امیر قطر در تماس با روحانی از آمادگی برای گسترش روابط با ایران خبر داد

رئیس جمهور ایران و امیر قطر حق نشر عکس ISNA
Image caption وب سایت رئیس جمهور ایران می گوید تماس تلفنی از جانب امیر قطر گرفته شد

سایت رسمی رئیس جمهور ایران می گوید شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر با حسن روحانی تماس تلفنی گرفته و ضمن تبریک عید فطر، از آمادگی کشورش برای گسترش روابط با ایران خبر داده است.

این دو رهبر در حالی تماس تلفنی داشته‌اند که قطر طی هفته‌های اخیر تحت فشار برخی از کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی برای تجدید نظر در روابطش با ایران قرار دارد.

عربستان سعودی در دو مقطع متفاوت روابط خود را با هر دو کشور ایران و قطر قطع کرده است.

این اولین تماس میان دو طرف پس از قطع روابط شماری از کشورهای عربی با قطر به دلایلی از جمله نزدیکی این کشور با ایران و دومین تماس تلفنی دو مقام ارشد طی سی روز گذشته است.

درباره روابط ایران و قطر بیشتر بخوانید:

آقای روحانی در مکالمه روز گذشته (یکشنبه ۴ تیر، ۲۵ ژوئن) گفته است که "کمک به اقتصاد قطر و توسعه روابط به ویژه میان بخش‌های خصوصی دو کشور می تواند از اهداف مشترک ما باشد".

آقای روحانی گفته است "محاصره کشور قطر برای ما قابل قبول نیست. فضای هوایی، زمینی و دریایی کشورمان همواره به روی قطر به عنوان کشور برادر و همسایه گشوده خواهد بود".

از زمان قطع روابط شماری از کشورهای عربی با قطر که به رهبری عربستان سعودی صورت گرفته است، این کشور که فقط با عربستان مرز زمینی دارد در تامین مواد غذایی با بحران رو به رو شده است.

ایران طی این مدت محموله های غذایی برای قطر ارسال کرده است.

رئیس جمهور ایران اعلام کرده "دولت جمهوری اسلامی ایران برای انجام هر کاری که جهت آرامش منطقه مورد نیاز باشد، آماده کمک و همکاری است" و گفته "دو کشور بی تردید می توانند با همکاری یکدیگر در این عرصه تلاش کنند".

به گزارش سایت رئیس جمهوری ایران، امیر قطر گفته که "جهان اسلام در شرایط دشواری قرار دارد و رفع مشکلات آن نیازمند حاکمیت حکمت و گفت وگو است".

روابط سیاسی ایران و قطر در دهه های اخیر یکی از با ثبات ترین مناسبات در میان کشورهای حوزه خلیج فارس بوده است.