'غافلگیری مردم پس از تیراندازی در مانور فرودگاه مهرآباد'

مانور مهرآباد حق نشر عکس telegram/cannews
Image caption در ویدیویی که کن نیوز منتشر کرده صدای تیراندازی و فریاد شنیده می‌شود و چمدان‌هایی در سالن فرودگاه رها شده‌اند

تیراندازی در فرودگاه مهرآباد تهران، موجب "غافلگیری" و ابراز نگرانی از طرف عده‌ای از شهروندان شده است.

به گفته مقام‌های ایرانی، تیراندازی‌ها در جریان یک "مانور محدود" برای "افزایش آمادگی در جهت مقابله با اقدامات تروریستی" انجام گرفته‌اند.

روابط عمومی سپاه حفاظت هواپیمایی اعلام کرده است که مانور امروز برای "ارتقای آمادگی‌ها و سنجش توان عملیاتی... در شرایطی واقعی" برگزار شد. سپاه حفاظت می‌گوید مانور با "موفقیت" انجام شد.

محسن همدانی، معاون امنیتی استانداری تهران، ضمن تاکید بر "امنیتی نبودن" اتفاق امروز گفته است که "این مانورها باید به صورت هماهنگ با سایر دستگاه‌ها برگزار شود."

یک "مقام آگاه" به خبرگزاری ایسنا گفته است دلیل ایجاد غافلگیری "افزایش تاثیرگذاری این مانور و سنجش آمادگی نیروهای مسلح بوده است."

کن نیوز، وبسایت اخبار صنعت هوانوردی در ایران، در کانال تلگرام خود ویدیویی را به عنوان ویدیویی از اتفاق امروز فرودگاه مهرآباد منتشر کرده است.

در این ویدیو صدای تیراندازی و فریادهایی شنیده می‌شود و یکی از افراد به شخصی می‌گوید که پشت ستونی پناه بگیرد.

به نظر می‌رسد که این ویدیو محل تحویل بار را نشان می‌دهد. مشخص نیست که افراد حاضر در ویدیو مردم عادی هستند یا در حال شرکت در مانور هستند.

روایت‌ شاهدان

یک شاهد عینی به بی‌بی‌سی فارسی گفت در گیت پرواز صدای چهار شلیک شنیده شد. به گفته او "مردم با وحشت و هیاهو فرار کردند. یکی از شیشه ها خرد شد و زمین ریخت. سالن تخلیه شد و بعد از ۴۰ دقیقه اعلام کردند مانور بوده است."

شاهد عینی دیگری گفته است که شیشه‌ها در جریان فرار مردم شکسته است.

یک نفر هم که خود را از کارکنان فرودگاه مهرآباد معرفی کرده، گفته است که ماموران در فرودگاه دوربین‌ها و موبایل‌های دوربین‌دار را گرفتند تا کسی فیلم نگرفته باشد.

هیچ منبع رسمی این روایت‌ها را تایید نکرده و آنچه شاهدان عینی در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی بیان کرده‌اند ممکن است در واقع بخشی از مانور مورد اشاره مقام‌های امنیتی بوده باشد.

موضوعات مرتبط