفت: "زمان دقیق برگزاری مراسم تحلیف آقای روحانی در مجلس متعاقبا از سوی هیأت رئیسه مجلس اعلام خواهد شد."

اظهارات سخنگوی هیأت رئیسه مجلس ساعاتی پس از آن منتشر شد که خبرگزاری‌های ایران گزارش کرده بودند مراسم تحلیف حسن روحانی قرار است روز ۱۵ مرداد برگزار شود.

مطابق خبری که خبرگزاری های مختلف، امروز چهارشنبه ۳۱ خرداد منتشر کردند، قرار بود که مراسم تنفیذ حکم رئیس جمهور از سوی رهبر در تاریخ ۱۲ مرداد برگزار شود.

با توجه به خبری که سخنگوی هیات رئیس مجلس دهم اعلام کرده، مشخص نیست که تنها زمان مراسم تحلیف حسن روحانی تغییر کرده یا مراسم تنفیذ نیز به زمان دیگری موکول شده است.

درباره انتخابات بیشتر بخوانید:

مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، بعد از انتخاب رئیس جمهور جدید و تایید انتخابات از سوی شورای نگهبان، حکم ریاست جمهوری او باید از سوی رهبر تنفیذ شود.

رئیس جمهور پس از تنفیذ حکم خود، بایستی در مجلس حاضر شود و در مراسمی رسمی، برای انجام وظایف خود طبق قانون اساسی قسم بخورد.

پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ خرداد ۱۳۹۲، مراسم تحلیف او حدود یک ماه و نیم بعد در ۱۳ مرداد برگزار شد. تاریخ برگزاری مراسم تنفیذ آقای روحانی در سال ۱۳۹۲ نیز، ۱۲ مرداد بود.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار شد.

موضوعات مرتبط